Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O víkendu vyražte do sklípků, divadel či na lampionový průvod

  8:49aktualizováno  8:49
Na jihu Moravy nemusí být venkovní studené počasí synonymem pro víkendovou domácí nudu. Návštěvníky lákají otevřené vinné sklepy v Mutěnicích i divadelní scény v Brně. Jinde slibuje zábavu svatý Martin či lampionové průvody.

V sobotu o půl sedmé večer vyrazí od Městského divadla Brno lampionový průvod. (Ilustrační snímek) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

1.Kabaret Špaček zve na superbaby

Brněnský Kabaret Špaček zve diváky v sobotu od půl osmé večer na neobvyklou divadelní reality show. Autorské komediální představení s názvem Baby na palube vypráví o ženách na mateřské dovolené. V hlavních dvourolích se objeví Oľga Belešová a Zuzana Martinková Znášiková. Na festivalu Kremnické gagy byla hra v roce 2012 nominována na hlavní cenu Zlatý gunár v kategorii divadelní produkce. Vstupenky na netradiční představení stojí 180 korun.

2.U oslav sv. Martina budou koně, jarmark i hudba

Svatý Martin oslavil jmeniny už v pondělí, s ním spojené tradiční oslavy však ještě zdaleka nekončí. Svatomartinské slavnosti pořádají v sobotu ve Slavkově u Brna, v 11 hodin na místní zámek dorazí zámecký pán v historickém kočáře. Vystoupí zde dětský folklorní soubor Relíček ze Šlapanic, návštěvníky čeká také drezura koní a přehlídka koňských plemen.

Zámecký pán slavnostně zahájí prodejní výstavu mladých Svatomartinských vín, po celý den bude v parku probíhat tradiční jarmark. K ochutnání bude k dispozici tradiční svatomartinská husa nebo mladá vína z letošní sklizně.

V Blansku budou svatého Martina vítat po celý víkend. Už v pátek se mimořádně otevřela věž kostela svatého Martina, v sobotu po šesté hodině večerní světce slavnostně přivítají na farním dvoře. Chybět nebude řemeslný jarmark nebo bohatý hudební doprovod. Podrobný program naleznete zde.

3.Městem projdou lampionové průvody

Sedmnáctý listopad s sebou nese tradici lampionových průvodů. Kromě toho se jako součást Noci divadel na neděli chystá Lampioňák na radnici. Průvod vyrazí o půl sedmé večer od Městského divadla Brno.

Už od půl čtvrté se budou ve Společenském centru radnice Brno-střed vyrábět lampiony, s hotovými výrobky se zájemci sejdou v 17 hodin u obelisku v Denisových sadech.

Další průvod, tentokrát studentský k výročí listopadových událostí roku 1989, vyrazí v 18 hodin od kostela svatého Tomáše. Po průvodu následuje společná modlitba v kostele svatého Augustina na Kraví hoře, večer studenti zakončí v klubu Topas na Kounicových kolejích.

4.Ve sklepech se bude hodovat

Festival otevřených sklepů s pětiletou tradicí pořádají v obci Mutěnice. V sobotu se desítky vinařství i sklepů pro veřejnost otevřou od 10 do 21 hodin, následovat bude večerní program třeba v podobě koncertu tradiční cimbálové muziky. V neděli akce pokračuje opět od desíti do tří odpoledne.

Po oba dny mohou návštěvníci ochutnat gurmánská menu s místními víny, která budou šéfkuchaři servírovat v místních restauracích i přímo ve sklepech. Vstupenky na festival je možné zakoupit na webových stránkách nebo přímo na místě.

5.Fléda se promění v tržiště

Známý hudební klub Fléda se o tomto víkendu už počtvrté vrátí do dob koloniálů - obchůdků se smíšeným zbožím. Své stánky na akci s názvem Koloniál na Flédě předvedou výrobci módy, doplňků nebo mladí návrháři.

Kromě zavedených prodejců se zde objeví také stánek s bytovými doplňky nebo francouzskými delikatesami. O občerstvení nebude nouze - budou se připravovat domácí hamburgery na grilu či lahůdky středomořské kuchyně. Uvnitř klubu vznikne kavárna, k dispozici bude také bar.

Jarmark se v sobotu i v neděli veřejnosti otevře v 10 hodin, vstup je po oba dny volný. V sobotu večer zvou organizátoři zároveň na afterparty s názvem To nechceš.

6.Diváky poprvé naláká Noc divadel

V sobotou večer se v rámci Noci divadel pro veřejnost otevře několik brněnských divadelních scén. Slibují netradiční představení, prohlídky zákulisí nebo celoměstskou příběhovou hru s názvem Múze na stopě (podrobněji o akci si můžete přečíst zde).

Celou akci odstartuje lampionový průvod, který vyrazí o půl sedmé večer z nádvoří Městského divadla Brno a trasu městem slavnostně zakončí u Divadla Husa na provázku.

Na většinu doprovodných akcí je vstup zdarma, vstupenky na hry z běžného repertoáru je možné zakoupit na pokladnách jednotlivých divadel. Seznam zúčastněných divadel spolu s podrobným programem naleznete zde.

Akci celorepublikově pořádá Divadelní ústav a koná se souběžně v jedenácti evropských zemích. Do Česka zavítá úplně poprvé.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

Najdete na iDNES.cz