Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čištění ulic v Brně štve řidiče. Zaparkovat je jako zázrak

  8:55aktualizováno  8:55
Sehnat parkovací místo v centru Brna je před zimou ještě těžší než jindy. Ulice totiž procházejí blokovým čištěním a šoféři musí uvolnit prostor. Značky se zákazem zastavení navíc v ulicích zůstávají i dlouho po vyčištění. A pokud zde řidiči zastaví, hrozí jim odtažení auta a tučná pokuta.

Parkování je v Brně velkým problémem. Nyní ho navíc řidičům ještě více komplikuje sezonní úklid ulic. Ilustrační snímek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Předminulý týden v ulici Vrchlického sad probíhalo blokové čištění. Kolem poledne už bylo všechno uklizené, cedule se zákazem parkování však pořád stály na místě. Sousedi měli za to, že už můžou parkovat. V tu chvíli přijela odtahová služba a odvezla jedno z aut, které parkovalo v už vyčištěné ulici," stěžuje si žena, která si nepřála uvést své jméno.

"Manžel se cestářů ptal, proč ty značky neposbírají, když už je vyčištěno. Odpověděli mu, že to má na starosti jiná firma," dodává.

Podle firem najatých městskou částí Brno-střed tomu tak ale není. Kromě úklidu komunikací se samy starají také o dopravní značení.

"Značky nejpozději po uklizení bloku domů stahujeme, celý den tam určitě nejsou," bránil se dispečer společnosti A. S. A., která měla čištění v dané lokalitě na starost.

Zároveň upozornil na časovou platnost značení. "Na značkách je přesně napsané, do kdy se tam stát nesmí," dodal.

Obyvatelé mají uklízečům cesty uvolnit zpravidla mezi osmou a šestnáctou hodinou. Vzhledem k nedostatku parkovacích míst ve městě ale řidiči nechápou, proč by měly ulice zůstat prázdné i po úklidu.

"Trasu je nutné ještě projet s kropicím vozem. Značení se tedy odklízí až po závěrečném kropení," vysvětlila Dana Pinterová ze společnosti A. S. A.

Za odvoz značek si sama zodpovídá také další z najatých firem, společnost Falky. V praxi se však lidé setkávají i s případy, kdy značky na místech stojí až do večera.

Se svou zkušeností se podělila Ivana Šochová-Plháková z Černých Polí. "Kolem půl desáté ráno byla celá ulice uklizená, po poledni mi však odtáhli auto. Když jsem si pro něj jela, na odtahovce už vozy neměli kam skládat. Je to pro ně určitě veliký kšeft," popsala Šochová-Plháková. Zároveň dodala, že zákazy u nich zůstaly stát až do večera.

Pravomoc k odtahu aut má akciová společnost Brněnské komunikace. Odklízení vozidel svěřili odtahové službě Černý, která auta sváží do dvou různých provozoven - v Jihlavské ulici v Bohunicích a na Drážní ve Slatině.

Za odtažení auta zde občané zaplatí 1 800 korun, k tomu 120 korun denně za parkování. Pokud si pro auto přijedou ve stejný den, celá záležitost je tím pádem vyjde na 1 920 korun.

"Odtah auta zpět na stejné místo by mě vyšel na dvojnásobek. Raději jsem si najala konkurenční firmu, která mi auto zpět domů přivezla za necelou tisícovku," dodala Šochová-Plháková.

Termíny blokového čištění dané městské části zveřejňují na svých webových stránkách. Oficiálně si vyhrazují právo data měnit či rušit, o termínu však musí dát vědět s dostatečným předstihem.

"Povinností městské části je, aby daná místa nejméně týden dopředu opatřila odpovídajícím značením," řekl mluvčí brněnské městské policie Pavel Šoba.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

Univerzity odebírají tituly výjimečně. Podvodníci studium sami vzdají

Ilustrační snímek

Dva ministry druhé vlády Andreje Babiše stál průšvih kolem plagiátorství v jejich vysokoškolských pracích křeslo....

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

V Lednici vystavují repliky korunovačních klenotů, vypadají jako pravé

V zámeckých jízdárnách v Lednici vystavují až do konce září mistrovské repliky...

Každý správný Čech by je měl alespoň jednou za život spatřit. Korunovační klenoty jsou ale vystavovány jen jednou za...

Najdete na iDNES.cz