Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


České dráhy nevypravily spoj do Brna, další zase přijel pozdě

  15:05aktualizováno  20:04
Pokutu od Jihomoravského kraje dostanou České dráhy, protože dnes nevypravily ranní spoj ze Zaječí na Břeclavsku do Brna. Další klíčová linka na páteřní trati integrovaného dopravního systému z Hodonína do Brna přijela s padesátiminutovým zpožděním.

Hlavní nádraží v Brně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Oproti běžným zpožděním, za která mohou většinou rekonstrukce tratí, je vina vyloženě na straně Českých drah," řekl jihomoravský radní Jaroslav Pospíšil.

Výše pokuty padne nejdříve v úterý. "Systém vyčíslování pokut je poměrně složitý. V současné době na tom pracuje dopravní odbor kraje," řekl Pospíšil. Ten chce o dnešních událostech v úterý hovořit také s náměstkem Českých drah pro osobní dopravu Petrem Moravcem, se kterým má domluvenou schůzku kvůli smlouvě o úhradě kraje za ztrátovou regionální dopravu na příští rok.

Problémy na železnici podle Pospíšila zkomplikoval ostrý start páté etapy integrovaného dopravního systému, který se na Hodonínsko a Břeclavsko rozšířil teprve v neděli. Největší změnou v místní dopravě bylo právě zavedení nového přímého spoje z Hodonína do Brna.

Dříve museli lidé přesedat v Břeclavi. Rychlík, který měl v 07:45 dovézt do Brna stovky lidí mířících do práce, ale dorazil s padesátiminutovým zpožděním. Osobní vlak ze Zaječí do Brna s pravidelným příjezdem ve 04:50 dokonce na koleje nevyjel vůbec.

"Považujeme to za velký problém, řadu cestujících to naštvalo, podle ČD by se to už nemělo opakovat," vyjádřil se ředitel Kordisu Jaromír Holec. Podle něj posílají České dráhy cestujícím omluvné dopisy.

Zatěžkávací zkouškou prošly také autobusy v Židlochovicích. Dva ranní spoje byly zcela přeplněné. Kordis, který má své pracovníky přímo v terénu, už situaci řeší. "Hlídáme už odpolední špičku ve směru z Brna do Židlochovic a v úterý dopravce nasadí autobusy, do kterých se cestující vejdou," uvedl včera odpoledne Holec. Přeplněné školní spoje zaznamenali také lidé na Kyjovsku a na Lednicku.

Nával autobusů malá nádraží nezvládají

Rozjezd integrovaného dopravního systému na jihu Moravy předběhl přípravy. Obce, které se ze dne na den změnily v přestupní stanice zahlcují autobusy, chybí i zázemí pro cestující. Stávající zastávky a malá nádraží nejsou schopna pojmout jejich několikanásobný nárůst. Lépe nebude ale dřív než za dva roky.

Minimálně tak dlouho trvá obcím změna územního plánu, vypracování projektu a stavba nádraží. Pokud mají ovšem pozemky na kterých mohou stavět.

V tak závažné situaci se nachází Vranovice na Břeclavsku, kde místní vlakovou přepravu od pondělka nahradily autobusy. Jediná autobusová zastávka před vlakovým nádražím, které tvoří železniční uzel na trati Brno – Břeclav, nyní nestačí. "Sjíždí se sem autobusy z širokého okolí a nemají prostor k parkování ani otáčení. Navíc vzrostl počet osobních automobilů, kterými se cestující dopravují k vlakovým spojům," přiblížil situaci starosta Jan Helikar.

Obec ani nemá kde postavit potřebný přestupní terminál. Vhodné pozemky se nachází v blízkosti nádraží, jsou však v majetku Lesů České republiky a Českých drah. "Začali jsme jednat o koupi těchto pozemků, dráhy zatím neoficiálně převod přislíbily, horší je to s Lesy ČR, ty o prodeji nechtějí ani slyšet," uvedl Helikar. Přestože obec situaci řeší za podpory Jihomoravského kraje i Kordisu, který provozuje integrovanou dopravu, nemůže zatím víc dělat.

Přestupovat? Přes celé město...

V Kyjově musí lidé při přestupu z vlaku na autobus projít celým městem, nebo si počkat na městskou hromadnou dopravu. Nádraží jsou od sebe daleko. S výstavbou terminálu u železničního nádraží už radnice počítá, hotový bude ale nejdříve za dva roky. Prostor, do kterého budou autobusy zajíždět, bude mít šest stání a uprostřed budou parkovací místa.

"Terminál přitom mohl stát už teď, jenomže se na něj při plánování zapomnělo," viní z prodlevy provozovatele dopravy společnost Kordis místostarosta Kyjova Antonín Kuchař.

Přetížené nádraží řeší také v Kloboukách u Brna, sto milionů budou na nový terminál potřebovat také v Židlochovicích. Obce spoléhají na dotace z evropských fondů.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Šofér popelářského auta jel moc rychle, v zatáčce vůz otočil na střechu

Popelářský vůz při jízdě mezi Nechvalínem a Lovčicemi na Hodonínsku skončil na...

Kaskadérský kousek předvedl v úterý řidič popelářského vozu na Hodonínsku. Nezvládl průjezd zatáčkou a převrátil kolos...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Najdete na iDNES.cz