(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Cesta do Rakouska je volná, odliv pracovní síly se ale zatím nekoná

  • 1
Kuchaři, číšníci, zdravotní sestry, obráběči, pečovatelé nebo lékaři mají nyní šanci uplatnit se v Rakousku. Prvního května se otevřel rakouský pracovní trh a kdo chce, může si tam najít práci. Velký odchod Jihomoravanů do zahraničí se ale zatím nekoná.

"Lidé se chodí informovat. Jasné odhodlání odejít však nevidím. Kdo chtěl jít do zahraničí, už šel," shrnul ředitel Regionální hospodářské komory Brno Petr Bajer.

Na brněnském výstavišti, kde regionální hospodářská komora sídlí, se nyní chodí ptát především živnostníci a drobní podnikatelé ze stavebnictví, kterých se přechodná opatření týkala nejvíce.

Právě informovanost je podle Bajera cesta k úspěchu. "Naivita ale není na místě. Pokud to jde v Česku, neznamená to, že to tak půjde i v Rakousku," upozornil Bajer.

Změny po prvním květnu

Začal platit volný pohyb zaměstnanců, kteří mohou pracovat bez jakéhokoliv pracovního povolení.

Zůstává jen několik oblastí, kde je nutno prokázat způsobilost, jako jsou zdravotnické nebo technické profese.

V případě, že česká firma vyšle zaměstnance do Rakouska, měli by mít u sebe pracovní smlouvu, kopii výpisu z českého obchodního či živnostenského rejstříku, doklady o vyplacené mzdě a kopii o udělení zakázky zadavatelem. Tyto dokumenty by měly být dostupné v němčině.

Rakušané se bojí konkurence

Komora v minulých dnech odstartovala cyklus seminářů, který by měl uchazečům o práci usnadnit cestu na rakouský trh. "Probírají se například pravidla podnikání a daňové zatížení," popsal Bajer. V polovině května bude kurz ukončen. Další by se mohl uskutečnit podle zájmu a dostatku financí.

"V Rakousku uspěje každý, kdo nabízí dobré služby. Na druhou stranu dodržení těchto služeb musí být právně vymahatelné," přiznal Bajer. Potvrzuje fakt, že Rakušané jdou neradi do nejistoty.

Počáteční nedůvěru potvrzuje i Markéta Reindl, která žije ve Vídni. "Zpráva, že tu budou moci Češi pracovat, byla společností vnímána spíše negativně. Lidé se bojí konkurence. To může odrazovat i případné zájemce," popsala Reindl.

Vliv na rozhodnutí začít kariéru za hranicemi má i to, že rakouské úřady plánují zavádět přísnější kontroly českých pracovníků. "Cílem může být i omezení jejich počtu," míní ředitelka Okresní hospodářské komory ve Znojmě Jiřina Ondrušová.

Pracovní smlouvy, výuční listy. Přeloženo do němčiny

Lidé, kteří chtějí pracovat u jižních sousedů, si tak musí vyřídit veškeré potřebné náležitosti. Kontroloři půjdou po dokladech, pracovních smlouvách nebo výučních listech. "Je to individuální. Záleží, o jakou pozici se jedná," popsala Ondrušová.

Odborníci však radí situaci nepodcenit. Zájemci se tak vyhnou tučným pokutám, případně i dočasnému zakázání pracovní činnosti.

"Týden před tím, než lidé nastoupí v Rakousku, mají ohlašovací povinnost na tamním ministerstvu financí. Lidé by také měli pamatovat na to, že potřebné doklady musí mít přeložené do němčiny," upozornil Bajer.