Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Požádali o tužku, pak kradli, popsali u soudu oloupení senioři

  13:00aktualizováno  13:00
Projevy vášní obžalovaných i zmatky poznamenaly jedno z úterních jednání Městského soudu v Brně. Před senát soudců tam předstoupila šestice obžalovaná z organizovaných krádeží. Jedna ze souzených žen si dokonce nepamatovala, že podepisovala právníkovi plnou moc. A tak zaúřadoval vyškubnutý papír z bloku a tužka.

V justičním paláci v Brně pokračovalo soudní jednání se šesticí obalovaných z organizovaných krádeží. | foto: Radek Miča, MAFRA

Podle obžaloby okradli na tři desítky seniorů z různých částí Brna, Olomouce, Ostravy a Zlína. Taktika, jakou lidi obelstili, byla v zásadě stejná. „Vracel jsem se z nákupu a u vchodu jsem potkal paní, která tvrdila, že jde za kamarádkou o patro výš, než jsem bydlel, tak jsem ji pustil do bytového domu,“ popsal Jiří Pinka z Brna, který nakonec přišel o dvacet tisíc korun.

Dotyčná totiž posléze zazvonila u jeho dveří, prosila o papírek a tužku. Říkala, že její kamarádka není doma. „Nakonec mě požádala, abych vzkaz napsal sám. Mezitím se do bytu musel dostat někdo další. Po odchodu ženy jsem zjistil, že mně zmizel důchod a úspory, které jsem měl ve skříni. Pravděpodobně šikovně pootevřela vchodové dveře,“ dodal okradený senior.

Sbírala peníze, aby manžele zabavila

Podobně přišla o zlaté šperky také Libuše Kopřivová z Brna. S manželem se vraceli z nákupu a pustili do domu neznámou ženu, která později s dalšími kumpány sebrala v obýváku seniorky cennosti a utekla. „První chtěla napsat vzkaz a pak poprosila o vodu. Z kapes se jí sypaly peníze, začala je sbírat a tvrdila, že nám chce za vodu zaplatit. V té chvíli se do bytu dostaly další osoby,“ přiblížila Kopřivová.

Obžalobě z krádeže čelí šest lidí, dva z nich ale ve čtvrtek soudce poslal zpátky do vazební věznice. Jejich advokát se z jednání omluvil. To způsobilo komplikaci, která zdržela jednání na půl hodiny. Další z obžalovaných žen si totiž ani nepamatovala, že tomuto advokátovi podepsala plnou moc k jednání a prosila předsedu senátu Ivo Zummera o radu, co má dělat. Nakonec jeden z obhájců vyškubl papír z notesu a sepsal s dotyčnou plnou moc. Na jednání mohla zůstat.

Obžalovanou poznala roznašečka obědů

Emoce zavládly i po výpovědi Martiny Minaříkové, která v jednou z domů, kde došlo ke krádeži, roznášela obědy. „Viděla jsem tam skupinku tří žen. Byly zvláštně rozestavěné. Posléze mně volali policisté, že jeden z bytů vykradli, popsala Minaříková. Jednu z žen, které viděla, dokonce identifikovala mezi obžalovanými.

Dotyčná se ale bránila a tvrdila, že roznašečku obědů nikdy v životě neviděla. Emotivní projev ještě vygradoval ve chvíli, kdy jednoho z policistů, který se přišel podívat na jednání, obvinila z napadení. Výpovědi svědků budou pokračovat ve čtvrtek, většina se ale už předem omluvila.

Podle slov státní zástupkyně Petry Lastovecké byla skupina organizovaná a jejím šéfem byl obžalovaný Josef Kurdík. „Domníváme se, že celou akci vymyslel a organizoval, kde se budou scházet. Vozil obžalované, které jednaly na jeho návod,“ míní státní zástupkyně.


Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Na snímku zleva Bolek Polívka zdraví manžele Drahošovi na závěr besedy.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Podzemí ukáže, jak bolelo mučení. Přístroje opravdu drželi kati

Exponáty pro chystané muzeum tortury v Brně jsou zatím ještě umístěné v...

Popravčí masky, boty hanby vybavené rolničkami, které v mrazivém počasí odsouzenci přimrzaly ke kůži, kolo na lámání...

Najdete na iDNES.cz