Vizualizace lázní, které chtějí Číňané postavit v Pasohlávkách.

Vizualizace lázní, které chtějí Číňané postavit v Pasohlávkách. | foto: Pam Arch

Čínské lázně v Pasohlávkách se zaměří na pohybové a kožní nemoci

  • 3
O stavbě obřích čínských lázní, které mají stát u Nových Mlýnů v Pasohlávkách, se hovoří už řadu let. Pokud nakonec skutečně vzniknou, budou se v nich léčit pacienti s pohybovými a kožními nemocemi. A najdou tam i ambulance tradiční čínské medicíny.

Oznámil to Martin Itterheim, nový předseda představenstva firmy Thermal Pasohlávky, která má vybudování lázní za dvě miliardy korun na starost.

Právě v Číně zástupci krajské společnosti podepsali memorandum s firmou RiseSun, jež chce být investorem stavby. Jednání se účastnil i ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD), velvyslanec Bedřich Kopecký a vedení magistrátu města Tianjinu.

„Kromě léčby pohybových a kožních onemocnění budou lázně zaměřené také na neurologické problémy a dýchací onemocnění,“ upřesnil Itterheim.

Účastníkem memoranda je i Nadační fond tradiční čínské medicíny (TCM) a Tianjinská akademie – jedna z nejznámějších čínských univerzit. Má radit s tím, jak lázně koncipovat, aby služby odpovídaly právě parametrům tradiční čínské medicíny.

Do konce listopadu musí být hotový projekt

Akademie pomůže například s vyškolením personálu a definuje podmínky pro přípravu ambulancí. „Tato univerzita je vyhlášená kvalitou výuky,“ řekl Itterheim.

Stavbu čínských lázní na jihu Moravy vítá i ministerstvo zdravotnictví.

„Akupunktura, čínské masáže či cvičení jsou v mnoha ohledech alternativou k našemu lázeňství. Myslím, že v Pasohlávkách může vzniknout dobrá kombinace západního a východního přístupu k léčbě funkčních onemocnění,“ míní náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který je zároveň členem správní rady TCM.

Thermal Pasohlávky má do konce listopadu vypracovat projektový záměr a ekonomickou analýzu, jež o budoucnosti lázní rozhodne.