VIDEO: Chudé rodiny míří na ulici, majitel ubytovny rozdává výpovědi

  • 263
Dvěma stovkám chudých lidí hrozí rychlé vystěhování z nechvalně známé ubytovny v brněnských Židenicích. Město nemá žádné páky, jak zabránit, aby zůstali bez střechy nad hlavou. Rodiny podaly trestní oznámení.

Na plácku před vchodem do třípatrového bytového domu stojí skupinka lidí, kteří se hlasitě dohadují. Robert Hrdina, spolumajitel budovy, právě vypnul topení, vodu a elektřinu asi 35 zdejším rodinám. A začal jim oznamovat výpovědi nájemních smluv. „Dům chceme zrekonstruovat a rozprodat po jednotlivých bytech,“ vysvětluje lidem svůj záměr Hrdina.

Neoficiální ubytovna pro chudé v ulici Markéty Kunzové naproti židenickým kasárnám je pro většinu z nájemníků poslední možností střechy nad hlavou. Jen dětí tu žije 120.

Už v sobotu, dokdy má část obyvatel platné smlouvy, tak může nastat podobná situace, jaká se odehrávala před několika měsíci ve Vlhké ulici (psali jsme zde). Tedy že o bydlení přijdou asi dvě stovky chudých a sociálně vyloučených lidí.

Tehdy se městu vyjednáváním s firmou Fidurock Brno podařilo hromadnému vystěhování zabránit. V Židenicích to tak nevypadá.

„Tento dům je symbolem obchodu s chudobou v Brně. Město s tím nemůže dělat prakticky nic, nemáme páky, jak soukromému majiteli ve vystěhování zabránit,“ povídá zastupitel Martin Freund (Žít Brno), který má na starost sociální začleňování a na místo se také přišel podívat.

Nájemníci museli podepsat výpověď bez data

„Jestli máte pocit, že budete bydlet, ale platit ne, tak to není možné,“ promlouvá mezitím Hrdina k rozčileným nájemníkům. Ti argumentují, že nájem řádně platí, protože většina z nich v domě bydlí léta bez problémů. „Pouze jsem jim řekl, že pokud nejsou spokojení, můžou odejít,“ podotýká Hrdina s tím, že není majitelem domu, takže výpovědi ani nemůže rozdávat.

Jenže podle katastru nemovitostí vlastní dům firma R. Hero property, jejímiž společníky jsou právě Hrdina s manželkou Monikou. Ta je také jednatelkou společnosti. „Pouze se tady starám o údržbu domu a pomáhám,“ vysvětluje Hrdina.

Jak vzápětí dosvědčují nájemníci, není to pravda. Kdo zde bude bydlet, určuje právě Hrdina. Rychlou výpověď lidé mohou dostat díky dodatku, který museli odsouhlasit současně se smlouvou. „Ta se prodlužuje každý měsíc. Musel jsem ale rovnou podepsat i její výpověď dohodou. Není tam jen datum, jež si může kdykoliv pan Hrdina doplnit,“ říká například Julius Kala, jeden z nájemníků.

Za jednopokojový byt o výměře 33 metrů čtverečních platí nájem 6 300 korun, k tomu dalších 4 200 korun na zálohy na služby. Zchátralý byt v domě u frekventované výpadovky na smogem zamořené městské periferii, v němž se prohánějí švábi a štěnice, ho tak vyjde dráž než pobyt v novostavbě v centru.

Spolumajitel domu seděl ve vězení za podvod

V bývalé ubytovně dělníků z brněnské Zbrojovky, kterou Hrdinova firma koupila před víc než deseti lety, ale bydlí i hodně početných rodin. Žádný z bytů není větší než 1+1, takže se běžně v jedné místnosti tísní sedm osm lidí.

Majitel jim podle jejich slov často vypíná topení, vodu i elektřinu. „V zimě jsem tu měla jen kolem deseti stupňů, v koupelně není topení vůbec. Na zdech se objevila plíseň. Můj syn má astma, takže skončil v nemocnici a sociálka vyhrožuje, že mi kvůli špatnému bydlení děti vezme,“ vypráví jedna z žen na tmavé a zaprášené chodbě, kde před každým druhým bytem stojí sušák na prádlo plný dětského oblečení.

„Ano, problémy s topením tu byly, ale ne v celém domě, jen v některých bytech, kde nájemníci vytrhali litinové topení. Rozdali jsme přímotopy a opravujeme stupačky,“ reaguje Hrdina.

Před několika lety vyměnil také okna. Prodej domu bez nájemníků by mu ovšem mohl ulehčit situaci. Před několika týdny se totiž vrátil z vězení, kde si odseděl rok a půl za podvod a praní špinavých peněz v kauze rozkrádání dotací z ministerstva pro místní rozvoj. Běží mu čtyřletá podmínka a musí zaplatit 27 milionů jako náhradu škody.

„Už jen to, že se soud táhl deset let, o něčem svědčí,“ hlásí Hrdina, který nesmí být podle rozsudku šest let ani ve statutárním orgánu žádné firmy. Oficiálně tak ve všech společnostech spojených s domem v ulici Markéty Kuncové figurují jeho manželka, matka nebo správce domu Bohumil Jelínek.

Podejte žalobu, radí sociální pracovník

Podle informací MF DNES nemělo v pondělí večer ještě šest rodin elektřinu. Lidé z domu se rozhodli podat trestní oznámení kvůli omezování v užívání bytu, od středy si je policie bude zvát k výpovědi.

„Trváme na tom, že nikdo neodejde. A když, tak majitel každému najde adekvátní bydlení. Pokud ne, radíme nájemníkům, ať podají žalobu na vyklizení. Do té doby budou nájemné posílat do soudní úschovy,“ popisuje sociální pracovník Jan Milota z občanské iniciativy Chceme bydlet!

Hrdina s tím ale nesouhlasí. „Někdo jim nakukal, že o vyklizení rozhodne jedině soud, zákon ale umožňuje spoustu jiných věcí,“ povídá.

Podle sociálních pracovníků však obsahuje nezákonná ustanovení už samotná jednostránková nájemní smlouva. Třeba že spory se mají řešit ne před soudem, ale v rozhodčím řízení. Rozhodce by přitom jmenoval právě ubytovatel.

Zasahovat se zatím nechystá ani židenická radnice. „Nic se ke mně nedoneslo. Jestli těm lidem můžeme pomoci, v tuto chvíli nevíme,“ říká starosta René Novotný (ANO).