Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Požádali o tužku, pak kradli, popsali u soudu oloupení senioři

  13:00aktualizováno  13:00
Projevy vášní obžalovaných i zmatky poznamenaly jedno z úterních jednání Městského soudu v Brně. Před senát soudců tam předstoupila šestice obžalovaná z organizovaných krádeží. Jedna ze souzených žen si dokonce nepamatovala, že podepisovala právníkovi plnou moc. A tak zaúřadoval vyškubnutý papír z bloku a tužka.

V justičním paláci v Brně pokračovalo soudní jednání se šesticí obalovaných z organizovaných krádeží. | foto: Radek Miča, MAFRA

Podle obžaloby okradli na tři desítky seniorů z různých částí Brna, Olomouce, Ostravy a Zlína. Taktika, jakou lidi obelstili, byla v zásadě stejná. „Vracel jsem se z nákupu a u vchodu jsem potkal paní, která tvrdila, že jde za kamarádkou o patro výš, než jsem bydlel, tak jsem ji pustil do bytového domu,“ popsal Jiří Pinka z Brna, který nakonec přišel o dvacet tisíc korun.

Dotyčná totiž posléze zazvonila u jeho dveří, prosila o papírek a tužku. Říkala, že její kamarádka není doma. „Nakonec mě požádala, abych vzkaz napsal sám. Mezitím se do bytu musel dostat někdo další. Po odchodu ženy jsem zjistil, že mně zmizel důchod a úspory, které jsem měl ve skříni. Pravděpodobně šikovně pootevřela vchodové dveře,“ dodal okradený senior.

Sbírala peníze, aby manžele zabavila

Podobně přišla o zlaté šperky také Libuše Kopřivová z Brna. S manželem se vraceli z nákupu a pustili do domu neznámou ženu, která později s dalšími kumpány sebrala v obýváku seniorky cennosti a utekla. „První chtěla napsat vzkaz a pak poprosila o vodu. Z kapes se jí sypaly peníze, začala je sbírat a tvrdila, že nám chce za vodu zaplatit. V té chvíli se do bytu dostaly další osoby,“ přiblížila Kopřivová.

Obžalobě z krádeže čelí šest lidí, dva z nich ale ve čtvrtek soudce poslal zpátky do vazební věznice. Jejich advokát se z jednání omluvil. To způsobilo komplikaci, která zdržela jednání na půl hodiny. Další z obžalovaných žen si totiž ani nepamatovala, že tomuto advokátovi podepsala plnou moc k jednání a prosila předsedu senátu Ivo Zummera o radu, co má dělat. Nakonec jeden z obhájců vyškubl papír z notesu a sepsal s dotyčnou plnou moc. Na jednání mohla zůstat.

Obžalovanou poznala roznašečka obědů

Emoce zavládly i po výpovědi Martiny Minaříkové, která v jednou z domů, kde došlo ke krádeži, roznášela obědy. „Viděla jsem tam skupinku tří žen. Byly zvláštně rozestavěné. Posléze mně volali policisté, že jeden z bytů vykradli, popsala Minaříková. Jednu z žen, které viděla, dokonce identifikovala mezi obžalovanými.

Dotyčná se ale bránila a tvrdila, že roznašečku obědů nikdy v životě neviděla. Emotivní projev ještě vygradoval ve chvíli, kdy jednoho z policistů, který se přišel podívat na jednání, obvinila z napadení. Výpovědi svědků budou pokračovat ve čtvrtek, většina se ale už předem omluvila.

Podle slov státní zástupkyně Petry Lastovecké byla skupina organizovaná a jejím šéfem byl obžalovaný Josef Kurdík. „Domníváme se, že celou akci vymyslel a organizoval, kde se budou scházet. Vozil obžalované, které jednaly na jeho návod,“ míní státní zástupkyně.


Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...Další z rubriky

Zetor získal obří zakázku v Rusku. Dodá traktory za půl miliardy eur

Zetor Forterra HSX

Obří zakázku za půl miliardy eur získala firma Zetor, která sídlí v Brně - Líšni. Podařilo se ji dojednat u...

Umělec, který rozřízl betonový bunkr, chce koupit nový

Student Vysokého učení technického v Brně Ondřej Bělica odřízl pomocí...

Před pár měsíci vyvolal student výtvarných umění Ondřej Bělica pozdvižení, když rozřízl betonový bunkr z první...

Do vedení ČSSD se hlásí Onderka. Pád strany je šancí pro Haška i Tejce

Roman Onderka (ČSSD) v Otázkách Václava Moravce.

Favorit na post šéfa ČSSD Jiří Běhounek požaduje návrat Michala Haška a Jeronýma Tejce. Přidává se exprimátor Brna...Najdete na iDNES.cz