O týrané chlapce z Kuřimské kauz nejprve pečovali pracovníci brněnského Klokánku.

O týrané chlapce z Kuřimské kauz nejprve pečovali pracovníci brněnského Klokánku. | foto: MF DNES

Chlapce z kuřimské kauzy chtějí do pěstounské péče jejich prarodiče

  • 11
Brněnský krajský soud začal opět řešit, kdo bude pečovat o dva chlapce z takzvané Kuřimské kauzy. Podle dřívějšího soudního verdiktu je sice má v péči otec, ve skutečnosti se o ně starají jejich prarodiče. Ti také nyní žádají o oficiální svěření chlapců do pěstounské péče.

Brněnský městský soud se tento týden už po několikáté vrátil k případu dětí z Kuřimské kauzy. Už od roku 2007, kdy se na jejich týrání přišlo, se totiž soud opakovaně zabývá tím, kdo bude o děti pečovat.

Kdo pečoval o týrané chlapce

Květen 2007
Poté, co vyšlo najevo psychické a fyzické týrání chlapců, byli oba předání předběžným opatřením soudu do péče Klokánku - zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc.

Prosinec 2008
Brněnský městský soud zamítl návrh otce na svěření chlapců do jeho výchovy. Chlapci byli svěřeni do péče Klokánku a matka byla zbavena rodičovské zodpovědnosti.

Leden 2010
Po odvolání otce byl předcházející rozsudek změněn a chlapci byli svěřeni do péče otce. Současně nad nimi byl stanoven dohled.

Prosinec 2010
Matce
bylo uloženo platit výživné ve výši 1 000 korun na každého z chlapců.

Červen 2011
Předběžným opatřením byli nezletilí chlapci odevzdáni do péče prarodičů
. Současně bylo zahájeno řízení o svěření dětí do trvalé výchovy prarodičů.

Říjen 2012
Návrh na svěření dětí do výchovy byl změněn tak, že nyní prarodiče navrhují, aby jim chlapci byli svěřeni do pěstounské péče. Jednání bylo odročeno. Soud se k případu vrátí příští rok v lednu.

Od roku 2010 je sice měl mít v péči otec, v polovině následujícího roku si je ovšem vzali k sobě prarodiče z matčiny strany. Důvod tehdy odmítli říct s vysvětlením, že chtějí chlapce chránit. Podle důvěryhodného zdroje MF DNES si otec našel novou partnerku a na tomto řešení se s prarodiči dohodl.

Babička s dědou nakonec dostali děti do péče i podle předběžného opatření. Nyní ale požádali o řešení důkladnější. Kluky, kterým je už 12 a 14 let, chtějí do pěstounské péče.

"Verdikt soudu zatím nepadl, projednávání jejich žádosti bude pokračovat příští rok v lednu," uvedla mluvčí brněnského městského soudu Gabriela Stočková.

Česká televize v souvislosti se soudním jednáním upozornila na to, že matka týraných chlapců, která je ve vězení, se s nimi pravidelně stýká.

"Chlapci jsou s matkou v pravidelném kontaktu. Původně byl pouze písemný, dnes už je to i styk osobní, matku navštěvují ve vězení," uvedl právní zástupce prarodičů Jiří Machourek.

Byla to přitom právě matka chlapců, která děti nejen vystavila týrání, ale sama se na brutálních metodách "převýchovy" aktivně podílela. Bránila se  tím, že ji zmanipulovalo okolí. Její tehdejší blízcí jí prý namluvili, že její synové mají výchovné problémy. "Jediná matka se k té situaci postavila kriticky a vysvětlila, proč k té situaci došlo. Ona byla taky obětí toho komplotu," doplnil Machourek.

Jednání soudu o osudu dětí připadlo shodou okolností na čtyřleté výročí prvního verdiktu nad lidmi, kteří dva chlapce v Kuřimi týrali. Rozsudek padl 24. října 2008. Soud tehdy poslal na devět a deset let do vězení dvě sestry, a to za brutální týrání synů první z nich.

Pětiletý trest odnětí svobody dostal i Jan Turek a záhadná Barbora Škrlová, která se vydávala za dívku Aničku a po svém útěku do Norska za týraného chlapce Adama. Na sedm let do vězení byli odsouzeni další pachatelé, Hana Bašová a Jan Škrla. Rozsudky později potvrdil olomoucký vrchní soud i Nejvyšší soud (podrobnosti o Kuřimské kauze najdete zde).

Barbora Škrlová byla letos v únoru z vězení podmínečně propuštěna. Soud jí určil sedmiletou zkušební dobu a zároveň nad ní stanovil dohled (o propuštění Barbory Škrlové čtěte zde)

,