Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnské vědecké centrum ICRC bude zkoumat účinnost čínské medicíny

  8:49aktualizováno  8:49
Centrum ICRC v Brně před lety s velkou slávou startovalo vědeckou spolupráci s prestižní americkou klinikou Mayo. Nyní oznámilo plán zkoumat účinnost čínské medicíny. Finančně se na tom má podílet právě Čína.

V Brně se otevřelo Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Akupunktura se používá k léčbě bolestí v Asii od nepaměti. Nyní to vypadá, že ji brzo začnou běžně používat i lékaři v českých nemocnicích. Začátkem týdne otevřeli novou kliniku tradiční čínské medicíny v Hradci Králové, kde si za aplikaci jehliček do těla zaplatí lidé desetitisíce korun. Pravděpodobně od příštího roku dostanou tuto možnost i pacienti Fakultní nemocnice u svaté Anny.

Čínské peníze

Zdejší vědecké centrum ICRC chce totiž začít s výzkumem této alternativní léčby a část nákladů zaplatí Číňané, kteří v republice v poslední době hýří investicemi. Brněnští vědci mají jasný cíl - zjistit nové možnosti diagnostiky a léčby kardiovaskulárních a neurologických onemocnění.

„Naše země má méně obyvatel než třeba New York nebo Londýn, jsme tak mnohdy limitovaní nedostatkem peněz. Musíme sahat za hranice, spolupráce s Čínou by pro nás byla proto velmi významná,“ vysvětlil přínos Martin Jan Stránský, neurolog, místopředseda dozorčí rady ICRC a jeden z autorů nápadu.

Zařadit do výzkumu chtějí vědci právě pacienty brněnské nemocnice. Ale jen ty, kteří budou souhlasit. „Určitě to nebude tak, že bychom všechny pacienty najednou začali napíchávat jehličkami,“ uvedl PR manažer centra Pavel Gejdoš. Do budoucna by se centrum nebránilo ani spolupráci s novou královéhradeckou klinikou.

Kolik lidí by lékaři chtěli zapojit do projektu, zatím ještě není jasné. Stejně jako to, kolik to bude stát. Jisté však je, že hospodaření zadlužené nemocnice u svaté Anny se to nijak negativně nedotkne. Vědci dostanou část peněz jako obvykle z evropského nebo mezinárodního grantu. Další část pak zaplatí čínská strana.

Méně léků

Pokud by se vědcům podařilo objevit, jak metoda vpichování miniaturních jehliček přesně funguje, mohli by její pomocí zlepšit stav neurologických pacientů.

„Když se to v Brně povede, mohla by se čínská medicína více používat v léčbě, čímž by se omezila spotřeba léků,“ zhodnotil nápad Luboš Olejár, prezident Svazu pacientů České republiky. K samotné existenci brněnského ICRC bývá obvykle kritický, tento výzkum by však centru podle jeho názoru mohl prospět.

Jiní odborníci ale zkoumání účinků čínské medicíny tak pozitivně nevidí. „Nevěřím, že by se dala více prozkoumat našimi západními metodami. Můžeme jimi poměřit její výsledky, ale těžko zjistíme toky energií v těle, na kterých je čínská medicína postavená,“ myslí si kardiolog Petr Kala, působící ve Fakultní nemocnici Brno.

Spolupráce s Čínou není jediná, kterou ICRC rozvíjí. Nově buduje vztahy s korejským národním centrem pro výzkum mozku a dalšími špičkovými centry ve Švédsku, Německu, Velké Británii či Španělsku. Nadále také udržuje spolupráci s americkou Mayo Clinic, které je od vzniku jejím klíčovým partnerem.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Všude jsme byli za exoty, líčí nomád hromadné putování ve stařičké avii

Třicetiletý Vojtěch Wertich už projel Rusko, Mongolsko, Maroko, Západní Saharu,...

Po deseti letech studií geologie na Masarykově univerzitě v Brně se Vojtěch Wertich vydal na cesty. Spolu s partou...

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Cyklista spadl po předjíždění kamionem, zemřel pod koly dalšího auta

Cyklista skončil s těžkým zraněním v nemocnici.

Šestašedesátiletý cyklista zemřel ve čtvrtek odpoledne na silnici na Znojemsku poté, co upadl a narazilo do něj auto....

Najdete na iDNES.cz