Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Prohrabávají odpad. Odhalí z něj až pětinu lidí, kteří skládku založili

  • 23
Přestože za založení černé skládky padají vysoké pokuty, lidé na to nedbají. A už vůbec ne na přírodu. Vyhazují odpad i v chráněných krajinných oblastech. Správci Moravského krasu proto smetí důkladně prohledávají, díky tomu se jim daří odhalit až pětinu hříšníků, kteří černou skládku založili.

„Týká se to komunálního odpadu, kam lidé vyhazují dopisy, složenky i výpisy z účtu. Potom už je snadné dohledat, kdo nepořádek způsobil,“ uvedl Antonín Tůma ze Správy jeskyní Moravského krasu.

Situace se ale podle něj zlepšuje. Lidé méně rozhazují odpadky uprostřed lesa. „Pravděpodobně si více váží životního prostředí,“ podotkl Tůma. Ročně najdou v Moravském krasu v průměru tři skládky. Každé jaro pořádají ochránci přírody brigádu. „Pravidelně posbíráme asi pět velkoobjemových kontejnerů odpadu,“ nastínil Tůma.

Jednotlivec může za založení černé skládky dostat pokutu až sto tisíc korun, právnická osoba dokonce až dva miliony. Do lesa lidé zavážejí také stavební suť. Podle Tůmy nechtějí platit několik tisíc za vývoz.

Nahlásit skládku lze i na internetu

Podobná situace panuje také v CHKO Pálava, kde zdejší ochránci přírody likvidují zhruba pět černých skládek ročně.

Lidé je mohou nahlásit skrze on-line mapu na internetových stránkách zmapujto.cz. V současné chvíli se tam nachází 550 obcí z celé České republiky. Do aplikace se mohou přihlásit bezplatně.

„I když obec v mapě nemáme a někdo nahlásí, že je tam černá skládka, tak ji zkontaktujeme,“ poznamenal spoluautor mapy Miroslav Kubásek.

Skládky se nacházejí podle mapy také na území Brna, nejvíce v městských částech Jundrov, Žabovřesky a Židenice. Čítají se na desítky.

„Autoři aplikace nás informovali o hlášeních e-mailem. Je to užitečná věc. Dostáváme hlášení nejen o černých skládkách, ale také třeba o rozbitých silnicích,“ sdělila starostka Jundrova Ivana Fajnorová.