Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Českou Slam poetry vyhrál muž, když bojoval za ženy

  0:31aktualizováno  0:31
Že je na celorepublikovém finále básnického klání Slam poetry genderový problém - tedy absence žen - si všiml olomoucký finalista Jan Jílek. A rozhodl se zahodit své mužské ego a nedostatek napravit. "Jak Helena Trojská nepokoním to, zazářím jak Malý Curie," rozhodl se být na pódiu ženou.

Vítěz Slam poetry 2008 - Jan Jílek z Olomouce. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Přišel, rozesmál všechny - a vyhrál.

Celorepublikové finále letošní Slam poetry, tedy klání, při němž musí soutěžící svým autorským přednesem zaujmout diváky a porotu během tří minut, hostil letos brněnský klub Fléda. A v sobotu praskal ve švech.

Špička českého slamu, tedy devateru finalistů regionálních kol, ovšem kromě vydýchaného vzduchu soupeřila i s nelítostivou porotou, vybranou přímo z diváků.

Co finalista, to jiný názor na to, co je to slam. Nejmladší soutěžící, Onřej Macl postupující z Hradce Králové, rozesmál Flédu svou omluvnou básní - modlitbou k Pánu za to, že moc chlastá. "Sbor chvatně střídá dur a moll, já stále v krvi alkohol," recitoval benjamínek letošního slamu vlastní verše.

Věkovou krizi naopak zdůraznil plzeňský reprezentant René Jahoda. "René, je ti třiatřicet a v tom věku měl už Ježíš spásu světa hotovou," spílal si v improvizaci. Ale "v čase krátkém jako penis outsidera" i tak stihl zaujmout a nakonec získat své už tradičně druhé místo.

Hiphopový přístup zvolil nejen vzhledem a přezdívkou, ale i odsekáváním veršů soutěžící za Ostravu GEN. Svou fantazii o tom, kterak jako mafián na Floridě balí roštěnky na Lamborgini shodil přiznáním: " Ach holky, je to jen fantasy, pondělí, úterý, středa, čtvrtek, sedim na prdeli jako krtek..."

Návod "jak na to" pro začínající slamery zase vystřihl nováček Rimmer. "Na Wikipedii psali, že mám hodně používat třísla," roztančil se. "Nějaký lidi tady zvedaj čísla a těm mám koupit Ferneta," ukázal, že ví jak na porotu.

"A když jste ve stresu velikém, navažte kontakt s publikem," pobavil. Nervozity se však zbavil už při druhém kole - rekordní počet desetibodových hodnocení si od poroty vysloužil za svůj simultánní přednes tří básní z různých vlastních tvůrčích období. A tak skákal (tématicky i doslova) z období milostného přes cyklistické až do agnostického.

Brněnský regionální vítěz Jakub Foll na finále překvapil už tím, jak málo improvizoval. Přitom právě improvizace byla vždy jeho silnou stránkou. Stihl to jen ze začátku: "Dobrý večer, vy jste z Brna, a já ne. Však jsem brána poezie, v mém srdci bije, jambem, daktylem..." Stačilo to na třetí příčku.

Ale nebylo jen improvizačně (i když chytře) veselo. Emočně až na dřeň se představil favorit Bohdan Bláhovec. Jeho rezonující poezie (chvěl se on i publikum) nesklidila v prvním kole takový ohlas, a bylo jasné, že na stupínek vítězů už nevkročí.

V druhém kole možná i proto všechny zaskočil svou niternou a silnou "slamerskou sebevraždou". Tříminutový časový limit překročil trojnásobně, "Tři minuty deset, reset," zahájil své poraženecké tažení. Vysmál se publiku a recitoval:

"Já tu nejsem pro limit, já tu nejsem pro vás, jsem sebevraždou slammera v přímém přenosu. Co vy chcete od poezie?". Bylo to silné, ač poražen, sklidil ohromný potlesk.

Bláhovce tak na první příčce českého slamu v sobotu vystřídal bojovník za ženy i o ženy Jan Jílek. I když formálně se opět vrátil ke kořenům slamu, tedy ke hře se slovy a slabikami, z nichž vytvářel nové vtipné i chytré asociace a významy: "Jsem růže, růže, píseň, host. Každý z mužů mi může, jsem kost." Tím proslul právě i Bláhovec.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Barman napadl hosta, který nechtěl zhasnout cigaretu. Vzduchem létalo sklo

Potyčka v baru kvůli zapálené cigaretě

Tři tržná zranění si vyžádala roztržka v problematickém baru na Bratislavské ulici v Brně. Jeden z hostů odmítal...

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Najdete na iDNES.cz