Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cizinecká policie zesílila kontroly nočních klubů

  11:43aktualizováno  11:43
Cizinecká policie při kontrole brněnského nočního klubu Moulin Rouge objevila čtyřiadvacetiletou Češku, která figurovala v databázi hledaných osob. Soud vydal příkaz k jejímu zatčení kvůli neplacení výživného.

Ilustrační foto | foto: Michal Šula

"Žena putovala do policejní cely a byla předána olomouckým kriminalistům. V příhraničí, kde působí většina cizinek, se častěji setkáváme s nelegálními migranty," popsal mluvčí cizinecké policie Roman Pittner.

Policisté v raziích v nočních klubech kraje přitvrdili. Naposled letos v červenci vyhmátli v mikulovském klubu dvě černošky z Nigérie, žadatelky o azyl v Rakousku. Od začátku roku vyhostili 172 cizinců a na pokutách vybrali 9,8 milionu korun, zatímco loni "jen" přes šest milionů.

Muži od cizinecké policie, kteří v jihomoravských nočních klubech pátrají nejčastěji po nelegálních příchozích, si tam leckdy podávají dveře s pracovnicemi brněnské pobočky Rozkoše bez rizika. Jako tomu bylo nedávno v Mikulově.

Zdravotníci a sociální pracovníci vyjíždějí teď v létě do jihomoravských erotických klubů i dvakrát týdně. Tam, kde je pustí dovnitř, dělají ženám testy ze slin na HIV pozitivitu. "Přístup majitelů i samotných žen se různí. Někdy narazíme na zavřené dveře," přiznává sociální pracovnice brněnské pobočky sdružení Rozkoš bez rizika Tereza Gorgoňová. Podle ní je jenom v Brně 15 nočních erotických klubů, do 13 z nich mají přístup, ze dvou zbývajících dívky docházejí na vyšetření přímo do pobočky ve Vlhké ulici.

Na Znojemsku je momentálně otevřených 25 klubů a zhruba do dvou třetin pracovnice Rozkoše bez rizika pouštějí, v ostatních nemají o vyšetření zájem. V jediném otevřeném klubu v Břeclavi vyšetření nechtějí, vstřícně si počínají naopak ve třech mikulovských klubech, stejně jako v klubu v Hodoníně a ve Veselí nad Moravou.

Na vyšetření chodí jen některé
"Poté, co v západních Čechách asi před měsícem zemřela na AIDS prostitutka Rosa, ale přece jen pozorujeme, že jsou děvčata uvědomělejší. Snažíme se je vyšetřovat jednou za tři měsíce, tak jak to doporučuje Světová zdravotnická organizace. Zájem o testy vzrůstá a to je dobře, protože i na jihu Moravy se objevily další nové případy AIDS," popsala Tereza Gorgoňová. S ohledem na delikátnost věci ovšem nechtěla uvést další podrobnosti ani počet nakažených.

Podle epidemioložky krajské hygienické stanice Renaty Vaverkové je riziko pohlavních nemocí a AIDS v komunitě žen poskytujících sexuální služby značné. "Prostituce u nás není legalizovaná, a tak zdravotní prohlídky záleží na iniciativě buď samotných žen, anebo majitelů klubů," poznamenala epidemioložka Renata Vaverková.

V klubech jsou i exotické krásky
Podle poznatků cizinecké policie v jihomoravských nočních klubech přibývá nelegálních migrantek. Nejvíc ze zemí bývalého Sovětského svazu. Ve spektru cizinek se objevují i představitelky exotických zemí.

"Setkali jsme se už se společnicemi z Thajska, Číny, Pobřeží slonoviny a dalších afrických zemí. Například letos v červenci objevili pracovníci Inspektorátu cizinecké policie Břeclav v Mikulově dvě černošky z Nigérie, které požádaly o azyl v Rakousku," uvedl mluvčí cizinecké policie Roman Pittner. Ženy ve věku 24 a 27 let se policistům svěřily, že v Rakousku je odradila velká konkurence v těchto službách, tak si jely přivydělat do Česka.

Cizinečtí policisté stále častěji dělají razie v součinnosti s Národní protidrogovou centrálou i Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu. Od začátku roku měli 311 společných akcí – pod devět inspektorátů brněnského pracoviště ovšem patří kromě jižní Moravy i část Zlínska a Vysočiny.

. Kontroly v klubech

Od začátku roku cizinecká policie na jižní Moravě vyjela do 311 akcí. Při svých zátazích policisté vyhostili 172 cizinců. Na pokutách vybrali 9,8 milionu korun. Vloni to přitom bylo něco přes šest milionů. V Brně je 15 nočních erotických klubů, do 13 z nich mají pracovnice Rozkoše bez rizika přístup, ze dvou zbývajících dívky docházejí na vyšetření. Na Znojemsku je 25 klubů, asi ve třetině z nich vyšetření dívek odmítají. V jediném klubu v Břeclavi vyšetření nechtějí. Vyšetření neodmítají ve třech mikulovských klubech, stejně jako v klubu v Hodoníně a ve Veselí nad Moravou.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Najdete na iDNES.cz