Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dodržuj volební sliby, vyzvali Nečase členové brněnské ODS

  16:40aktualizováno  16:40
Předseda ODS Petr Nečas se ve čtvrtek vypravil do Brna besedovat se spolustraníky. A neměl to jednoduché. Zástupci strany z Lesné ho vyzvali ke svolání mimořádného sjezdu, na kterém by se volil nový předseda a lídr do parlamentních voleb v roce 2014. Stejný požadavek dosud veřejně vznesli jen straníci z Mladé Boleslavi.

Premiér Petr Nečaš (ODS) se v Brně setkal se svými spolustraníky. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

O tom, že je situace ve straně vypjatá, svědčí i způsob zveřejnění brněnské výzvy k výměně předsedy. Občanští demokraté z Lesné ji schválili doslova v předvečer Nečasovy návštěvy v Brně.

Co zaznívá ve výzvě ODS z Lesné

Vyzýváme ke svolání mimořádného volebního kongresu nejpozději v červnu 2013. 

Personální výměna a dodržování programu strany i za cenu opuštění vládní koalice je cestou k opětovnému získání důvěry voličů. 

Stanovy by se měly změnit tak, aby počet delegátů sněmu nebo kongresu odpovídal jednoznačně lineárně volebnímu výsledku na příslušné úrovni. A to na všech úrovních strany.

Zdroj: Usnesení místního sdružení Brno-Lesná

"Je potřeba i za cenu bolestivých opatření začít dodržovat volební sliby. Říkali jsme, že daňové přiznání bude na jednu stránku a daňový systém bude co nejjednodušší. Přitom realitou je naopak spíše záplava nařízení a zákonů," vysvětlil svou motivaci navrhovatel usnesení Vítězslav Dostál (ODS).

Podle něj řadoví občanští demokraté z Brna některá rozhodnutí svého prvního muže příliš nechápou. "Ať už je to amnestie podepsaná bez schválení vládou nebo jmenování Karolíny Peak ministryní obrany," vyjmenovává člen ODS.

Proč s podobným usnesením veřejně přišli po oblastním sdružení z Mladé Boleslavi jen právě oni, předseda místního sdružení Martin Prchal (ODS) nezdůvodnil. "Je to spíše náhoda," tvrdí Prchal.

Sám Nečas nechce dělat z brněnského usnesení velké závěry. "Zmíněné sdružení má patnáct lidí. Je jedno ze stovek v České republice. Respektuji jejich názor, ale není důvod, aby ODS po čtyřech měsících měla volební kongres, když poslední se konal v listopadu loňského roku," uvedl Nečas.

Někteří politologové však poukazují na to, že hlasy, které zazněly takto nahlas, jsou jen ilustrací potíží řešených mnoha řadovými členy.

"Ve straně je obrovská nervozita. Členové ODS jsou v situaci, kterou zažili naposledy v roce 1997. Krom přesunu do opozice hrozí, že se ODS stane tou druhou menší stranou na pravici," vysvětlil politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity.

Buňce na Brně-jihu šéfuje nová tvář a přibývají členové

Pavel Blažek, který stojí v čele brněnské ODS, se k věci nevyjádřil. Nepříliš čitelný je přitom i děj v další brněnské buňce ODS. V místní organizaci Brno-jih přibývá členů a do čela buňky se rychle vyšvihl Brňanům dosud neznámý člověk, zato však blízký Blažkovi.

Zatímco v září 2012 měla ODS Brno-jih 123 členů, nejaktuálnější březnové číslo z interní databáze ODS i přes klesající preference ODS hlásí už 185. Další viditelnou změnou je obsazení postu jeho předsedy, kterým se stal brněnský rodák Aleš Musil.

Dříve působil jako ředitel pražského zastoupení francouzské banky BNP Paribas či právník Microsoftu. Teď má dnešní poradce evropské komise, který střídavě žije v Bruselu a v Praze, funkci předsedy místního sdružení ODS, které zahrnuje členy například z Komárova či Heršpic.

Na dotazy MF DNES týkající se jeho brněnské politické kariéry slíbil odpovědět, z důvodu údajné pracovní vytíženosti však okomentoval prostřednictvím SMS pouze nárůst členů jeho organizace. "Sám nevím, kolik má naše sdružení členů. Stranické příspěvky jsou splatné až 31. 3. A zatím zaplatilo jen 49 lidí. Možný je naopak výrazný úbytek," řekl Musil.

Lidé z ODS Musila prohlašují za přítele a spolužáka šéfa brněnské ODS a ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Sám Musil je také například členem rozkladové komise ministerstva spravedlnosti. I když Musil vstoupil do ODS teprve loni v září, za dva měsíce nato už řečnil na brněnském kongresu ODS mezi největšími špičkami strany.

Předsedou sdružení se stal po rezignaci Radomíra Jonáše, bývalého náměstka primátora známého jako nejsilnějšího zastánce kontroverzní směny pasáže Jalta za městské domy. Ten mu nyní dělá zástupce. "Pan Musil přišel, nabídl spolupráci, my ji přijali. Je to schopný člověk," vysvětlil Jonáš.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Další z rubriky

Hasiči zakázali vstup do osady na Blanensku, vítr tam vylamuje stromy

Od sobotního rána zasahovali brněnští hasiči u 99 událostí, zejména u spadených...

Jihomoravští hasiči vyhlásili zákaz vstupu do rekreační oblasti Suchý na Blanensku. Jsou tam desítky vyvrácených stromů...

Sanitky s pacienty už nesmějí hodiny kroužit, v Brně přidají lůžka

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje mají nové sanitky.

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na případ z 8. března, kdy jihomoravští záchranáři vozili v sanitce pacienta několik...

VIDEO: Požár zničil střechu domu, jeden hasič se propadl stropem

Požár zničil střechu rodinného domu

Zhruba tři hodiny zápolili časně ráno hasiči s požárem rodinného domu v Plenkovicích na Znojemsku. Při zákroku na...

Najdete na iDNES.cz