Skupina českých veterinářů odjede popáté do Keni očkovat zvířata proti vzteklině. Ilustrační foto

Skupina českých veterinářů odjede popáté do Keni očkovat zvířata proti vzteklině. Ilustrační foto | foto: shutterstock.com

Čeští veterináři jedou očkovat zvířata do Afriky

  • 0
Už po páté se v srpnu chystá skupina českých veterinářů do africké Keni. Proti vzteklině tam budou očkovat psy, velbloudy a další zvířata. "Před čtyřmi lety jsme tam viděli umírat nakažené děti," říká šéf projektu David Modrý z Brna.

Do Keni jezdíval David Modrý z Brna už dávno, jako amatérský zoolog tam s přáteli pozoroval zvířata. "Teprve po čase nám místní lidé řekli: Je skvělé, že se vám tu líbí a jezdíte sem na dovolenou. Ale nechtěli byste nám také s něčím pomoct? Tehdy se právě v té oblasti projevila vzteklina a umíraly děti," popisuje začátky unikátního projektu docent z Fakulty veterinárního lékařství brněnské veterinární univerzity.

Špatné podmínky a neznalost léčby

Psi jsou v Keni nejčastějším zdrojem vztekliny, na kterou tam kvůli špatným podmínkám ve zdravotní péči a neznalosti terapie pokousaných lidí umírají nejčastěji děti. Projekt s názvem Mt. Kulal Dogs Preventive Vaccination se zaměřuje na očkování potulných zvířat v oblasti jezera Turkana v severní Keni. Vakcinace probíhá na ploše zhruba 1 500 kilometrů čtverečních.

"Kromě očkování zvířat také vytváříme systém proškolených asistentů v místních komunitách. Pomáhají nám s očkováním a počítáme, že časem náš projekt převezmou," líčí Modrý. Začátky projektu v roce 2006 byly ale složitější. Tehdy se celá akce musela domlouvat s místními rodovými stařešiny.

"Tak už to dnes není, už stačí jen objet naše místní spolupracovníky. Rodové stařešiny svoláváme, jen pokud rozšiřujeme území, na kterém působíme, o nové vesnice," vysvětluje docent. Letos do Keni vyrazí čtyřčlenný tým a stráví tam tři týdny.

Díky působení českých veterinářů umírá méně lidí

Dosavadní výsledky ukazují, že projekt má smysl. Během pěti let veterináři naočkovali stovky psů, koček, velbloudů a oslů patřících domorodcům etnik Samburu, Turkana, Rendile a El-Molo. Ve vakcinované oblasti došlo k dramatickému poklesu počtu případů úmrtí člověka a významně zde vzrostlo povědomí o vzteklině, nutnosti vakcinace psů a ošetření pokousaných.

"Současně s vakcinací sbíráme anamnestická data a odebíráme vzorky pro další vyšetření jako detekce endo a ektoparazitů, genetická vyšetření či sérologie," doplňuje David Modrý, který je také spoluzakladatelem nevládní organizace Veterináři bez hranic. Podle něj má projekt přínos i pro studenty univerzity, protože keňská populace psů je zatím dost nezmapovaná.

"Rádi bychom na projekt dohlíželi i nadále, minimálně tři až čtyři roky. Již delší čas tam s námi spolupracuje jeden keňský student veteriny, který by mohl v budoucnu vedení převzít," plánuje budoucnost Modrý.