Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno jako přestupní stanice na západ. Řada cizinců v Česku zůstat nechce

  6:12aktualizováno  6:12
Brno se v poslední době stalo magnetem pro cizince, kteří chtějí v České republice pracovat. Řada z nich však zpočátku neplánuje trvale se v Česku usadit. Někteří berou zdejší pobyt jako vzdělávací zastávku při cestě na západ. Lepší podmínky však za hranicemi nehledají jen studovaní, ale třeba i dělníci.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Evropská komise

Podle Jana Schrotha z české Mezinárodní organizace pro migraci globálně existuje jakýsi boj o mozky, ve kterém s USA, Kanadou a dalšími vyspělými zeměmi Česká republika zkrátka nemůže soupeřit.

„V České republice si někdy myslíme, že jsme skvělá destinace, ale v boji o nejlepší migranty nemůžeme soupeřit s anglicky nebo německy mluvícími zeměmi. Studium těchto jazyků je perspektivnější, lze se s nimi mnohem lépe uplatnit,“ zdůvodňuje odborník na pracovní migraci, proč se mnozí přistěhovalci místo češtiny učí raději univerzálnějším jazykům.

Lidi, kteří jsou ochotni se stěhovat napříč zeměmi za lepšími pracovními a platovými podmínkami, odborníci označují jako transnacionály. Stav, kdy se přistěhovalci ze své nové vlasti přesunují ještě dál, nazývají sekundární migrací.

Většinou jde právě o mladé vzdělanější migranty, kteří mají ambice zlepšovat se ve světových jazycích, aby byly perspektivnějším „zbožím“ na západním pracovním trhu.

„Musím potvrdit, že máme v kurzech stále víc cizinců, kteří se chtějí naučit německy a ideálně co nejrychleji, protože uvažují o práci v Německu anebo Rakousku,“ potvrzuje ředitel Österreich Institutu Brno Norbert Conti.

Brno je tak podle něj mnohdy jen jakousi „přestupní stanicí“ na cestě za další kariérou.

„Dokážu si představit, že takhle smýšlí studenti ze třetích zemí, třeba Ukrajiny či Vietnamu. Zamíří do Česka, získají pracovní zkušenosti a vydělají si, po čase ale zjistí, že jsou tady limity. Že jinde by si mohli vydělat víc a jejich děti by mohly žít v Bruselu či Německu lepší život,“ přemítá Schroth. Podle něj je česká společnost pořád ještě poměrně uzavřená a lidem jiné víry či vzhledu dává nelibost najevo.

Zůstat natrvalo? Až podle podmínek a možností

Cizinců, kteří se v Česku zabydlí a pak se zase přesouvají dál, je v Brně podle socioložky a odbornice na migraci Radky Klvaňové hodně, žádný výzkum ani statistiky to ale přesněji nezachycují.

„Člověk přicházející do nového místa si většinou není na sto procent jistý, že tady zůstane. Záleží na tom, jak se mu tady bude líbit, jaké jsou tady možnosti, nechává si otevřené dveře pro případ, že to nebude fungovat,“ líčí socioložka.

„Vnímám to jako obecný trend. Že lidé v určité životní fázi jdou jinam za prací, za vzděláním, tam se často dostanou do nějaké mezinárodní skupiny, zkušenost s přestěhováním a vyčerpání příležitostí na daném místě zase generuje touhu zkusit to jinde,“ dodává Klvaňová.

Na jihu Moravy žije podle nejnovějších údajů z Cizineckého informačního systému bezmála 40 tisíc cizinců, z toho více než polovina trvale. Ze zbylých 17,5 tisíc lidí s přechodným pobytem je 7,5 tisíce lidí ze zemí takzvaného třetího světa.

„Na území Brna pobývá za účelem zaměstnání aktuálně 18,6 tisíc zahraničních pracovníků, z toho 705 s pracovním povolením, 185 na zaměstnaneckou nebo modrou kartu, 17,6 tisíc občanů EU či z Evropského hospodářského prostoru a cizinců, kteří nepotřebují pracovní povolení,“ informovala mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

Přibývá dělníků z Rumunska a Bulharska

Vzdělanější cizinci v Česku pracují jako informatici, výzkumníci, obchodníci, ve vzdělávání či administrativě. Uplatit se mohou i jako telefonická zákaznická podpora prodeje v podnicích, které vyvážejí či spolupracují s partnery v jejich rodných zemích.

„Cizojazyční pracovníci v našem callcentru většinou berou svou práci jako stabilní. Ti z Rumunska jsou tady spokojení a zůstávají, z Ukrajiny jsou to často studenti, kteří nastoupí brigádně a pak mnohdy zůstanou na hlavní pracovní poměr. Kolegové ze Slovenska, když odchází, tak na jiné místo v Brně, nebo se vrátí zpátky domů,“ líčí Kateřina Knechtová z personálního oddělení firmy Parfums.

Češtinu má podle ní částečně zvládnutou zhruba třetina cizinců ve firmě.

Nicméně ani pro manuální či dělnické profese už Česko podle všeho není tak lukrativní jako dřív. Přesto je u nás víc cizinců ze zemí bývalého Sovětského svazu či Moldávie než v Polsku, Slovensku či Maďarsku. Přibývá také Bulharů a Rumunů.

„Třeba právě Ukrajinci mohou se schengenským vízem pracovat po celé EU. Jsou kritičtí, že mzdy v oborech jako zedník či svářeč u nás nestoupají. I čeští řemeslníci odcházejí za prací do Rakouska či Anglie,“ dodává Schroth.

Podle statistik úřadu práce v Česku cizinci manuálně pracují nejčastěji ve zpracovatelském průmyslu a ve stavebnictví. „Nejvíce cizinců s pracovním povolením na území kraje i Brna přichází z Ukrajiny, dále z Ruska či Indie. Ze zemí EU v Brně pracuje nejvíce Slováků, dále Rumunů a Bulharů,“ vyjmenovala mluvčí pracovního úřadu.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Výpovědi svědků se liší, upozornil soudce u Plachetkovy žádosti o proces

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Bývalý brněnský boxer a olympionik z Atlanty Ľudovít Plachetka stále netuší, zda soud povolí obnovu jeho procesu....

Najdete na iDNES.cz