Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chlapec, který si stěžoval na pěstouny, „kouří a dělá nepořádek“

  8:18aktualizováno  8:18
Na vyznamenané pěstouny ze Slavkova u Brna si s nevlastním bratrem stěžoval patnáctiletý Patrik. Ten nyní zaměstnává pracovníky brněnské Kociánky, ústavu pro tělesně postiženou mládež, kde žije s dalšími osmi dětmi, které měli manželé Rosnerovi v péči.

Manželé Blažena a Lubomír Rosnerovi | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Patrik zlobí tak, jako zlobil i doma. Kouří, dělá nepořádek, na druhou stranu si ho ale dovede uklidit, je pracovitý. Ostatní děti se zapojují do činnosti, hodně se věnují zvířátkům, chodí na koupaliště, mají se tu dobře. Rozhodně nám neutíkají, nepotřebují ani pomoc psychologů, ani psychiatrů, jsou dobře vedené," ujišťuje ředitel Kociánky Jiří Podlucký.

Prázdninový program nyní dětem, z nichž většina je postižena mentálně a některé i fyzicky, naruší policejní výslechy a také zkoumání znalců. Než skončí, budou Rosnerovi ve vězení.

To, že se děti přestěhovaly do Kociánky, podle státního zastupitelství totiž nestačí. "V rodině panuje silná citová vazba dětí na rodiče, takže i jejich přítomnost by mohla mít negativní vliv. Děti jsou na Kociánce dobrovolně, mají normálně přístup k mobilním telefonům a sdělovacím prostředkům," vysvětlil vyškovský státní zástupce Radek Hůlka s tím, že právě kvůli přístupu dětí k médiím vyšetřovatelé stále ctí informační embargo.

Policie vyšetřování dále tají
Co přesně už mají policisté za sebou, říci nechtěl. "Soustředíme se na to, aby byla vazba co nejkratší. Výslechy intenzivně probíhají," dodal. Hotové mají být do konce příštího týdne. A děti by je měly zvládnout bez větších problémů.

"Výslechy se budou dělat u nás, chci navrhnout, aby to bylo přímo v rodinné buňce, kde děti žijí, nebo třeba venku u jezírka. Chceme, aby u toho byla naše sociální pracovnice a děti se nijak nestresovaly," popsal Podlucký s tím, že děti navzdory svým postižením vědí, co se děje, a jsou schopné to vnímat.

Stýkají se stále s příbuznými a s nejstarší nevlastní sestrou Renatou, která žije ve slavkovském domě.

Spokojeni ovšem nejsou advokáti Rosnerových. S vazbou totiž od začátku nesouhlasí.

"Už jsme podávali stížnost proti vzetí do vazby, s tou jsme u krajského soudu neuspěli. Nyní budeme podávat žádost o propuštění z vazby, nikomu tam není dobře," uvedl včera advokát Blaženy Rosnerové Jiří Dobeš. Totéž plánuje advokát jejího muže Patrik Girgle.

Rosnerovi v cele
Pětapadesátiletého Lubomíra Rosnera a jeho o devět let mladší ženu Blaženu policisté podezřívají z týrání svěřených dětí. Trestní stíhání policie zahájila 22. července, o den později poslal vyškovský okresní soud Rosnerovy do Vazební věznice v Brně-Bohunicích, aby nemohli ovlivňovat svědky.

Za pětadvacet let byli manželé pěstouny celkem 14 dětí. Devět dětí nyní dočasně žije v ústavu pro postiženou mládež Kociánka.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Najdete na iDNES.cz