Úklid sněhu, ilustrační foto

Úklid sněhu, ilustrační foto | foto: Vojtěch Smola, MF DNES

„Chodníkový“ zákon stojí Znojmo za den i 400 000. Zranění žádají bolestné

  • 3
Před rokem začal platit "chodníkový" zákon, podle kterého se města musí starat o většinu chodníků. A to včetně těch, které dřív uklízeli lidé žijící v blízkých domech. Některá města to ovšem nestíhají a zranění lidé podávají žádosti o odškodnění.

První dva úrazy letošní zimy řeší od pondělka Městský úřad Blansko. Na něj se obrátili lidé, kteří se zranili pádem na zledovatělém chodníku. "Město je samozřejmě pojištěno, takže vše budeme řešit přes pojišťovnu," reagoval vedoucí odboru komunální údržby v Blansku Miroslav Pokorný.

FAKTA

Spadne-li člověk na kluzkém chodníku a poraní se, v první řadě je dobré sehnat si svědky, a pak se obrátit na vlastníka chodníku. Může to být soukromník, firma či město nebo obec. Jméno majitele lze nalézt například na katastrálním úřadě. Po majiteli lze pak žádat odškodnění za způsobený úraz. Město či obec jako nejčastější majitel chodníku postupuje tak, že nahlášenou událost předá pojišťovně. Ta vyzve poškozeného i zástupce města k doložení podkladů. Město předkládá plán zimní údržby. Poškozený musí prokázat, že udělal vše pro to, aby úrazu předešel. Tedy že použil uklizený chodník, zimní obuv a podobně. Podle zprávy od lékaře a dalších informací pak pojišťovna spočítá náhradu.

Loňskou zimu evidoval blanenský městský úřad čtrnáct takových žádostí o náhradu škody na zdraví, což byl oproti minulým rokům znatelný nárůst. Ale podle informací, které má blanenská radnice od pojišťovny, se počet úrazů na chodnících nezvýšil.

I v Břeclavi zaznamenali zvýšený počet pádů na kluzkém chodníku. "Dříve jsme řešili tak dva tři případy, za minulou zimu jich bylo zhruba deset," nastínil Zdeněk Opálka z břeclavského městského úřadu.

Chodníkový zákon komplikuje městům život

K navýšení stížností přispěla hlavně změna zákona o odpovědnosti vlastníka chodníku, která loni začala platit. Tak zvaný chodníkový zákon výrazně znásobil městům počty chodníků, na nichž musejí provádět zimní údržbu.

Obce to však řeší po svém. Třeba městský úřad Brno-Líšeň instaloval na méně významné cesty cedule s informací, že se chodník v zimě neudržuje.

V Břeclavi zase využívají krajních možností zákona. "V plánu zimní údržby jsme si dobu, dokdy je potřeba sníh odklidit, stanovili až na ten nejzazší termín, tedy na osmačtyřicet hodin," popsal Zdeněk Opálka.

Naopak Znojmo se snaží uklízet všechny chodníky. Tamní úklidová firma A. S. A. Eko to musí podle městského plánu zimní údržby stihnout do dvanácti hodin od napadání sněhu.

Městu se tím ale výrazně zvýšily náklady na údržbu. "Když spadne sníh, tak nás jedno uklizení všech chodníků stojí zhruba čtyři sta tisíc korun," přiblížila mluvčí radnice Denisa Šipošová.