Alergolog Tomáš Rohovský byl hostem iDNES.cz

Alergolog Tomáš Rohovský byl hostem iDNES.cz | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Co mi vadí, tomu se vyhnu, poradil alergikům on-line Tomáš Rohovský

  • 5
Trápí vás každé jaro dušnost, máte zarudlé oči, neustále kýcháte a bez kapesníku si netroufnete vyjít ven? Možná i vy patříte k lidem, kteří trpí pylovou alergií. V on-line rozhovoru čtenářům iDNES.cz radí lékař alergolog Tomáš Rohovský. Ptali se ho nejen na zdraví, ale i na alergii na Paroubka.

Čtenář iDNES.cz podepsaný jako Alergik se Tomáše Rohovského ptal na homeopatika. "Věřím, že nemohou uškodit. Co se týče pomoci, tam dosud nebyly předloženy přesvědčivé důkazy. Hovořím o solidních studiích s měřitelnými, statisticky vyhodnotitelnými parametry. Ne: jedné paní to pomohlo," poznamenal alergolog.

on-line s alergologem

Odpovědi doktora Tomáše Rohovského čtěte - ZDE.

"Je možné, že pyly jsou dnes agresivnější než za časů našich babiček a dědečků?" ptal se například čtenář Jarek. "Ano, jsou práce, které hovoří o tom, že se pylová zrna kvůli průmyslovým exhalacím stávají agresivnější," naznačil Rohovský.

Čtenářku Terezu zajímalo, jak si může pěstovat imunitu přirozenou cestou. "Jednoznačné doporučení bohužel není, obecně ale platí zásady zdravého životního stylu. Přiměřená strava, sport, dostatek odpočinku a spánku, nekouření a minimum alkoholu," radí Rohovský.

"Podle čeho se vybírají léky pro alergiky? Kromě toho, že někomu firma zaplatí atraktivní školení na druhé straně zeměkoule," ptal se čtenář Petr.

"Tady se musím ohradit," napsal Rohovský s tím, že mu nikdo atraktivní školení neplatí. "Každý lék se mírně liší složením pomocných látek a tento rozbor by vydal na pěkně tlustou knihu. Prvním pravidlem pro výběr léku je prospěch pacienta," dodal Rohovský.

Přestanou mrazy, a alergie bují

Nejrůznějšími typy alergií trpí až čtyřicet procent české populace, přitom největší a nejznámější jsou především alergie na pyl a roztoče.

Ty pylové jsou spojeny především s pylovou sezonou. "Jedná se o období, kdy přestanou mrazy a začnou kvést první rostliny. Každým rokem je to trochu jinak. Obecně se dá mluvit o období od poloviny února až března do října," popsal Rohovský.

Mezi nejběžnější projevy alergií patří kýchání, ucpaný nos, zarudlé oči, dušnost nebo kašel. Ale i těm se dá vhodnou léčbou předejít. "Existují tři způsoby, jak alergie léčit. Prvním je předejít kontaktu s alergenem. Dále se alergik může léčit pomocí klasických léků. Tedy tablet, očních kapek, nosních a inhalačních sprejů.

S přibývajícím věkem alergie mizí

Třetí možností je podstoupit vakcinaci - specifickou alergenovou imunoterapii. "Opakovaně a dlouhodobě je podávána ve formě injekcí nebo kapek postupně navyšující se dávka alergenu, která navozuje toleranci," popsal lékař.

Alergie se nevyplatí podceňovat. U mladých lidí má tendenci se zhoršovat. Z atopického ekzému nebo alergické rýmy může přejít do astmatu.

Jednodušší situaci mají lidé po padesátce. "S přibývajícím věkem alergie často vyhasínají, proto jimi trpí především mladí lidé," vysvětlil alergolog. Tomáš Rohovský pracuje jako alergolog více než dvanáct let. Kromě alergologie se specializuje i na imunologii, vědu, která se zabývá zkoumáním a poruchami imunitního systému.