Chovy králíků doslova pustoší myxomatóza, kterou přenášejí přemnožení komáři. Ilustrační foto

Chovy králíků doslova pustoší myxomatóza, kterou přenášejí přemnožení komáři. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Chovy králíků na jihu Moravy pustoší myxomatóza

  • 0
Důsledky letošních častých vydatných dešťů nyní pociťují i lidé, kterým voda nezaplavila domy nebo zahrádky. Komáři, kterých se po letošních povodních vyrojily doslova mraky, teď totiž roznášejí myxomatózu a ta v chovech králíků způsobuje hotovou pohromu. Většina nakažených králíků umírá.

"Myxomatózy je nyní opravdu strašně moc a je to způsobeno i tím, že je mnoho bodavého hmyzu. Není dne, kdy by se kvůli ní neozvali dva i čtyři chovatelé," uvedl vyškovský veterinární lékař Jaroslav Kuja.

Podle něj se však chovatelé ozývají pozdě. "Pokud je už nákaza v chovu, očkování nepomůže, naopak ji může ještě urychlit," dodal veterinář.

Důležitá je prevence, lék neexistuje

Na myxomatózu žádný lék není a ani se nevyvíjí. "Léčba by byla příliš drahá a chovatelům by se nevyplatila, a tak se o vývoj takového přípravku ani nepokoušíme," uvedl Libor Bittner, ředitel Biovety v Ivanovicích na Hané.

Stále proto platí, že jedinou ochranou proti myxomatóze je preventivní očkování. Králíkům se buď aplikuje látka proti myxomatóze nebo vakcína, která je současně chrání i proti králičímu moru.

Na rozdíl například od Itálie už u nás navíc není králík tak populární jako kdysi. "Ještě před patnácti lety jich bylo v zemi na dvacet milionů a nyní už jsou jich jen statisíce. Jejich chov je pracný a mladá generace se jím už nechce zabývat," říká Libor Bittner.