Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


České vědce vede do království ledu antarktické léto

  19:01aktualizováno  19:01
Tým českých vědců dnes odcestoval na antarktickou stanici Johana Gregora Mendla, kterou postavila brněnská Masarykova univerzita na ostrově Jamese Rosse. Mimo jiné tam bude pokračovat ve výzkumech, jaký vliv by mělo oteplování a úbytek atmosférického ozonu na zdejší floru, mechy a lišejníky.

Miloš Barták - Miloš Barták odcestoval na Antarktidu s datovou ústřednou, která bude sloužit k ukládání dat v lokalitě Davis Dome v předpolí ledovce | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Přípravy na expedici trvaly několik týdnů a byly tak náročné, že vědci v posledních dnech měli rozplánovaný program téměř na minuty. I proto, že na stanici nyní vezou spoustu přístrojů, které potřebují k pozorování.

"Velké přístroje, těžké pět, deset i více kilogramů, jsme odeslali již začátkem prosince a jsou již připravené ve skladu v Argentině," uvedl před odletem profesor Miloš Barták z Masarykovy univerzity, který stráví na stanici již třetí antarktické léto. - čtěte Polárník: Oči a nohy nás občas vedly jinam než GPS

Menší elektronické přístroje, které jsou náchylnější na otřesy, berou vědci sebou jako příruční zavazadla. Poslední z nich přebíral teprve den před Štědrým dnem. "Umožní nám zaznamenávat velké množství dat o vlhkosti a teplotách," vysvětlil Miloš Barták.

Skleníky odhalí oteplování

Oteplování Antarktidy vědci simulují v malých skleníčcích, které mají umístěny v různých polohách. A z dosavadních pozorování vyplývá, že substrát, ve kterých mechy a lišejníky rostou, se více zahřívá ve vyšších polohách.

Polární stanice J. G. Mendela

Česká Mendlova polární stanice se nachází v severní odledněné části ostrova. Tvoří ji budova pro ubytování a výzkumné práce a devět kontejnerů pro technické zázemí. Její vybudování stálo na 60 milionů korun.
Poskytuje zázemí 15 až 20 vědcům. Jejich výzkum podporují projekty Grantové agentury ČR, MŠMT a MŽP a je zařazen do struktury Mezinárodního polárního roku. Od příštího roku by měl být financován Evropským polárním konsorciem.
Ostrov Jamese Rosse leží u pobřeží Antarktidy, východně od nejsevernějšího výběžku Antarktického poloostrova, od kterého je oddělen průlivem Prince Gustava. Má rozlohu asi 2 500 kilometrů čtverečních, je velmi členitý a až z osmdesáti procent pokrytý ledovcem, který dosahuje nadmořské výšky až 1 630 metrů. V roce 1903 ostrov zmapovala švédská expedice vedená Ottou Nordenskiöldem. Jméno dostal po J. C Rossovi, britském průzkumníkovi, který v roce 1842 zakreslil mnoho míst na jeho východní straně.

"Zvýšení teploty v minisklenících ovlivňuje i síla větru, oblačnost a další vlivy. Průměrně je v nich teplota vyšší o 1,9 stupně," řekl Miloš Barták.

Úkolem ornitologů bude s využitím kamer a dalších sledovacích systémů pozorovat zejména hnízdění kolonií rybáků. Budou se věnovat také měření biometrických charakteristik chaluhy jižní, například délky zobáku, letek, velikosti per a podobně.

Geologové budou pokračovat v práci na geologické a geomorfologické mapě severní odledněné části ostrova Jamese Rosse.

Tým odlétá z Prahy, na stanici by měl dorazit na přelomu roku a bude tam pracovat až do počátku března. Kromě tří biologů z Masarykovy univerzity, jsou v něm i tři odborníci z Jihočeské univerzity, dva z Univerzity Palackého v Olomouci a dále skupina geologů z České geologické služby, Univerzity Karlovy a Národního muzea.

Klidu překrásné přírody Antarktidy si však vědci v prvních dnech moc neužijí. "Budou hodně hektické, protože budeme muset nejprve zprovoznit všechny energetické systémy stanice, větrné elektrárny, diesel agregáty, obnovit zásobování vodou," vyjmenoval Barták.

"Náš život na stanici bude jiný, před stoletím, kdy tady expedice Otto Nordenskiöldena žila ve velmi krušných podmínkách," říká Miloš Barták. Ve stanici je dnes mimo jiné i koupelna a vědci si tady mohou vyprat i prádlo.
Teoreticky by si tady mohli uvařit i české knedlo, zelo, vepřo, ale v jídelníčku budou mít spíš hovězí.

"Zmrzlé maso nakupujeme od proviantní služby argentinské armády. Bude to většinou hovězí, vepřového z toho jen asi jedna pětina," dodal. Ani další potraviny z Česka nevezou, ovoce, zeleninu, rýži, těstoviny, konzervy a další jim zajišťuje agent v Jižní Americe.

V Antarktidě je nyní léto, které připomíná kontinentální zimu. Teploty se pohybují od mínus pěti do plus tří stupňů. "Pocitově je tam však mnohem chladněji, někdy až mínus dvacet a to kvůli vysoké vlhkosti a silnému větru," vysvětlil Miloš Barták.

Začátkem února vědcům mohou znepříjemnit pobyt i mokré sněhové srážky. I proto do svých osobních zavazadel přibalili dostatek teplého impregnovaného oblečení.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Najdete na iDNES.cz