Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Člověk myslí, Bůh se směje

  12:00aktualizováno  12:00
Jak říká jedna moje dobrá přítelkyně, obávám se, že dnes budu zase chytrá jako rádio. Zase budu mít všecko v paži, patent na rozum a vůbec. Oč jde? Když v Brně vypukl malý lokální skandálek s protesty i obhajobami chystaného představení brněnského Národního divadla Zlatý drak od Daniela Landy, nejdřív jsem se smála do hrsti.

Jana Soukupová | foto: MF DNES

Klasická bouře v malém moravském hrníčku, říkala jsem si. (A ona asi pořád je, jenže to bychom museli vylézt alespoň k hubičce malovaného džbánku, abychom se na to podívali shora.)

"Není takových poměrů a není věcí tak bezvýznamných, aby se v nich nemohla projevit moudrost," praví však Talmud. Nebo naopak malost a hulvátství.

. Na kafi

Diář Jany Soukupové

Pravidelný středeční fejeton brněnské a jihomoravské přílohy MF DNES.

A s těmi se v diskusích kolem Landova brněnského projektu roztrhl pytel. Nejdřív samozřejmě na anonymním internetu, kde se v takových případech rubrika přidaných komentářů dokáže proměnit v dokonalou verbální stoku.

Myslím, že tohle muselo zaskočit i iniciátorku protestu z brněnského zastupitelstva Zuzanu Brázdovou, která se o sobě v té skoro pětistovce příspěvků dočetla zcela nepublikovatelné věci.

Pak se začali přidávat další Brňané, někteří s protesty proti, jiní s blogy pro. A Národní divadlo Brno v nováckém pořadu Na vlastní oči hájilo pochopitelně svůj dramaturgický plán.

Jenomže se nemůžu zbavit pocitu, že s přístupy či lidmi, kteří ostatní rozdělují a vnášejí mezi ně nevůli či spor, bývá obvykle něco špatně.

Dnes už na oficiálním webu Daniela Landy texty písní z jeho dvou prvních desek Oi a Demise nenajdete, i když u pozdějších alb zůstaly zachovány. Kliknete-li na odkaz skladeb Bílá liga, Všem (který se nechaj utlačovat), OI! OI! OI! nebo třeba Skinheadskej stát, místo jejich slov se objeví docela sympatický plivaneček do vlastní tváře, opsaný možná též z nějaké diskuse pod původními texty Daniela Landy: "Pánové, nechcete nechat už těch blbostí? :-)" Nu, bývaly tu ovšem verše velmi výživné.

Jenomže ani to mi na celé věci nepřipadá nejdůležitější. V rámci předeslané vlastní hry na moudrou sovu si dovolím ještě dva talmudické citáty: "Rodící spor se podobá potoku, který se dere hrází: jakmile se prodral, už ho neudržíš."

A zároveň: "Nic tak neobměkčí srdce jako vědomí vlastní viny a nic srdce nedělá tak tvrdým jako vědomí, že máme pravdu."

Protože obě věty se mi v téhle kauze vracejí pořád znovu. Nechápu totiž, proč bych se měla hádat se svými brněnskými kamarády, máme-li každý drobátko jiný názor na jakéhosi Pražáka?

Proč bych měla kdejakému Vontovi skládat účty, jestli jsem pro Losnu, nebo pro Mažňáka? Proč bych neměla jít na kafe s tím, kdo má třeba trošku jiný názor?

A vůbec nejdůležitější mi přijde, že na téhle marginálii náš život ani život tohoto města nestojí. Že je daleko důležitější, jestli se dokážeme přátelsky domluvit.

A dělicí čára pro mne vede mezi těmi, kdo dokážou pochopit, že když se přeme o Landu, pandu, Mandu nebo panímandu, na naše přátelství to nemá vliv. A mezi těmi ostatními.

A vůbec, dnes jsem tady za chytrou jak rádio, tak skončím ještě jednou talmudickou větičkou: "Člověk myslí, Bůh se směje."
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Hrdinného lékaře Jílka popravili fašisté, jeho popel vysypali do řeky

Vojtěch Jílek proslul jako neobyčejně vlídný a svědomitý lékař i vynikající...

Jen málokdo asi ví, po kom nese jméno Jílkova ulice v Židenicích. A že se za osudem onoho muže a jeho rodiny skrývá...

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Volkswagen Golf 1.4 TGI CNG 2016 ·
Volkswagen Golf 1.4 TGI CNG 2016 ·

r.v. 2016, naj. 25 069 km, CNG + benzín
420 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz