Chata u Brněnské přehrady, která patří rodině náměstka primátora Ladislava Macka.

Chata u Brněnské přehrady, která patří rodině náměstka primátora Ladislava Macka. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Černou stavbu náměstka primátora Brna zlegalizuje verdikt jeho odboru

  • 35
Po čtyřech letech odkladů a sporů s úřady se rodině primátorova náměstka Ladislava Macka zřejmě podaří legalizovat černé stavby kolem jejich chaty na Brněnské přehradě. Umožní to změna územního plánu, kterou schválil magistrátní odbor podřízený právě Mackovi. Střet zájmů náměstek odmítá.

Podoba jedné z chat u nudistické pláže na Brněnské přehradě se bez potřebných povolení změnila před čtyřmi lety. Staré stavení tehdy rodina primátorova náměstka Ladislava Macka (ČSSD) místo ohlášené rekonstrukce přestavěla na rodinné sídlo s bazénem, saunou a vysokým plotem.

Ačkoliv kvůli chybějícím povolením zahájil poté stavební úřad v Bystrci řízení o odstranění stavby, kromě plotu z místa nic nezmizelo. A celý areál bude zřejmě brzy zcela legální. Stavební úřad v Kníničkách, který případ loni převzal, dal totiž majitelům dost času na to, aby zařídili změny, které legalizaci chaty umožní.

"Došlo k úpravě územního plánu města Brna, což stavebnímu úřadu v současné době umožňuje na předmětných pozemcích stavby dodatečně povolit," konstatoval šéf stavebního úřadu Lukáš Bezděk.

Získání dodatečného stavebního povolení dosud bránila skutečnost, že chata leží na takzvaném pozemku zeleně, kde se podle aktuálního územního plánu soukromé rekreační areály stavět nesmí. Naopak sousední pozemek města je označený jako plocha pro rekreaci a chata by tam teoreticky stát mohla.

Rodinná chata náměstka Macka

Podivné okolnosti provázejí přestavbu od začátku. Jako černou stavbu totiž bystrcký stavební úřad označil nejen bazén a další okolní objekty, ale i přestavbu samotné chaty. Místo rekonstrukce totiž majitelé původní stavbu zbourali a na jejích základech postavili novou, větší budovu.

Odbor územního a stavebního řízení na magistrátu, který spadal do náměstkovy působnosti v minulém volebním období, však tuto přestavbu posvětil.

Dcera primátorova náměstka, které kontroverzní stavba oficiálně patří, proto loni požádala o to, aby se v územním plánu využití těchto dvou pozemků vyměnilo. A brněnský magistrát této žádosti po několikaměsíčním posuzování vyhověl. "Odbor územního plánování a rozvoje neshledal žádné důvody k neprovedení úpravy," konstatovala mluvčí magistrátu Soňa Haluzová.

Úředníci dobře vědí, o čí stavbě rozhodují

Odbor, který o věci rozhodoval, je ovšem podřízen právě náměstku Mackovi. Ten sice tvrdí, že do jednání kolem stavby nezasahuje a vše nechává na své dceři, přiznává ale, že úředníci dobře vědí, o čí stavbě rozhodují.

"Je proto zřejmé, že v případě takové změny územního plánu je náměstek ve střetu zájmů, proto by o ní měli rozhodovat brněnští zastupitelé," upozorňoval už dříve vedoucí právní poradny organizace Transparency International Vladan Brož.

Město i náměstek Macek však jakékoliv zmínky o střetu zájmů odmítají a na svém přístupu nic nemění. "Pozemek, na kterém stojí soukromá chata už několik desetiletí, byl navíc v územním plánu zcela nelogicky označen jako veřejný. Povolením změny tedy došlo jen k opravení chyby," hájí postup rodiny Macek.

Dodatečnému povolení stavby nahrává kromě vstřícnosti úředníků magistrátu i nezvyklá liknavost těch ze stavebního v Kníničkách. Ti případ převzali hned po vzniku tamního stavebního úřadu loni v lednu a navzdory zákonným lhůtám stále nevynesli žádný verdikt. A neobtěžovali se vyjádřit ani k zamýšlené změně územního plánu, o které je magistrát informoval, ačkoliv k tomu měli právo.

Přístup úředníků v Kníničkách se přitom zásadně liší od postoje jejich kolegů v Bystrci, kteří trvali na tom, že stavba je jednoznačně nezákonná a povolit ji nelze. Náměstek Macek je kvůli tomu dokonce chtěl obvinit z podjatosti. Vytrvalost úředníků v Bystrci, kteří nyní případ odmítají komentovat, se nakonec podařilo obejít právě převedením spisu do Kníniček.