Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cizinecká policie zesílila kontroly nočních klubů

  11:43aktualizováno  11:43
Cizinecká policie při kontrole brněnského nočního klubu Moulin Rouge objevila čtyřiadvacetiletou Češku, která figurovala v databázi hledaných osob. Soud vydal příkaz k jejímu zatčení kvůli neplacení výživného.

Ilustrační foto | foto: Michal Šula

"Žena putovala do policejní cely a byla předána olomouckým kriminalistům. V příhraničí, kde působí většina cizinek, se častěji setkáváme s nelegálními migranty," popsal mluvčí cizinecké policie Roman Pittner.

Policisté v raziích v nočních klubech kraje přitvrdili. Naposled letos v červenci vyhmátli v mikulovském klubu dvě černošky z Nigérie, žadatelky o azyl v Rakousku. Od začátku roku vyhostili 172 cizinců a na pokutách vybrali 9,8 milionu korun, zatímco loni "jen" přes šest milionů.

Muži od cizinecké policie, kteří v jihomoravských nočních klubech pátrají nejčastěji po nelegálních příchozích, si tam leckdy podávají dveře s pracovnicemi brněnské pobočky Rozkoše bez rizika. Jako tomu bylo nedávno v Mikulově.

Zdravotníci a sociální pracovníci vyjíždějí teď v létě do jihomoravských erotických klubů i dvakrát týdně. Tam, kde je pustí dovnitř, dělají ženám testy ze slin na HIV pozitivitu. "Přístup majitelů i samotných žen se různí. Někdy narazíme na zavřené dveře," přiznává sociální pracovnice brněnské pobočky sdružení Rozkoš bez rizika Tereza Gorgoňová. Podle ní je jenom v Brně 15 nočních erotických klubů, do 13 z nich mají přístup, ze dvou zbývajících dívky docházejí na vyšetření přímo do pobočky ve Vlhké ulici.

Na Znojemsku je momentálně otevřených 25 klubů a zhruba do dvou třetin pracovnice Rozkoše bez rizika pouštějí, v ostatních nemají o vyšetření zájem. V jediném otevřeném klubu v Břeclavi vyšetření nechtějí, vstřícně si počínají naopak ve třech mikulovských klubech, stejně jako v klubu v Hodoníně a ve Veselí nad Moravou.

Na vyšetření chodí jen některé
"Poté, co v západních Čechách asi před měsícem zemřela na AIDS prostitutka Rosa, ale přece jen pozorujeme, že jsou děvčata uvědomělejší. Snažíme se je vyšetřovat jednou za tři měsíce, tak jak to doporučuje Světová zdravotnická organizace. Zájem o testy vzrůstá a to je dobře, protože i na jihu Moravy se objevily další nové případy AIDS," popsala Tereza Gorgoňová. S ohledem na delikátnost věci ovšem nechtěla uvést další podrobnosti ani počet nakažených.

Podle epidemioložky krajské hygienické stanice Renaty Vaverkové je riziko pohlavních nemocí a AIDS v komunitě žen poskytujících sexuální služby značné. "Prostituce u nás není legalizovaná, a tak zdravotní prohlídky záleží na iniciativě buď samotných žen, anebo majitelů klubů," poznamenala epidemioložka Renata Vaverková.

V klubech jsou i exotické krásky
Podle poznatků cizinecké policie v jihomoravských nočních klubech přibývá nelegálních migrantek. Nejvíc ze zemí bývalého Sovětského svazu. Ve spektru cizinek se objevují i představitelky exotických zemí.

"Setkali jsme se už se společnicemi z Thajska, Číny, Pobřeží slonoviny a dalších afrických zemí. Například letos v červenci objevili pracovníci Inspektorátu cizinecké policie Břeclav v Mikulově dvě černošky z Nigérie, které požádaly o azyl v Rakousku," uvedl mluvčí cizinecké policie Roman Pittner. Ženy ve věku 24 a 27 let se policistům svěřily, že v Rakousku je odradila velká konkurence v těchto službách, tak si jely přivydělat do Česka.

Cizinečtí policisté stále častěji dělají razie v součinnosti s Národní protidrogovou centrálou i Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu. Od začátku roku měli 311 společných akcí – pod devět inspektorátů brněnského pracoviště ovšem patří kromě jižní Moravy i část Zlínska a Vysočiny.

. Kontroly v klubech

Od začátku roku cizinecká policie na jižní Moravě vyjela do 311 akcí. Při svých zátazích policisté vyhostili 172 cizinců. Na pokutách vybrali 9,8 milionu korun. Vloni to přitom bylo něco přes šest milionů. V Brně je 15 nočních erotických klubů, do 13 z nich mají pracovnice Rozkoše bez rizika přístup, ze dvou zbývajících dívky docházejí na vyšetření. Na Znojemsku je 25 klubů, asi ve třetině z nich vyšetření dívek odmítají. V jediném klubu v Břeclavi vyšetření nechtějí. Vyšetření neodmítají ve třech mikulovských klubech, stejně jako v klubu v Hodoníně a ve Veselí nad Moravou.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz