Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Co mi serepetičky můžou aneb Věci nepotřebné a hloupé

  12:53aktualizováno  12:53
Výtvarnice Markéta Kinterová při své pojízdné výstavě Rituály, instalované letos v srpnu v brněnské tramvaji do reklamních ceduliček, zařadila ze zveřejněných osobních poznámek i tuto: "Není mi příjemné potkat známého, když nakupuji v supermarketu." To by, myslím, mohl podepsat kdekdo.

Jana Soukupová | foto: MF DNES

Jenomže další a další velké obchoďáky se pořád ještě staví, protože se do nich chodí, i když se za to část naší snobské duše trošinku stydí.

Ale protože do kostela v neděli naopak skoro nechodíme, sejde se nás o víkendech v nákupních centrech nakonec většina. Nakupujeme rádi. I věci, které moc nepotřebujeme, třeba proto, že jsou "v akci".

I moje rodina občas podlehne, i když si možná namlouvám, že přece jen trošku jinak, protože jsme se pořád ještě nevzpamatovali z chudých poměrů, v nichž vyrůstaly předchozí generace.

. Na kafi

diář Jany Soukupové

Pravidelný fejeton brněnské a jihomoravské přílohy MF DNES.

Má maminka třeba vzpomíná, jak sousedům v městském činžáku dávali za války přede dveře krabice, do kterých jim movitější partaje odkládaly staré pečivo – údajně pro ušáky, které dědeček choval v zahradní králíkárně.

Jenomže pětičlenná famílie mých předků neměla příbuzné na venkově, tudíž žádné jídlo mimo přídělový systém, a tak ty tvrdé chleby jedli místo králíků členové mé rodiny (králíci to zřejmě nějak přežili, protože i ti se potom snědli). Babička rozpékala betonové pečivo v troubě nebo z něj vařila chlebovou polévku. A svátek pochopitelně nastal, když sousedka odložila kamenný kus vánočky nebo něčeho podobně sladkého.

Myslím, že tyhle roky se mému rodu zažraly pod kůži hodně hluboko. Některé důsledky naší bídné minulosti však dodnes považuji za roztomilé. Například?

Když jsem se narodila, můj dědeček zakoupil za Brnem kus zahrady, na kterou jsme celé mé dětství několikrát v týdnu jezdili pracovat. Žádné válení se na lehátku, žádné vysedávání ve stínu stromů, protože se plelo, roubovalo, okopávalo, zalévalo... Aby bylo co sklízet.

Dodnes naše návštěvy těch míst nejsou o moc jiné. Sice jsem se pokusila rodinnou pracovitost naleptat alespoň odpoledními kávičkami, které vaříme na letitém propanbutanovém vařiči umístěném mezi postřiky a hnojivem, naše posezení se však od barevných bauhausových obrázků v katalozích stále proklatě liší.

Z "řádné" kuchyně dávno vyřazené šálky klademe na prastarý rozesychající se kuchyňský stůl, kde se obvykle míchají ty postřiky, nohy máme nacpané mezi otopem složeným pod stolem, a kdo se ani sem nevejde, míchá kafe aluminiovou lžičkou na padesát let starých bedničkách, které dědeček stloukl z vyřazených desek, aby se mu líp otrhávaly rybízové keře a plely záhonky, zatímco ze střechy chaty se nám nad hlavou vznáší ptačí krmítko podomácku vyřezané z petflašky.

Ale jestli si myslíte, že si tímhle ze své famílie dělám psinu, jste na hlubokém omylu. Už proto, že jsem ve všem všudy jednou z nich. Darmo jsem totiž nevyrůstala mezi lidmi, kteří se na všechno módní hogo fogo zboží dívali jako na věci nepotřebné, a proto i venkoncem hloupé. Což se týkalo i oblečení.

Ani jako dorůstající dívčinka jsem vlastně nedokázala toužit po "trendy" hadřících, protože mi přišly stupidně tuctové. Nechtěla jsem být oblečená jako Miriam Vocásková, které rodiče kupovali módu v Tuzexu.

Asi jsem chodila postrojená dost šíleně, protože jsem si neustále na nějakou závěsovinu nebo staré košile přišívala obarvené krajky a navlékala se do oblečků, které ležely ve starých kufrech nejmíň třicet let (u nás se dřív nic nevyhodilo). Ale přesně tak se mi to líbilo.

Vím, že komerční tlak na všech frontách vystupňoval dnes touhu po módním zboží málem k hysterii a na některých školách šikanují pubertální spolužáci zdejší "socky" jenom proto, že nenosí značkové hadry. Jenomže i tohle začíná už v rodinách, které musí mít na zahradě stolečky a židle z katalogu, lepší auto i sekačku a u ruky nejnovější typ mobilu.

Moje maminka – natož babička – si sice nikdy v životě nekoupily špičkovou kosmetiku nebo nějaký modýlek z butiku, používaly maximálně Indulonu nebo Marynu a některé jejich oblečení znám celých skoro padesát let, co jsem na světě, kafe budeme jistě až do smrti pít na bedničkách k pletí záhonků a nejspíš nikdy si pod okasní baldachýn nerozložíme úžasný zahradní nábytek nakoupený "v akci", ale s Miriam Vocáskovou bych stejně dodnes neměnila.

Ať se jde s těmi svými serepetičkami vycpat.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Myčky aut mají napilno, déšť snesl na Česko jemný prach ze Sahary

Auto v Hodoníně, na který dopadl prach ze Sahary.

Znatelnou vrstvu prachu objevilo v uplynulých dnech na svých autech mnoho českých řidičů. Na vině nebylo řádění...

Zdrogovaný bez řidičáku ujížděl policistům, motorkář kvůli němu spadl

Zdrogovaný muž bez řidičáku ujížděl policistům, málem srazil motorkáře

Zběsilou jízdou se v uplynulých dnech snažil setřást policisty jednatřicetiletý řidič v Brně. Když jej po hrozbě...

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Najdete na iDNES.cz