Jen v Brně je nemocných kolem čtyř tisíc lidí. (Ilustrační snímek)

Jen v Brně je nemocných kolem čtyř tisíc lidí. (Ilustrační snímek)

Chřipka může zaútočit kdykoli, lékaři radí očkování i těhotným ženám

  • 12
Podle lékařů je právě teď nejvyšší čas nechat se očkovat proti chřipce. Ačkoli lidé nyní trpí spíše virózou, epidemie chřipky může vypuknout kdykoli. Jižní Morava patří spolu se Zlínským a Libereckým krajem mezi oblasti, kde jsou lidé nemocní nejvíc.

"Mám rýmu, bolí mě hlava, asi mám chřipku," stěžuje si už třetí den kolegyním Brňanka Jana Navrátilová. Ale do práce se každé ráno nakonec dovleče, protože podle lékařů se o žádnou chřipku nejedná.

Co je viróza a chřipka

Viróza

  • Pacient pokašlává, má rýmu, může ho bolet hlava a může mít i zvýšenou teplotu.
  • Celkově se cítí unavený.

Chřipka

  • Potíže pacienta okamžitě skolí.
  • Až čtyřicetistupňové horečky provází výrazná bolest kloubů a hlavy.
  • Kašel je vyčerpávající.

Jihomoravané v těchto dnech netrpí tolik chřipkou jako akutní respirační virózou. Na jižní Moravě, ve Zlínském a Libereckém kraji je jí nejvíc. "Nemocnost prudce začala narůstat v polovině září a trvala následující tři týdny," říká epidemioložka krajské hygienické stanice v Brně Renata Vaverková.

Podle propočtů hygieniků připadá na sto tisíc obyvatel něco přes tisíc sto nemocných. To znamená, že například v Brně kýchá a kašle kolem čtyř tisíc lidí. "S virózou zvládnete chodit do práce. Příznaky chřipky jsou jiné, téměř ihned vás skolí a doslova uzemní. Máte vysokou teplotu, bolí vás klouby a do práce je téměř nemožné dojít," říká náměstkyně ředitele krajské hygieny Hana Pokorná.

Na koho teď nezaútočily viry, měl by se podle lékařů jít neprodleně očkovat proti chřipce. Ta už totiž mezi lidmi také cirkuluje. "Osmnáct evropských států hlásí pouze malý výskyt chřipky. Situace je poměrně klidná, zatím se epidemicky nešíří. Je ale velice těžké předvídat, kdy chřipková sezona vypukne a jaká bude," vysvětluje Vaverková.

Lékaři doporučují očkovat už i malé děti a těhotné ženy

Vakcína začíná účinkovat do dvou týdnů. "Pořád převládá pandemický kmen A, který se objevil v roce 2009. A objevuje se i kmen B. Je otázka, jak to nakonec dopadne. Oba tyto kmeny jsou ale obsaženy ve vakcínách," říká epidemioložka.

Sezonní chřipka přichází nejčastěji na přelomu ledna a února. Ale překvapit může prakticky kdykoliv. Prasečí chřipka přišla paradoxně v létě. "A zažili jsme také epidemii v dubnu nebo květnu," říká Vaverková.

Po zkušenostech s prasečí chřipkou vydala Světová zdravotnická organizace letos nové doporučení. Očkování radí nejen starým a chronicky nemocným lidem, ale překvapivě i předškolním dětem a těhotným ženám, kterým dříve lékaři vakcínu spíše nedoporučovali. "Pandemický kmen byl velmi rizikový pro těhotné, vyskytla se řada těžkých případů," říká Vaverková.

V Japonsku a Americe zase mají dobré zkušenosti s předškolními dětmi. "Malé děti se s virem opakovaně nesetkaly, to znamená, že většinou onemocní jako první. Rychle si to pak roznesou mezi sebou a infekci pak zanesou do domácností," vysvětluje hygienička.

Dva tisíce Čechů ročně na chřipku a komplikace s ní spojené umírá. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera náklady spojené s léčbou komplikací při chřipce přijdou na miliardu ročně. "Pravda ovšem je, že tito lidé by nemuseli umřít, kdyby jim lékař naočkoval vakcínu proti chřipce," míní Vaverková.