Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Místa v mateřských školách v Brně nejsou, na všechny děti se nedostane

  14:38aktualizováno  14:38
Zápisy do mateřských škol se pomalu blíží a i letos čekají rodiče tříletých dětí nervy. Stále je totiž dětí víc než míst, a tak se nedostane na každého. Nejhůř na tom budou rodiče v Brně-středu, v Bystrci a Líšni. Podle radnice je však míst dostatek.
Jisté místo ve školce mají předškoláci, problém mohou mít čtyř a tříleté děti, ukazuje počet kladně vyřízených přihlášek v minulém roce. (Ilustrační snímek)

Jisté místo ve školce mají předškoláci, problém mohou mít čtyř a tříleté děti, ukazuje počet kladně vyřízených přihlášek v minulém roce. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Ředitelka mateřské školky, kterou jsme si vybrali, mi řekla, že pokud mám tříleté dítě, tak ani nemá smysl podávat přihlášku," popsala matka malé Sofie, jakou má její dcera letos naději na přijetí do mateřské školy v městské části Brno-střed, kam podle bydliště patří.

Mateřské školy v Brně

Počet mateřských škol: 136

Celková kapacita:
11 000 míst

Nová místa ve školkách od září 2012: 360

Plánovaná nová místa
v příštích letech: cca 200

Počet přijatých dětí minulý rok: 100 % pětiletých,
87 % čtyřletých,
50 % tříletých

Zdroj: MMB

Všech zdejších pětadvacet městských mateřských škol je beznadějně obsazených. Radnice ale považuje kapacity školek za dostačující.

"Počet míst byl průběžně navyšován v předchozích letech. Disponujeme šestnácti sty místy v mateřských školách, z nich jsou tři čtvrtiny obsazeny dětmi z naší městské části, ostatní jsou z jiných čtvrtí nebo mimobrněnské," uvedl Roman Burián, mluvčí radnice Brno-střed. Podle něj by se letos mělo při zápisu dostat na všechny děti starší tři a půl roku.

Rodiče si ale chtějí místo ve školce pojistit jakýmkoliv způsobem. Mezi nejčastější patří podávání přihlášek do více školek, což uměle navyšuje zájem. "Loni jsme dali přihlášky pouze do dvou školek. Měla jsem za to, že kromě předškolního věku splňujeme všechna kritéria. To jsem ale netušila, že matky podávají běžně patnáct přihlášek s tím, že někde to vyjít musí," říká matka čtyřleté dcery.

Zájem je o kvalitní školky

Do školky se nedostala, později se ale uvolnilo místo jinde a holčička mohla v říjnu nastoupit. "Oficiálně si můžete mezi školkami vybírat. Ve skutečnosti je to tak, že musíte dát dítě tam, kde je zrovna místo," dodává žena.

Přeplněné jsou menší školky s jednou nebo dvěma třídami, odkud odchází málo předškoláků na základní školu. "Letos vůbec neděláme zápis nových dětí, což je poprvé za pět let," uvedl Roman Tlustoš, ředitel Základní školy Husova, pod kterou spadá jednotřídní mateřská škola v Jánské ulici.

Zápisy do mateřských škol v Brně

Městská část Brno-střed

Rodiče musejí sledovat od 20. ledna webové stránky vybraných školek, každá vydává přihlášky jindy. Odevzdat je musejí přijít osobně s rodným listem dítěte a potvrzením pediatra pouze ve dnech 13. a 14. února 2013.

Radnice dosud nespustila informační portál o zápisech, chystá speciální číslo zpravodaje.

Ostatní městské části

Informace zveřejnil magistrát od 21. ledna na www.zapisdoms.brno.cz, od 3. února si zde rodiče mohou stáhnout přihlášku. Tu odevzdají ve zvolené školce 4. nebo 5. března 2013.

Zdroj: MMB

"Máme pouze tři předškoláky, všichni zřejmě dostanou odklad nástupu do základní školy, takže máme kapacitu školky naplněnou," vysvětlil ředitel Tlustoš.

Velký zájem také hlásí školky, které mají dobrou pověst nebo nabízejí dětem zajímavé aktivity. Patří k nim i Mateřská škola Pod Špilberkem. "Loni jsme brali pětadvacet dětí, přišlo nám ale sto čtyřicet dva přihlášek. Letos to podle předběžného zájmu rodičů bude podobné," sdělila ředitelka Pavlína Stará.

Ostatní předškolní zařízení hlásí podobný zájem o místa jako v minulých letech, tedy velký. "Letos to odhaduji jako vždy, tedy že se nám přihlásí na jedno místo dvě děti," popsala Marcela Hanáková, ředitelka Mateřské školy Zdislava v Pellicově ulici. Školka se šesti třídami patří mezi největší v centru, přesto ani po odchodu padesáti předškoláků nezbude místo pro všechny zájemce.

Na internetu radnice rodiče nenajdou žádné informace

Situaci ještě zhoršuje, že se Brno-střed nepřipojilo k elektronicky podporovanému zápisu do mateřských škol, který organizuje magistrát. "Je to podle nás právně problematické. Máme obavy, aby jej někdo nezpochybnil," řekl starosta Brna-střed Libor Šťástka.

Byť se radnice prezentuje jako přátelská rodině, na internetu rodiče nenajdou žádné informace o zápisech do školek a speciální číslo zpravodaje teprve vyjde. Některé školky ale začaly vydávat přihlášky už tento týden. Rodiče je musejí osobně vyzvednout i odevzdat, přičemž každá školka vydává přihlášky jindy.

"Odevzdání vyplněných přihlášek jsme stanovili na 13. a 14. února," uvedl mluvčí Burián. Rodičům tak nezbývá než sledovat webové stránky školek.

Rodiny z jiných brněnských čtvrtí mají situaci o něco jednodušší. Magistrát druhým rokem pořádá centrální zápis do mateřských škol. Informace a přihlášku najdou rodiče na www.zapisdoms. brno.cz.

Nových 350 míst ve školkách stále nestačí

"Pozitivum spatřujeme v tom, že městské části mají přehled, kolik dětí a jak starých se do školky hlásí," popsal mluvčí města Pavel Žára. Pro politiky je to podle něj objektivní ukazatel, ve kterých lokalitách jsou problémy s místy. Magistrát také nastavuje jednotná kritéria pro přijetí a jejich bodové hodnocení.

Ani centrální systém ale nedokáže zabránit přijetí dítěte mimo pořadí. Rozčarovaně to popsal otec čtyřletého chlapce, který loni elektronický zápis absolvoval: "Ředitelka jedné školky na kraji Brna mi řekla, že vezme dítě, které víc brečí, a ve druhé zase chtěli příspěvek na vybavení."

Mluvčí magistrátu Žára takové jednání odmítá. "Podmínka sponzorského daru nebo jiného benefitu pro školu není do celoměstských kritérií zakomponována."

Letos přibylo v sedmi mateřských školách asi tři sta padesát míst. Ani to nestačí, aby se dostalo na všechny tříleté děti, kterých chodí do školky ani ne polovina. Doma nebo v drahé soukromé školce musela zůstat i šestina čtyřletých. Jistotu přijetí tak mají pouze předškoláci, pro něž je docházka povinná.

Město plánuje vybudovat další desítky míst, už v září se otevřou čtyři nové třídy v Černých Polích a v Chrlicích. Nejhorší situace je na sídlišti Kamechy, kam se v posledních letech přistěhovaly stovky mladých rodin. Radní zde chtějí postavit novou školku se šesti třídami.

Autor:Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

VIDEO: Muž se vloupal do bytu, vyjít ven jej přiměla až namířená pistole

Strážníci museli muži podezřelému z vloupání pohrozit zbraní

Sousedé z bytového domu v městské části Brno-střed slyšeli, jak se do jednoho z bytů někdo dobývá. Přivolali proto...

Třetí nejlepší Chardonnay na světě vyrábí v jihomoravském Krumvíři

Cenu za nejlepší české víno obhájil Josef Valihrach.

Jedno z nejlepších Chardonnay na světě umí vyrobit jedenašedesátiletý vinař Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku....

Z našeho šmíráctví nám začalo být zle, líčí autor komiksu o kuřimské kauze

Držitel dvou cen Magnesia Litera Marek Šindelka tvořil s Vojtěchem Maškem a...

Před jedenácti lety vypukla v Kuřimi kauza, jakou Česká republika dosud nezažila. A teprve nyní se dočkala literárního...

Najdete na iDNES.cz