Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


České vědce vede do království ledu antarktické léto

  19:01aktualizováno  19:01
Tým českých vědců dnes odcestoval na antarktickou stanici Johana Gregora Mendla, kterou postavila brněnská Masarykova univerzita na ostrově Jamese Rosse. Mimo jiné tam bude pokračovat ve výzkumech, jaký vliv by mělo oteplování a úbytek atmosférického ozonu na zdejší floru, mechy a lišejníky.

Miloš Barták - Miloš Barták odcestoval na Antarktidu s datovou ústřednou, která bude sloužit k ukládání dat v lokalitě Davis Dome v předpolí ledovce | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Přípravy na expedici trvaly několik týdnů a byly tak náročné, že vědci v posledních dnech měli rozplánovaný program téměř na minuty. I proto, že na stanici nyní vezou spoustu přístrojů, které potřebují k pozorování.

"Velké přístroje, těžké pět, deset i více kilogramů, jsme odeslali již začátkem prosince a jsou již připravené ve skladu v Argentině," uvedl před odletem profesor Miloš Barták z Masarykovy univerzity, který stráví na stanici již třetí antarktické léto. - čtěte Polárník: Oči a nohy nás občas vedly jinam než GPS

Menší elektronické přístroje, které jsou náchylnější na otřesy, berou vědci sebou jako příruční zavazadla. Poslední z nich přebíral teprve den před Štědrým dnem. "Umožní nám zaznamenávat velké množství dat o vlhkosti a teplotách," vysvětlil Miloš Barták.

Skleníky odhalí oteplování

Oteplování Antarktidy vědci simulují v malých skleníčcích, které mají umístěny v různých polohách. A z dosavadních pozorování vyplývá, že substrát, ve kterých mechy a lišejníky rostou, se více zahřívá ve vyšších polohách.

Polární stanice J. G. Mendela

Česká Mendlova polární stanice se nachází v severní odledněné části ostrova. Tvoří ji budova pro ubytování a výzkumné práce a devět kontejnerů pro technické zázemí. Její vybudování stálo na 60 milionů korun.
Poskytuje zázemí 15 až 20 vědcům. Jejich výzkum podporují projekty Grantové agentury ČR, MŠMT a MŽP a je zařazen do struktury Mezinárodního polárního roku. Od příštího roku by měl být financován Evropským polárním konsorciem.
Ostrov Jamese Rosse leží u pobřeží Antarktidy, východně od nejsevernějšího výběžku Antarktického poloostrova, od kterého je oddělen průlivem Prince Gustava. Má rozlohu asi 2 500 kilometrů čtverečních, je velmi členitý a až z osmdesáti procent pokrytý ledovcem, který dosahuje nadmořské výšky až 1 630 metrů. V roce 1903 ostrov zmapovala švédská expedice vedená Ottou Nordenskiöldem. Jméno dostal po J. C Rossovi, britském průzkumníkovi, který v roce 1842 zakreslil mnoho míst na jeho východní straně.

"Zvýšení teploty v minisklenících ovlivňuje i síla větru, oblačnost a další vlivy. Průměrně je v nich teplota vyšší o 1,9 stupně," řekl Miloš Barták.

Úkolem ornitologů bude s využitím kamer a dalších sledovacích systémů pozorovat zejména hnízdění kolonií rybáků. Budou se věnovat také měření biometrických charakteristik chaluhy jižní, například délky zobáku, letek, velikosti per a podobně.

Geologové budou pokračovat v práci na geologické a geomorfologické mapě severní odledněné části ostrova Jamese Rosse.

Tým odlétá z Prahy, na stanici by měl dorazit na přelomu roku a bude tam pracovat až do počátku března. Kromě tří biologů z Masarykovy univerzity, jsou v něm i tři odborníci z Jihočeské univerzity, dva z Univerzity Palackého v Olomouci a dále skupina geologů z České geologické služby, Univerzity Karlovy a Národního muzea.

Klidu překrásné přírody Antarktidy si však vědci v prvních dnech moc neužijí. "Budou hodně hektické, protože budeme muset nejprve zprovoznit všechny energetické systémy stanice, větrné elektrárny, diesel agregáty, obnovit zásobování vodou," vyjmenoval Barták.

"Náš život na stanici bude jiný, před stoletím, kdy tady expedice Otto Nordenskiöldena žila ve velmi krušných podmínkách," říká Miloš Barták. Ve stanici je dnes mimo jiné i koupelna a vědci si tady mohou vyprat i prádlo.
Teoreticky by si tady mohli uvařit i české knedlo, zelo, vepřo, ale v jídelníčku budou mít spíš hovězí.

"Zmrzlé maso nakupujeme od proviantní služby argentinské armády. Bude to většinou hovězí, vepřového z toho jen asi jedna pětina," dodal. Ani další potraviny z Česka nevezou, ovoce, zeleninu, rýži, těstoviny, konzervy a další jim zajišťuje agent v Jižní Americe.

V Antarktidě je nyní léto, které připomíná kontinentální zimu. Teploty se pohybují od mínus pěti do plus tří stupňů. "Pocitově je tam však mnohem chladněji, někdy až mínus dvacet a to kvůli vysoké vlhkosti a silnému větru," vysvětlil Miloš Barták.

Začátkem února vědcům mohou znepříjemnit pobyt i mokré sněhové srážky. I proto do svých osobních zavazadel přibalili dostatek teplého impregnovaného oblečení.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Krvavé nohy v lese a hodiny v dešti. I tak se točil Hastrman

Osmadvacetiletá Simona Zmrzlá a padesátiletý Jan Kolařík spolu působí v souboru...

Český film Hastrman, který ve čtvrtek vstoupil do kin, v sobě zahrnuje hned několik debutů. Kromě režisérské...

Najdete na iDNES.cz