Brněnská přehrada

Brněnská přehrada | foto: Radek Miča, MAFRA

Čistou vodu v přehradě nezaručí vápnění, ale lepší čističky

  • 8
Z Brněnské přehrady se v minulých letech odtěžovalo bahno, upouštěla voda a z letadla se vápnily břehy. Tyto zákroky měly zbavit nádrž sinic a přispět tak k lepší kvalitě vody. Pracovní skupina odborníků, kterou Povodí pro projekt čištění přehrady vytvořilo, ale vidí řešení problémů někde jinde.

"Pozornost se musí obrátit na povodí Svratky a na ošetření zdrojů fosforu nad přehradou. To je totiž ten nejdůležitější klíč ke kvalitě vody v nádrži," říká hydrobiolog Jindřich Duras z pracovní skupiny.

Ve vesnicích nad přehradou se sice staví nebo modernizují čističky odpadních vod, ale podle Durase nerozloží veškerý fosfor. Ten pak přitéká do přehrady a opatření na nádrži ten přísun nestačí likvidovat.

"Je to, jak když vyléváte kýblem vodu z lodi, do které teče," dodává expert, který pracuje také na revitalizaci nádrže Orlík.

Obcím by kraj mohl pomoci dotacemi

Čističky a kanalizace v obcích nad Brněnskou přehradou dotuje Jihomoravský kraj. Podle krajského radního Ivo Poláka stojí za zvážení, že by jednou z podmínek pro dotaci bylo kompletní vyčištění vody od fosforu. Jedním dechem připomíná, že takové čističky jsou dražší než ty, které ničí například jen polovinu fosforu.

"Nevím také, jestli by měl kraj obcím vstupovat do toho, jakou si mají postavit čističku. Ale nevylučuji to," uvedl Polák a připustil, že by dotace na takové čističky mohly být i jedním z nových projektů, který by kraj podpořil z úvěru od Evropské investiční banky.

Například ve Veverské Bítýšce nad Brněnskou přehradou se právě chystá modernizace čističky. A podle Pavla Novotného z Vodárenského svazku Bítešsko by nová "čovka" měla odstraňovat fosfor v nejvyšší možné míře.

"Chystáme se na to, že od roku 2013 budou platit přísnější evropské normy," vysvětlil Novotný. Modernizace bude stát 78 milionů korun, dvaašedesát už obci slíbila Evropská unie. O dalších několik milionů požádá Veverská Bítýška na kraji.