Brněnští vědci vyrobili tvrdou umělou zubní sklovinu, za rok je na trhu

  11:35aktualizováno  11:35
Na Dni otevřených dveří brněnští vědci studentům předvedli, že chemické obory mají uplatnění v praxi. Mezi jeden z úspěšných projektů Středoevropského technologického institutu a Fakulty chemické Vysokého učení technického patří umělá zubní sklovina.

Petr Poláček byl členem výzkumného týmu, který v Brně pracoval na vytvoření umělé zubní skloviny. Jde o společný projekt Středoevropského technologického institutu (CEITEC) a Fakulty chemické Vysokého učení technického v Brně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na zkušební chrup nanáší Petr Poláček slabou vrstvu bílého laku. Pečlivě jej rozetře po zubech a pak nasvítí zubařskou lampou. A je to: umělá zubní sklovina je na světě.

"Cílem bylo ukázat, že má smysl studovat chemii, která nabízí velký prostor pro uplatnění absolventů ve výzkumných centrech nebo soukromých společnostech," uvedl proděkan fakulty chemické pro marketing a rozvoj Pavel Diviš.

Středoevropský technologický institut (CEITEC) spolupracuje s chemickou fakultou od loňského podzimu. "Vyvíjíme například materiály pro řízené uvolňování léčiv v těle pacienta nebo speciální ochranný lak pro náhradu přírodní zubní skloviny. Ten dokáže živé zubní tkáně ochránit stejně, navíc omezí tvorbu povlaku z mikrobů a umožní dosáhnout dlouhodobé bělosti zubů bez vedlejších účinků," popsal ředitel Ústavu chemie materiálů a pracovník CEITEC Josef Jančář.

Umělá zubní sklovina

Zubní sklovina je podle vědce v podstatě nenahraditelná, nový lak se jí navíc velmi přibližuje. Má v sobě speciální nanočástice, díky kterým lze na povrchu zubu vytvořit velmi tvrdou sklovitou vrstvu, u které nedochází k odlupování. "Na rozdíl od dřívějších laků," podotkl Jančář.

Výzkum už má za sebou laboratorní zkoušky a definitivně určené je i složení laku. "Nyní se na spřátelené univerzitě v Regensburgu dělají otěrové zkoušky a připravujeme patent a způsob balení," dodal Jančář.

Podle něho se už nyní o ultratvrdý lak zajímají velké světové firmy. Na trh by se materiál mohl dostat koncem příštího roku.

Kromě chemické větve má CEITEC dalších šest výzkumných programů zaměřených na veterinární medicínu, biologii či zkoumání mozku. "Centrum bude dobudované v roce 2014 a vytvoří místa pro šest set vědců a dvanáct set studentů," uvedla mluvčí CEITEC Petra Věchtová.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Rodiče, domluvte se. Hodonínský soud zavedl ve sporech o děti novou metodu

dítě, rozvod, ilustrace

Přelomovou metodu, kterou se řeší péče o děti po rozchodu partnerů, nově zavedl Okresní soud v Hodoníně. Jako jeden z...

Další z rubriky

Useknutí prstu i láska na lodi. Historici zmapovali příběhy předků z války

Julius Princ v první světové válce bojoval na italské frontě. V roce 1917 padl...

Není obvyklé, aby do historické výstavy vkládali autoři své osobní příběhy. Přesto letos udělali brněnští muzejníci na...

VIDEO: Koňský povoz přivezl vánoční strom na náměstí Svobody

Povoz tažený koňmi přivezl na náměstí Svobody vánoční strom (17. listopadu...

Stovky lidí v sobotu čekaly na příjezd vánoční stromu na náměstí Svobody v Brně. Letos ho přivezl povoz tažený dvěma...

Spolek stavbou motokrosové dráhy poškodil životní prostředí, rozhodl soud

Ve Vážanech nad Litavou na Vyškovsku ujíždí v areálu bývalé motokrosové dráhy...

Spolek SVS Delta Racing Team při budování motokrosové dráhy u Vážan nad Litavou na Vyškovsku poškodil životní...

Najdete na iDNES.cz