Konference Proexportní politika státu, kterou uspořádala mediální skupina MAFRA...

Konference Proexportní politika státu, kterou uspořádala mediální skupina MAFRA na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Kam zamíří český export? Kuba je zajímavá, chce to ale mít nohy na zemi

  • 2
Do kterých zemí vyvážet a jaký dopad bude mít brexit na export z České republiky? O tom v úterý diskutovali odborníci v čele s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD) na brněnském výstavišti, kde se koná Mezinárodní strojírenský veletrh.

Skoro 30 let byly obchodní vztahy mezi Českem a Kubou na bodu mrazu. Až letos v srpnu se do tohoto latinskoamerického státu vypravila česká delegace, aby jednala o obnovení.

Jejím členem byl i náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa. Ten na úterní konferenci Proexportní politika státu, kterou uspořádala mediální skupina MAFRA, označil právě Kubu za zemi, v níž vzniká pro firmy nový potenciál k zahraničnímu obchodování.

„Snažíme se otevírat cesty na trhy, které byly doteď zavřené. Po 27 letech jsme s Kubou opět navázali vztahy na velvyslanecké úrovni,“ vysvětlil Tlapa.

„Snil bych však o Kubě s nohama na zemi. Ekonomika je tam stále řízena státem, je podfinancovaná a má nejasný vývoj. Nicméně zájem o Českou republiku mají,“ uvedl s tím, že dalším trhem s takovým potenciálem je ten íránský.

Írán se třese na smart technologie

Podle předsedy představenstva Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) Jana Procházky je v této zemi příležitost především pro automobilový průmysl.

„Říká se, že je tam více než 14 milionů starých aut, která by se měla v relativně krátké době obměnit. Renault, Peugeot už tam jsou, snaží se tam dostat Němci. Boj o tento trh bude ještě zajímavý,“ myslí si Procházka.

A souhlasí s ním i Jiří Konečný, jednatel společnosti ELKO EP Holding, jež se zaměřuje na instalaci takzvaných smart technologií. V praxi to znamená, že například zajistí, aby v hotelu nebo domácnosti byla všechna světla na dálkové ovládání.

„Írán je obrovská země s potenciálem nejen pro budovy a hotely, ale také se tam formuje střední vrstva, která si může smart home dovolit,“ vyzdvihl Konečný.

Brexit by neměl být problém

Loni výdělky z českého vývozu do zahraničí překročily hranici 10 miliard korun za den. Exportéry hodně táhnou Spojené státy. Naopak kvůli sankcím, slábnoucí měně a tlaku politiků na lokální výrobu čím dál víc klesá podíl vývozu do Ruska a jako rizikový spatřují ekonomové rovněž trh na Ukrajině.

Kromě exportu se na konferenci řešilo i vystoupení Velké Británie z EU. Ministr Mládek upozornil na to, že jedním z hlavních důvodů, proč lidé ve Spojeném království volali po brexitu, byl strach z imigrantů.

Z toho důvodu se dá očekávat, že budou chtít omezit volný pohyb všech přistěhovalců. „Poláci tam mají 80 až100 tisíc svých spoluobčanů, Slováci 80 tisíc a my plus minus 40 tisíc. Pro Česko to proto není tak velký problém. Já osobně si myslím, že kdyby se nám některé sestřičky a doktoři vrátili, nebylo by to vůbec špatné,“ pousmál se ministr.

Z Číny přivezli ponorku

Mezinárodní strojírenský veletrh se v Brně koná do pátku. Letos je jeho hlavním partnerem Čína. Na výstavišti je zastoupeno více než 150 firem z Šanghaje, Pekingu nebo provincií Che-pej a Če-ťiang.

Pochlubit se přijeli například s modelem ponorky, která se má letos v prosinci jako první čínská ponorka ponořit na dno Mariánského příkopu 11 kilometrů pod hladinu Tichého oceánu.

V jednom ze dvou pavilonů, které čínské firmy obsadily, se mohou návštěvníci podívat také na to, jak vypadají čínské vlaky, a na počítačovém simulátoru si vyzkoušet jejich ovládání.

Celkově se pak na strojírenském veletrhu prezentuje zhruba 1700 společností, což je za posledních osm let nejvíce.