Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Člověk myslí, Bůh se směje

  12:00aktualizováno  12:00
Jak říká jedna moje dobrá přítelkyně, obávám se, že dnes budu zase chytrá jako rádio. Zase budu mít všecko v paži, patent na rozum a vůbec. Oč jde? Když v Brně vypukl malý lokální skandálek s protesty i obhajobami chystaného představení brněnského Národního divadla Zlatý drak od Daniela Landy, nejdřív jsem se smála do hrsti.

Jana Soukupová | foto: MF DNES

Klasická bouře v malém moravském hrníčku, říkala jsem si. (A ona asi pořád je, jenže to bychom museli vylézt alespoň k hubičce malovaného džbánku, abychom se na to podívali shora.)

"Není takových poměrů a není věcí tak bezvýznamných, aby se v nich nemohla projevit moudrost," praví však Talmud. Nebo naopak malost a hulvátství.

. Na kafi

Diář Jany Soukupové

Pravidelný středeční fejeton brněnské a jihomoravské přílohy MF DNES.

A s těmi se v diskusích kolem Landova brněnského projektu roztrhl pytel. Nejdřív samozřejmě na anonymním internetu, kde se v takových případech rubrika přidaných komentářů dokáže proměnit v dokonalou verbální stoku.

Myslím, že tohle muselo zaskočit i iniciátorku protestu z brněnského zastupitelstva Zuzanu Brázdovou, která se o sobě v té skoro pětistovce příspěvků dočetla zcela nepublikovatelné věci.

Pak se začali přidávat další Brňané, někteří s protesty proti, jiní s blogy pro. A Národní divadlo Brno v nováckém pořadu Na vlastní oči hájilo pochopitelně svůj dramaturgický plán.

Jenomže se nemůžu zbavit pocitu, že s přístupy či lidmi, kteří ostatní rozdělují a vnášejí mezi ně nevůli či spor, bývá obvykle něco špatně.

Dnes už na oficiálním webu Daniela Landy texty písní z jeho dvou prvních desek Oi a Demise nenajdete, i když u pozdějších alb zůstaly zachovány. Kliknete-li na odkaz skladeb Bílá liga, Všem (který se nechaj utlačovat), OI! OI! OI! nebo třeba Skinheadskej stát, místo jejich slov se objeví docela sympatický plivaneček do vlastní tváře, opsaný možná též z nějaké diskuse pod původními texty Daniela Landy: "Pánové, nechcete nechat už těch blbostí? :-)" Nu, bývaly tu ovšem verše velmi výživné.

Jenomže ani to mi na celé věci nepřipadá nejdůležitější. V rámci předeslané vlastní hry na moudrou sovu si dovolím ještě dva talmudické citáty: "Rodící spor se podobá potoku, který se dere hrází: jakmile se prodral, už ho neudržíš."

A zároveň: "Nic tak neobměkčí srdce jako vědomí vlastní viny a nic srdce nedělá tak tvrdým jako vědomí, že máme pravdu."

Protože obě věty se mi v téhle kauze vracejí pořád znovu. Nechápu totiž, proč bych se měla hádat se svými brněnskými kamarády, máme-li každý drobátko jiný názor na jakéhosi Pražáka?

Proč bych měla kdejakému Vontovi skládat účty, jestli jsem pro Losnu, nebo pro Mažňáka? Proč bych neměla jít na kafe s tím, kdo má třeba trošku jiný názor?

A vůbec nejdůležitější mi přijde, že na téhle marginálii náš život ani život tohoto města nestojí. Že je daleko důležitější, jestli se dokážeme přátelsky domluvit.

A dělicí čára pro mne vede mezi těmi, kdo dokážou pochopit, že když se přeme o Landu, pandu, Mandu nebo panímandu, na naše přátelství to nemá vliv. A mezi těmi ostatními.

A vůbec, dnes jsem tady za chytrou jak rádio, tak skončím ještě jednou talmudickou větičkou: "Člověk myslí, Bůh se směje."

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Muži někdo ukradl drahé sako na míru, v noci jej spatřil na kolemjdoucím

Ilustrační snímek

Spor o oděv se rozhořel mezi dvěma muži ve Znojmě. Jeden z nich si všiml, že kolemjdoucí je oblečený do jeho drahého...

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz