Duchovní otec babyboxů Ludvík Hess při otevření schránky v Havlíčkově Brodě (13. listopadu 2012)

Duchovní otec babyboxů Ludvík Hess při otevření schránky v Havlíčkově Brodě (13. listopadu 2012) | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Do brněnského babyboxu někdo odložil chlapečka, zřejmě je to „kápéčko“

  • 73
Do babyboxu v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně někdo odložil ve středu novorozeného chlapečka. Je to už 81. miminko odložené v babyboxech v ČR, řekl Ludvík Hess ze sdružení Statim. Zdůraznil, že hoch je zdravotně v pořádku.

Chlapeček, který dostal prozatímní jméno Zdeněk, je v Brně v pořadí již dvacáté dítě, které skončilo v babyboxu. Hoch byl umístěn do babyboxu bezprostředně po narození. Váží 3 220 gramů a měří 50 centimetrů. "Jsou Vánoce a já se neubráním radosti," uvedl k tomu Hess, který budování babyboxů prosazuje.

Chlapec dostal provizorní jméno Zdeněk podle výrobce nové generace babyboxů. V úvahu připadalo více jmen - Petr po lékaři, který chlapečka ošetřoval, Štěpán, který má svátek, nebo Daniel po exřediteli nemocnice Rychnovském, s nímž Hess v roce 2005 domlouval vybudování prvního babyboxu na Moravě.

"Neonatolog si dokonce myslí, že je to K. P. čili kápéčko, děťátko narozené koncem pánevním. Každopádně je to zdravý kluk," doplnil Hess.

Pokud se o dítě nepřihlásí rodiče, dostane za několik dní náhradní rodinu, která pak chlapečkovi vybere jméno podle svého.

První babybox byl otevřen v roce 2005 v sídle soukromé kliniky GynCentrum v Praze. Za sedm let své existence pomohly vyhřívané schránky vykročit do světa 81 dětem, z toho 46 holčičkám a 35 klukům. V celé republice je 53 babyboxů.

Schránky, do nichž mohou matky anonymně odložit dítě, ale mají i své odpůrce, včetně České neonatologické společnosti. Loni se proti nim postavil také Výbor OSN pro práva dítěte. Podle něj odporují babyboxy pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a možnost znát své rodiče.

,