Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnští vědci vyrobili tvrdou umělou zubní sklovinu, za rok je na trhu

  11:35aktualizováno  11:35
Na Dni otevřených dveří brněnští vědci studentům předvedli, že chemické obory mají uplatnění v praxi. Mezi jeden z úspěšných projektů Středoevropského technologického institutu a Fakulty chemické Vysokého učení technického patří umělá zubní sklovina.

Petr Poláček byl členem výzkumného týmu, který v Brně pracoval na vytvoření umělé zubní skloviny. Jde o společný projekt Středoevropského technologického institutu (CEITEC) a Fakulty chemické Vysokého učení technického v Brně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na zkušební chrup nanáší Petr Poláček slabou vrstvu bílého laku. Pečlivě jej rozetře po zubech a pak nasvítí zubařskou lampou. A je to: umělá zubní sklovina je na světě.

"Cílem bylo ukázat, že má smysl studovat chemii, která nabízí velký prostor pro uplatnění absolventů ve výzkumných centrech nebo soukromých společnostech," uvedl proděkan fakulty chemické pro marketing a rozvoj Pavel Diviš.

Středoevropský technologický institut (CEITEC) spolupracuje s chemickou fakultou od loňského podzimu. "Vyvíjíme například materiály pro řízené uvolňování léčiv v těle pacienta nebo speciální ochranný lak pro náhradu přírodní zubní skloviny. Ten dokáže živé zubní tkáně ochránit stejně, navíc omezí tvorbu povlaku z mikrobů a umožní dosáhnout dlouhodobé bělosti zubů bez vedlejších účinků," popsal ředitel Ústavu chemie materiálů a pracovník CEITEC Josef Jančář.

Umělá zubní sklovina

Zubní sklovina je podle vědce v podstatě nenahraditelná, nový lak se jí navíc velmi přibližuje. Má v sobě speciální nanočástice, díky kterým lze na povrchu zubu vytvořit velmi tvrdou sklovitou vrstvu, u které nedochází k odlupování. "Na rozdíl od dřívějších laků," podotkl Jančář.

Výzkum už má za sebou laboratorní zkoušky a definitivně určené je i složení laku. "Nyní se na spřátelené univerzitě v Regensburgu dělají otěrové zkoušky a připravujeme patent a způsob balení," dodal Jančář.

Podle něho se už nyní o ultratvrdý lak zajímají velké světové firmy. Na trh by se materiál mohl dostat koncem příštího roku.

Kromě chemické větve má CEITEC dalších šest výzkumných programů zaměřených na veterinární medicínu, biologii či zkoumání mozku. "Centrum bude dobudované v roce 2014 a vytvoří místa pro šest set vědců a dvanáct set studentů," uvedla mluvčí CEITEC Petra Věchtová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Najdete na iDNES.cz