Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cizinci často jezdí přes jižní Moravu příliš rychle, pokutám však unikají

  7:06aktualizováno  7:06
Když se na podzim loňského roku objevil na příjezdu do Břeclavi radar, bylo to hlavně proto, že s dodržováním rychlosti si tu řidiči příliš hlavu nelámali. Po půl roce provozu přístroj nabídl překvapivé statistiky – šoféři jen tady napáchali víc než 16 tisíc přestupků a velkou část z toho mají na svědomí cizinci.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Pokutu už zaplatili řidiči ze 17 evropských států. „Nejčastěji překračovali povolenou rychlost Slováci, za nimi jsou s odstupem Rakušané, následují Poláci a Maďaři,“ uvedl mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek s tím, že cizinců je mezi rychlostními hříšníky 13 procent.

Ostatní příhraniční města na tom nejsou o moc lépe. A také podle statistik ministerstva dopravy jsou cizinci v Jihomoravském kraji na silnicích trestáni vůbec nejvíce v celém Česku, tedy s výjimkou kosmopolitní Prahy.

„Loni bylo v bodovém systému evidováno 7 460 cizích státních příslušníků, kteří se dopustili přestupku. Zatímco v celostátním srovnání se na celkovém počtu bodovaných řidičů podílí 9,8 procenta, na jižní Moravě je podíl výrazně vyšší – 13,9 procenta,“ píše se v ministerském přehledu.

Pro srovnání, v nejlépe hodnoceném Pardubickém kraji je obodovaných řidičů z ciziny jen 5,5 procenta.

Obsílky se nedaří doručovat

Každopádně dostat z nich uložené pokuty bývá obtížné. Pro úřady měst to znamená složité papírování s nejistým výsledkem. „Podle našeho odhadu se ve více než dvou třetinách případů nedaří doručovat naše rozhodnutí, zkrátka nepřebírají poštu,“ podotkl mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.

Pro účinné vymáhání pokut, zejména u cizinců, podle něj chybí celostátní registr dlužníků. Na základě něho by mohli policisté a celní správa provádět exekuce na místě silniční kontroly, jako je tomu například v Rakousku a dalších zemích Evropské unie.

Naráží na to třeba i ve Znojmě. „Vzhledem k tomu, že současná legislativa umožňující výběr nezaplacených pokut v zahraničí neexistuje, je vymahatelnost pokut velmi nízká,“ potvrdila mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Dluh ve výši skoro pěti milionů zůstal v Rosicích po hříšnících ze zahraničí z doby, kdy město hlídalo rychlost ve zúžení na opravované dálnici D1. Právě takovou hodnotu měly nedoručitelné obsílky pro cizince. Na nejdelší české dálnici je totiž poměr cizinců páchajících přestupky mnohem vyšší. Činí bezmála padesát procent.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz