Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Českou Slam poetry vyhrál muž, když bojoval za ženy

  0:31aktualizováno  0:31
Že je na celorepublikovém finále básnického klání Slam poetry genderový problém - tedy absence žen - si všiml olomoucký finalista Jan Jílek. A rozhodl se zahodit své mužské ego a nedostatek napravit. "Jak Helena Trojská nepokoním to, zazářím jak Malý Curie," rozhodl se být na pódiu ženou.

Vítěz Slam poetry 2008 - Jan Jílek z Olomouce. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Přišel, rozesmál všechny - a vyhrál.

Celorepublikové finále letošní Slam poetry, tedy klání, při němž musí soutěžící svým autorským přednesem zaujmout diváky a porotu během tří minut, hostil letos brněnský klub Fléda. A v sobotu praskal ve švech.

Špička českého slamu, tedy devateru finalistů regionálních kol, ovšem kromě vydýchaného vzduchu soupeřila i s nelítostivou porotou, vybranou přímo z diváků.

Co finalista, to jiný názor na to, co je to slam. Nejmladší soutěžící, Onřej Macl postupující z Hradce Králové, rozesmál Flédu svou omluvnou básní - modlitbou k Pánu za to, že moc chlastá. "Sbor chvatně střídá dur a moll, já stále v krvi alkohol," recitoval benjamínek letošního slamu vlastní verše.

Věkovou krizi naopak zdůraznil plzeňský reprezentant René Jahoda. "René, je ti třiatřicet a v tom věku měl už Ježíš spásu světa hotovou," spílal si v improvizaci. Ale "v čase krátkém jako penis outsidera" i tak stihl zaujmout a nakonec získat své už tradičně druhé místo.

Hiphopový přístup zvolil nejen vzhledem a přezdívkou, ale i odsekáváním veršů soutěžící za Ostravu GEN. Svou fantazii o tom, kterak jako mafián na Floridě balí roštěnky na Lamborgini shodil přiznáním: " Ach holky, je to jen fantasy, pondělí, úterý, středa, čtvrtek, sedim na prdeli jako krtek..."

Návod "jak na to" pro začínající slamery zase vystřihl nováček Rimmer. "Na Wikipedii psali, že mám hodně používat třísla," roztančil se. "Nějaký lidi tady zvedaj čísla a těm mám koupit Ferneta," ukázal, že ví jak na porotu.

"A když jste ve stresu velikém, navažte kontakt s publikem," pobavil. Nervozity se však zbavil už při druhém kole - rekordní počet desetibodových hodnocení si od poroty vysloužil za svůj simultánní přednes tří básní z různých vlastních tvůrčích období. A tak skákal (tématicky i doslova) z období milostného přes cyklistické až do agnostického.

Brněnský regionální vítěz Jakub Foll na finále překvapil už tím, jak málo improvizoval. Přitom právě improvizace byla vždy jeho silnou stránkou. Stihl to jen ze začátku: "Dobrý večer, vy jste z Brna, a já ne. Však jsem brána poezie, v mém srdci bije, jambem, daktylem..." Stačilo to na třetí příčku.

Ale nebylo jen improvizačně (i když chytře) veselo. Emočně až na dřeň se představil favorit Bohdan Bláhovec. Jeho rezonující poezie (chvěl se on i publikum) nesklidila v prvním kole takový ohlas, a bylo jasné, že na stupínek vítězů už nevkročí.

V druhém kole možná i proto všechny zaskočil svou niternou a silnou "slamerskou sebevraždou". Tříminutový časový limit překročil trojnásobně, "Tři minuty deset, reset," zahájil své poraženecké tažení. Vysmál se publiku a recitoval:

"Já tu nejsem pro limit, já tu nejsem pro vás, jsem sebevraždou slammera v přímém přenosu. Co vy chcete od poezie?". Bylo to silné, ač poražen, sklidil ohromný potlesk.

Bláhovce tak na první příčce českého slamu v sobotu vystřídal bojovník za ženy i o ženy Jan Jílek. I když formálně se opět vrátil ke kořenům slamu, tedy ke hře se slovy a slabikami, z nichž vytvářel nové vtipné i chytré asociace a významy: "Jsem růže, růže, píseň, host. Každý z mužů mi může, jsem kost." Tím proslul právě i Bláhovec.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Kromě koncertů se do Brna těším i na baseball, říká nový šéfdirigent

Američan Dennis Russell Davies je šéfdirigentem Filharmonie Brno.

Na moderní koncertní sál si filharmonici v Brně ještě musí počkat. S letošní sezonou ale získali jiný hudební skvost –...

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz