Krajský soud na konci loňského února poslal do vězení 11 lidí spojených se skupinou expolicisty Tofla. archivní snímek

Krajský soud na konci loňského února poslal do vězení 11 lidí spojených se skupinou expolicisty Tofla. archivní snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

K soudu se vrací Toflovi lidé. Žalobce chce, aby byli odsouzeni jako gang

  • 0
Olomoucký vrchní soud začal ve středu projednávat případ členů takzvaného Toflova gangu, který podle obžaloby vydíral podnikatele na jižní Moravě. Krajský soud muže loni potrestal třemi až devíti lety.

Proti rozsudku se odvolali obžalovaní, většinou bývalí brněnští policisté, i žalobce, který se domáhá toho, aby byli odsouzeni jako organizovaná zločinecká skupina (více o loňském rozsudku čtěte zde).

Obžalovaní to však striktně popírají. K jednání ve středu osobně dorazilo deset z dvanácti obžalovaných. Nejvyšší trest loni dostal bývalý policista Miloš Almásy, který údajně s Toflem vydírání v letech 1998 až 2010 organizoval. Hlavní aktér kauzy, expolicista Michal Tofl, byl v roce 2010 zastřelen. Žalobce se odvolal u 11 obžalovaných.

Ohradil se především kvůli tomu, že jejich jednání krajský soud neposoudil jako jednání organizované zločinecké skupiny.

„Důvodem odvolání je chybné nebo nedostatečné hodnocení provedených důkazů soudem prvního stupně,“ řekl státní zástupce Martin Brzobohatý. Podle něj jednání obžalovaných svědčí o déletrvající a organizované trestné činnosti.

Obhájci důrazně odmítli údajné zločinné spolčení. „Toto není personální složení jakéhokoliv gangu. Nevěřím tomu, že by zde byla nějaká osoba, která by zde sofistikovaně 12 let řídila nějakou činnost,“ uvedl obhájce Romana Veleckého. Ještě tvrdší v kritice byl obhájce Eduarda Slaniny.

„Kvůli případu byl vytvořen tým Asie, asi proto, že Morava je na východě. Nebyla zde žádná kontrola, žádný dozor, byli zde pomíchaní policisté z různých útvarů. Vytvářeli se zde hypotézy, docházelo k překrucování důkazů,“ uvedl obhájce.

Skupina vydělala miliony, odhalili ji po 12 letech

Obhájci se chtějí domoci zproštění nebo vrácení případu ke krajskému soudu. Navrhovali i projednání u jiného senátu.

„Obžalovaný je tady souzen za něco, co není důkazně podloženo,“ uvedla obhájkyně Almásyho. Podle obžaloby se skupina dopustila 20 vydírání zahrnujících i úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, zločinného spolčení, návodu na ublížení na zdraví, loupeže, podplácení a účasti v organizované zločinecké skupině.

Na vydírání prý vydělala miliony. Odhalena byla po 12 letech. Odsouzení si na podnikatele prý vymysleli obvinění a následně mu nabídli, že jeho kauzu nechá zahladit, pokud za to ovšem zaplatí.

Gang údajně hrozil obětem vraždami i únosy dětí. Kvůli rozsáhlé kauze se ve středu zcela zaplnila jednací síň vrchního soudu a pracovnice soudu s justiční stráží musela dlouho řešit usazení obhájců, eskorty i obžalovaných. Soud si na případ vyčlenil dva dny, kdy padne rozhodnutí není dosud zřejmé.