Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Češi se přou se Slováky o plavební komoru na Baťově kanále

  13:13aktualizováno  13:13
Na Baťově kanále na řece Moravě bude v letošní sezoně plout zase o něco více módních a stále více oblíbených hausbótů a jsou tam i nová přístaviště. Jen rozšíření této vodní cesty nepokračuje tak rychle, jak by si provozovatelé půjčoven přáli. Brání tomu spor o plavební komory.

Galerie na vodě je dalším lákadlem na Baťově kanále ve Vnorovech | foto: Radek Miča, MAFRA

V současné době se po kanále dá plout necelých šedesát kilometrů od Otrokovic až do Rohatce u Hodonína. Tato vodní cesta by mohla být ještě o dvaadvacet kilometrů delší, ale dokud nebudou postavené plavební komory v Bělově ve Zlínském kraji a v Rohatci na jižní Moravě, není to možné.

baťův kanál

Vodní cesta, jejíž některé úseky vedou řekou Moravou, jinde uměle vyhloubenými kanálovými úseky. Rozdíl výšek na kanále je téměř 19 metrů a vyrovnává ho 13 plavebních komor.

Kanál je průměrně hluboký 1,5 metru, ponor lodí by proto neměl přesahovat 80 cm a lodě by neměly být širší než 5 metrů. Šířka plavebního kanálu je průměrně 12 metrů. Na vodní cestě je na 50 mostů, mnohé jsou technickou památkou.

Přístavy jsou ve Spytihněvi, Starém Městě, Uherském Hradišti, Veselí nad Moravou, Vnorovech, Strážnici, Petrově, Sudoměřicích, Skalici a v Hodoníně.
ZDROJ: www.batakanal.cz

"Obě dvě komory mají zpoždění, se zahájením jejich stavby se počítalo loni nebo v tomto roce," říká mluvčí Ředitelství vodních cest Václav Straka.

Komora v Bělově podle něho nabrala až dvouleté zpoždění kvůli tomu, že se proti ní ozvaly některé iniciativy, a projekt tak musí projít složitějším posuzováním vlivu stavby na životní prostředí.

Rohatecká plavební komora, která by lodím umožnila doplout až do Hodonína, se zase zadrhla na tom, že se nedaří uzavřít mezivládní dohodu se Slovenskem. Má se totiž stavět na hranici dvou států.

"Řeší se to již od loňského února a podle mých informací dohodě brání různý právní názor obou zemí," uvedl krajský radní Jaroslav Pospíšil.

Na rozšíření vodní cesty se těší i provozovatelé půjčoven lodí na Baťově kanále. "Hausbóty si pronajímá stále více lidí a umožnilo by jim to dostat se s nimi ještě dál," říká Lukáš Habarta, provozovatel půjčovny a přístaviště ve Veselí nad Moravou.

Hausbóty tady mají již tři a ten největší a nejluxusnější pro dvanáct osob je již na celou sezonu téměř zadaný. "Ještě více než rohatecká komora však vodní turistiku omezuje provoz stávajících plavebních komor. Mimo prázdniny jimi mohou lodě proplouvat jen od deseti do osmnácti hodin a o prázdninách jsou v pondělí zavřené, stejně jako zámky," říká Lukáš Habarta.

Galerie na vodě je dalším lákadlem na Baťově kanále ve Vnorovech

Módní hausbóty si jako novinku na letošní sezonu pořídil i provozovatel přístaviště Výklopník Zdeněk Fojtík. "Přivezli jsme je z Holandska a upravili," říká a potvrzuje, že přibývá lidí, kteří chtějí na vodě trávit alespoň dva nebo tři dny.

Oslava výročí vyklápění uhlí z lodí

Výklopník je technická památka, Baťa ho nechal postavit stejně jako kanál kvůli tomu, aby po něm mohl levně dopravovat lignit z dolů na Hodonínsku do Otrokovic. "Dvacátého června tomu bude sedmdesát let, co se tady začalo uhlí vyklápět do lodí, a tak součástí letošní sezony bude i oslava tohoto výročí," říká Zdeněk Fojtík.

Zatímco komora v Bělově umožní lodím dostat se až do Kroměříže, rohatecká je pustí do asi čtyři kilometry vzdáleného Hodonína. Milovníci plavby by se však odtud chtěli dostat ještě dál. Plout s hausbótem třeba ze Strážnice až do Paříže.

"Plánů je spousta, ale prioritou je pro nás Labe. Aby po něm nákladní lodě nepluly jen sto dvacet dní v roce, ale třeba i tři sta," říká mluvčí Ředitelství vodních cest Václav Straka. A připomněl, že Baťův kanál slouží jen k rekreaci, zatímco lodě na Labi mohou místo kamionů dopravovat náklad do Německa.

"Přesto počítáme i s investicemi na Baťově kanále, zhruba ve výši tři set milionů korun," říká mluvčí. Většina těchto peněz má v nejbližší budoucnosti podle něj jít na nové komory, například jen ta rohatecká přijde zhruba na devadesát milionů korun.

Staví se však i nová přístaviště. "Na letošní sezonu jsme je vybudovali v Napajedlech a Kostelanech nad Moravou a další se budou stavět v Uherském Hradišti a v Napajedlech - Pahrbku," řekl Straka.

Oficiální vodní cestou se Baťův kanál stal v roce 1995 a za posledních deset let na něm vzniklo devět přístavišť, mimo jiné v Hodoníně a v Rohatci.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

Ústav pro duševně nemocné pachatele pomohli zmodernizovat sami chovanci

Brněnský detenční ústav prošel modernizací, pro pachatele zřídili další místa.

Jediné dva detenční ústavy v Česku, kde jsou zavření často nebezpeční duševně nemocní pachatelé trestných činů, jsou...

Policie varuje před zvrhlíky z internetu, vysoce ceněné jsou fotky chlapců

Ilustrační snímek

Seznámit se, psát si s kamarády nebo se prostě jen pobavit. Nejčastější důvody, proč člověk chodí na internet. Oblíbené...

Najdete na iDNES.cz