Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čištění ulic v Brně štve řidiče. Zaparkovat je jako zázrak

  8:55aktualizováno  8:55
Sehnat parkovací místo v centru Brna je před zimou ještě těžší než jindy. Ulice totiž procházejí blokovým čištěním a šoféři musí uvolnit prostor. Značky se zákazem zastavení navíc v ulicích zůstávají i dlouho po vyčištění. A pokud zde řidiči zastaví, hrozí jim odtažení auta a tučná pokuta.

Parkování je v Brně velkým problémem. Nyní ho navíc řidičům ještě více komplikuje sezonní úklid ulic. Ilustrační snímek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Předminulý týden v ulici Vrchlického sad probíhalo blokové čištění. Kolem poledne už bylo všechno uklizené, cedule se zákazem parkování však pořád stály na místě. Sousedi měli za to, že už můžou parkovat. V tu chvíli přijela odtahová služba a odvezla jedno z aut, které parkovalo v už vyčištěné ulici," stěžuje si žena, která si nepřála uvést své jméno.

"Manžel se cestářů ptal, proč ty značky neposbírají, když už je vyčištěno. Odpověděli mu, že to má na starosti jiná firma," dodává.

Podle firem najatých městskou částí Brno-střed tomu tak ale není. Kromě úklidu komunikací se samy starají také o dopravní značení.

"Značky nejpozději po uklizení bloku domů stahujeme, celý den tam určitě nejsou," bránil se dispečer společnosti A. S. A., která měla čištění v dané lokalitě na starost.

Zároveň upozornil na časovou platnost značení. "Na značkách je přesně napsané, do kdy se tam stát nesmí," dodal.

Obyvatelé mají uklízečům cesty uvolnit zpravidla mezi osmou a šestnáctou hodinou. Vzhledem k nedostatku parkovacích míst ve městě ale řidiči nechápou, proč by měly ulice zůstat prázdné i po úklidu.

"Trasu je nutné ještě projet s kropicím vozem. Značení se tedy odklízí až po závěrečném kropení," vysvětlila Dana Pinterová ze společnosti A. S. A.

Za odvoz značek si sama zodpovídá také další z najatých firem, společnost Falky. V praxi se však lidé setkávají i s případy, kdy značky na místech stojí až do večera.

Se svou zkušeností se podělila Ivana Šochová-Plháková z Černých Polí. "Kolem půl desáté ráno byla celá ulice uklizená, po poledni mi však odtáhli auto. Když jsem si pro něj jela, na odtahovce už vozy neměli kam skládat. Je to pro ně určitě veliký kšeft," popsala Šochová-Plháková. Zároveň dodala, že zákazy u nich zůstaly stát až do večera.

Pravomoc k odtahu aut má akciová společnost Brněnské komunikace. Odklízení vozidel svěřili odtahové službě Černý, která auta sváží do dvou různých provozoven - v Jihlavské ulici v Bohunicích a na Drážní ve Slatině.

Za odtažení auta zde občané zaplatí 1 800 korun, k tomu 120 korun denně za parkování. Pokud si pro auto přijedou ve stejný den, celá záležitost je tím pádem vyjde na 1 920 korun.

"Odtah auta zpět na stejné místo by mě vyšel na dvojnásobek. Raději jsem si najala konkurenční firmu, která mi auto zpět domů přivezla za necelou tisícovku," dodala Šochová-Plháková.

Termíny blokového čištění dané městské části zveřejňují na svých webových stránkách. Oficiálně si vyhrazují právo data měnit či rušit, o termínu však musí dát vědět s dostatečným předstihem.

"Povinností městské části je, aby daná místa nejméně týden dopředu opatřila odpovídajícím značením," řekl mluvčí brněnské městské policie Pavel Šoba.

Autoři:Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Další z rubriky

VIDEO: Požár zničil střechu domu, jeden hasič se propadl stropem

Požár zničil střechu rodinného domu

Zhruba tři hodiny zápolili časně ráno hasiči s požárem rodinného domu v Plenkovicích na Znojemsku. Při zákroku na...

VIDEO: Vlasy, brouci, rostliny. Vědec pořizuje úchvatné záběry z nanosvěta

nanoflight

Začal s opravovanými univerzitními mikroskopy, dnes má v soukromé laboratoři několik špičkových strojů. Německý vědec a...

Hollan Piráty nepřesvědčil, na přední místa jejich kandidátky se nevešel

Brífink skupiny Žít Brno před brněnským magistrátem. Na snímku aktivista Matěj...

Současný náměstek brněnského primátora Matěj Hollan (Žít Brno) nebude v komunálních volbách na kandidátce Pirátů...

Najdete na iDNES.cz