Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Český emigrant řídil pašování kokainu do Prahy a do Brna až z Karibiku

  8:34aktualizováno  8:34
Ani odvolání k Vrchnímu soudu v Olomouci Michaelu Osoriu Delgadovi a René Delínovi nepomohlo. Ten jim totiž potvrdil tresty, které jim loni v listopadu uložil brněnský krajský soud. Delgado kvůli pašování víc než 180 kilogramů kokainu z Karibiku a Venezuely stráví v nejtěžší káznici 12 let, sedmadvacetiletý Delín z Brna 11 let.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Muži se bránili, že o pašování nic nevěděli. "Drogy? Nesmysl. O kokainu nic nevím. Jen jsem měl jet na ostrov Saint Martin tlumočit. S drogami nemám nic společného, i když mě už v minulosti ztrestali právě za drogy v Německu," tvrdil například Delgado při procesu.

Soudci jemu ani jeho společníkům neuvěřili. "Vrchní soud obě odvolání zamítl jako zcela nedůvodná, soud prvního stupně věc zcela správně vyhodnotil, a to jak v otázce viny, tak i pokud jde o míru účasti obou na trestné činnosti. Navíc odvolací námitky obžalovaných byly jen opakováním jejich dřívější obhajoby," vysvětlil mluvčí olomouckého soudu Petr Angyalossy.

Vůdce gangu - český emigrant

Devětapadesátiletý Michael Osorio Delgado, rozený Emil Macek, který před čtyřiceti lety emigroval do Latinské Ameriky a má české i kolumbijské občanství, byl podle kriminalistů vůdcem gangu.

Ten oficiálně lidem zajišťoval práci v cizině. Před pěti lety poslal patnáct kurýrů z Česka a Slovenska na ostrov Saint Martin v Karibském moři. Odtud měli převézt v batozích kokain do Nizozemska a poté do Prahy a Brna.

Kurýry, kterým Delgado radil i jak vypovídat v případě odhalení drog, policisté zajistili na letišti. V jejich zavazadlech pak zajistili celkem 165,7 kilogramu kokainu.

Další drogy policie odhalila o rok později u dvou slovenských kurýrů mířících z Venezuely. Ti měli v batozích 16 kilogramů drogy.

"Vrchní soud už v říjnu zamítl odvolání i dalším dvěma členům gangu, Tomáši Ráčkovi a Jánu Blahútovi. I jejich odvolání soud vyhodnotil jako nedůvodná, a potvrdil jim tudíž původní tresty - 12 let pro Ráčka, 10 let pro Blahúta," dodal Angyalossy s tím, že i druhá dvojice pětačtyřicetiletých mužů má trest strávit ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz