Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cesta z Brna do Uherského Hradiště potrvá déle

  10:24aktualizováno  10:24
Hlavní tah mezi Brnem a Uherským Hradištěm se od pondělka zablokuje. Lidé z vesnic, přes které povede objížďka, už protestují. Manévry v dopravě nastanou kvůli opravě kanalizace v Bučovicích. Po ní má následovat rekonstrukce asi tříkilometrového úseku silnice I/50 přes město.

Oprava kanalizace v Bučovicích způsobila komplikace v dopravě | foto: Monika TomáškováMF DNES

Z amplionů rozhlasu ve Strážovicích na Kyjovsku se už třetí den ozývá varování: "Připravte se na kolony aut."

Starosta Vladimír Ždánský obyvatele upozorňuje, že kvůli opravě mezinárodní silnice I/50 v Bučovicích povede objížďka přes jejich vesnici.

Hodně dlouho. Rok a půl
Bučovice, které tížila tranzitní doprava na hlavním tahu mezi Brnem a Uherským Hradištěm, si na pár měsíců oddechnou. Skřípět zuby budou pro změnu obyvatelé na objížďce, hlavně v Bzenci a Vracově.

Mapa objížděk kvůli opravě silnice I/50 v Bučovicích

Řidiči budou muset z rychlostní silnice sjet ve Slavkově u Brna a pak je čeká cesta přes kopečky na Žarošice, Kyjov, Bzenec, Uherský Ostroh a na mezinárodní tah se připojí až v Uherském Hradišti. Místo pětapadesáti kilometrů jich ujedou o třináct víc.

"To bude katastrofa," posteskl si strážovický starosta a přiznal, že v místním rozhlase lidem radí, aby si vyfotografovali domy. To aby mohli žádat odškodnění, pokud jim kvůli kolonám aut a hlavně kamionům popraskají zdi.

"Požádal jsem i policii o častější kontroly, hlavně ráno, když jdou děti do školy, ale nakonec to budeme muset udělat tak, že si bezpečnostní vesty oblečou zaměstnanci obecního úřadu," dodal.

Tah na Slovensko
Ve Vracově a v Bzenci jsou na tom ještě hůře. Už nyní tam automobily objíždějí uzavřený Petrov na trase Uherské Hradiště - Hodonín, a teď se sem stáhne provoz z další silnice první třídy, po které se navíc hodně jezdí i na Slovensko.

"Je to zoufalství," říká starosta Ladislav Šmýd. "Přemýšlíme, jak se tomu bránit, ale moc šancí si nedávám," dodal. Silnici mají tři roky opravenou a v Bzenci ji dokončili vloni.

Přes Bučovice jezdí denně třináct a někdy až dvacet tisíc aut. Loni v srpnu školáci napočítali za hodinu pět set kamionů. Ty se mohou na Slovensko vydat i přes Vyškov, Kroměříž a Otrokovice, ale tato trasa je o pětatřicet kilometrů delší.

Oprava kanalizace v Bučovicích způsobila komplikace v dopravě

"Předjímat, jestli budou jezdit raději na Kroměříž, je jako věštit z křišťálové koule," uvedl vedoucí odboru dopravy Krajského úřadu v Brně Rostislav Snovický.

Někteří starostové na objízdné trase tvrdí, že Bučovice mohly být alespoň částečně průjezdné nebo se mohla doprava odklonit jiným směrem. "Zvažovali jsme různé varianty, ale tato je nejvýhodnější a pustit dopravu přes Bučovice při tak rozsáhlé stavbě nelze," uvedl Snovický.

Uzavření silnice I/50 v Bučovicích pocítí i lidé, kteří jezdí veřejnou autobusovou dopravou, ne však tak výrazně jako automobilisté. "Do konce května budou autobusy jezdit jako dosud, koncem měsíce změní trasu, pojedou v Bučovicích kolem zdejších škol," uvedl Květoslav Havlík ze společnosti Kordis.

Upozornil však, že časem se může změnit poloha zastávek, případně nastanou změny v jízdním řádu. "U tak velké stavby nelze vše dopředu naplánovat," dodal. Cestujícím radí, aby nyní pozorněji sledovali sdělení na zastávkách i webové stránky Kordisu.

Lidé z Bučovic a okolí budou moci jet ze Slavkova u Brna po "padesátce" dále, musí však počítat s častějšími policejními kontrolami.

. Uzavírka mezinárodní silnice I/50

Zahájení: 12. května 2008
Ukončení: 31. října 2009
Investor: Ředitelství silnic a dálnic

Rekonstrukci má na starosti Skanska DS; bude stát 215 milionů korun

Objížďka povede přes Žarošice, Kyjov, Vracov, Bzenec, Veselí nad Moravou, Kunovice

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Najdete na iDNES.cz