Petr Poláček byl členem výzkumného týmu, který v Brně pracoval na vytvoření

Petr Poláček byl členem výzkumného týmu, který v Brně pracoval na vytvoření umělé zubní skloviny. Jde o společný projekt Středoevropského technologického institutu (CEITEC) a Fakulty chemické Vysokého učení technického v Brně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brněnští vědci vyrobili tvrdou umělou zubní sklovinu, za rok je na trhu

  • 24
Na Dni otevřených dveří brněnští vědci studentům předvedli, že chemické obory mají uplatnění v praxi. Mezi jeden z úspěšných projektů Středoevropského technologického institutu a Fakulty chemické Vysokého učení technického patří umělá zubní sklovina.

Na zkušební chrup nanáší Petr Poláček slabou vrstvu bílého laku. Pečlivě jej rozetře po zubech a pak nasvítí zubařskou lampou. A je to: umělá zubní sklovina je na světě.

"Cílem bylo ukázat, že má smysl studovat chemii, která nabízí velký prostor pro uplatnění absolventů ve výzkumných centrech nebo soukromých společnostech," uvedl proděkan fakulty chemické pro marketing a rozvoj Pavel Diviš.

Středoevropský technologický institut (CEITEC) spolupracuje s chemickou fakultou od loňského podzimu. "Vyvíjíme například materiály pro řízené uvolňování léčiv v těle pacienta nebo speciální ochranný lak pro náhradu přírodní zubní skloviny. Ten dokáže živé zubní tkáně ochránit stejně, navíc omezí tvorbu povlaku z mikrobů a umožní dosáhnout dlouhodobé bělosti zubů bez vedlejších účinků," popsal ředitel Ústavu chemie materiálů a pracovník CEITEC Josef Jančář.

Umělá zubní sklovina

Zubní sklovina je podle vědce v podstatě nenahraditelná, nový lak se jí navíc velmi přibližuje. Má v sobě speciální nanočástice, díky kterým lze na povrchu zubu vytvořit velmi tvrdou sklovitou vrstvu, u které nedochází k odlupování. "Na rozdíl od dřívějších laků," podotkl Jančář.

Výzkum už má za sebou laboratorní zkoušky a definitivně určené je i složení laku. "Nyní se na spřátelené univerzitě v Regensburgu dělají otěrové zkoušky a připravujeme patent a způsob balení," dodal Jančář.

Podle něho se už nyní o ultratvrdý lak zajímají velké světové firmy. Na trh by se materiál mohl dostat koncem příštího roku.

Kromě chemické větve má CEITEC dalších šest výzkumných programů zaměřených na veterinární medicínu, biologii či zkoumání mozku. "Centrum bude dobudované v roce 2014 a vytvoří místa pro šest set vědců a dvanáct set studentů," uvedla mluvčí CEITEC Petra Věchtová.