Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští veterináři jedou očkovat zvířata do Afriky

  14:16aktualizováno  14:16
Už po páté se v srpnu chystá skupina českých veterinářů do africké Keni. Proti vzteklině tam budou očkovat psy, velbloudy a další zvířata. "Před čtyřmi lety jsme tam viděli umírat nakažené děti," říká šéf projektu David Modrý z Brna.
Skupina českých veterinářů odjede popáté do Keni očkovat zvířata proti vzteklině. Ilustrační foto

Skupina českých veterinářů odjede popáté do Keni očkovat zvířata proti vzteklině. Ilustrační foto | foto: shutterstock.com

Do Keni jezdíval David Modrý z Brna už dávno, jako amatérský zoolog tam s přáteli pozoroval zvířata. "Teprve po čase nám místní lidé řekli: Je skvělé, že se vám tu líbí a jezdíte sem na dovolenou. Ale nechtěli byste nám také s něčím pomoct? Tehdy se právě v té oblasti projevila vzteklina a umíraly děti," popisuje začátky unikátního projektu docent z Fakulty veterinárního lékařství brněnské veterinární univerzity.

Špatné podmínky a neznalost léčby

Psi jsou v Keni nejčastějším zdrojem vztekliny, na kterou tam kvůli špatným podmínkám ve zdravotní péči a neznalosti terapie pokousaných lidí umírají nejčastěji děti. Projekt s názvem Mt. Kulal Dogs Preventive Vaccination se zaměřuje na očkování potulných zvířat v oblasti jezera Turkana v severní Keni. Vakcinace probíhá na ploše zhruba 1 500 kilometrů čtverečních.

"Kromě očkování zvířat také vytváříme systém proškolených asistentů v místních komunitách. Pomáhají nám s očkováním a počítáme, že časem náš projekt převezmou," líčí Modrý. Začátky projektu v roce 2006 byly ale složitější. Tehdy se celá akce musela domlouvat s místními rodovými stařešiny.

"Tak už to dnes není, už stačí jen objet naše místní spolupracovníky. Rodové stařešiny svoláváme, jen pokud rozšiřujeme území, na kterém působíme, o nové vesnice," vysvětluje docent. Letos do Keni vyrazí čtyřčlenný tým a stráví tam tři týdny.

Díky působení českých veterinářů umírá méně lidí

Dosavadní výsledky ukazují, že projekt má smysl. Během pěti let veterináři naočkovali stovky psů, koček, velbloudů a oslů patřících domorodcům etnik Samburu, Turkana, Rendile a El-Molo. Ve vakcinované oblasti došlo k dramatickému poklesu počtu případů úmrtí člověka a významně zde vzrostlo povědomí o vzteklině, nutnosti vakcinace psů a ošetření pokousaných.

"Současně s vakcinací sbíráme anamnestická data a odebíráme vzorky pro další vyšetření jako detekce endo a ektoparazitů, genetická vyšetření či sérologie," doplňuje David Modrý, který je také spoluzakladatelem nevládní organizace Veterináři bez hranic. Podle něj má projekt přínos i pro studenty univerzity, protože keňská populace psů je zatím dost nezmapovaná.

"Rádi bychom na projekt dohlíželi i nadále, minimálně tři až čtyři roky. Již delší čas tam s námi spolupracuje jeden keňský student veteriny, který by mohl v budoucnu vedení převzít," plánuje budoucnost Modrý.

Autor:Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Svatba ve Znojmě se prodraží. Město za obřad vybírá deset tisíc korun

Svatba Jitky Čvančarové

Svatební obřad ve vybraný čas a na vysněném místě? V kraji za něj snoubenci zaplatí radnicím nejčastěji tisícovku....

Obecní úřad v Bílovicích porazil i dnes už slavný kostel v Sazovicích

Klub za starou Prahu udělil ocenění za nejlepší novostavbu v historickém...

Nejlepší novostavbou v historickém prostředí pro rok 2017 se stal obecní úřad a další veřejné prostory v obci Bílovice...

Z našeho šmíráctví nám začalo být zle, líčí autor komiksu o kuřimské kauze

Držitel dvou cen Magnesia Litera Marek Šindelka tvořil s Vojtěchem Maškem a...

Před jedenácti lety vypukla v Kuřimi kauza, jakou Česká republika dosud nezažila. A teprve nyní se dočkala literárního...

Najdete na iDNES.cz