Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Co pijeme? Kalnou vodu, někdy i bakterie

  11:01aktualizováno  11:01
Zatímco Brno se chystá na kampaň, která má přesvědčit obyvatele, aby dali přednost vodě z kohoutku před balenými vodami v PET lahvích, některé obce si stěžují, že jim z vodovodu teče kalná tekutina. Na popularitě získávají studny.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Napustit si do sklenice něco, co barvou připomíná spíš vodu z louže, se lidem moc nechce. Na podivné zbarvení vody si stěžují třeba v Mikulově na Břeclavsku.

Tamní starosta Rostislav Koštial se společností Vodovody a kanalizace jednal a tvrdí, že o kolísání kvality dodávek vody vodohospodáři vědí už dlouho. A chtějí to zlepšit. Žluté tekutiny by měla Mikulov zbavit opravená úpravna vody v Lednici a nový přivaděč.

"I v souvislosti s těmito rekonstrukcemi se objevily v minulosti častější problémy s kvalitou dodávek," připustil Koštial na diskusním fóru města.

Případ Mikulova ukazuje, že ne všude v Jihomoravském kraji teče lidem z kohoutku průzračná tekutina. Rozdíly v kvalitě existují hlavně mezi malými vesnicemi.

Deset procent domácností bez veřejného vodovodu
Podle Českého statistického úřadu se na jihu Moravy necelých 10 procent lidí nedostane k pitné vodě z veřejných vodovodů. V jejich obci prostě tato civilizační vymoženost není.

Podle Vladimíra Chaloupky z odboru vodovodů a kanalizací ministerstva zemědělství je takových obcí na jižní Moravě sedmdesát šest.

"Pokud budeme brát v úvahu části obcí, tak se jedná o 111 lokalit. Plán výstavby nových vodovodů však zahrnuje pouze pět obcí. Ostatní ho nechtějí a vodou se zásobují samy, především prostřednictvím studní," upozornil Chaloupka.

Své při tom sehrává i cena. Voda z veřejné sítě na jihu Moravy je totiž jedna z vůbec nejdražších. Průměrná cena vodného a stočného v Jihomoravském kraji je letos 57 korun za metr krychlový. Nejvíce platí odběratelé na Blanensku.

Studny získávají na popularitě
Lidé na jihu Moravy možná i proto čím dál častěji zatahují vodovodní kohoutky a vracejí se k používání vody ze studní. Studny zkrátka nikdy nebyly využívané tolik jako dosud. Vodu z nich lidé využívají hlavně ke sprchování, praní nebo splachování toalet. Někteří ale i k pití. Jde právě o domácnosti, které zatím nemohou odebírat vodu z veřejné sítě. Má to však svá rizika. Hlavně co se týče kontroly kvality.

"Soukromníci s vlastní studnou se musejí postarat sami. Voda z veřejného zdroje prochází mnohem větší kontrolou. Sleduje se šedesát ukazatelů - ropné látky, pesticidy a další. Tak velký test by soukromníka stál tisíce," upozorňuje Anna Žádníková z Krajské hygienické stanice v Brně.

Podle Asociace pro čistou vodu v Evropě zhruba 80 procent studní nesplňuje příslušnou vyhlášku, která stanovuje parametry pitné vody. "Studniční voda je v řadě případů znečištěna a kontaminována škodlivými chemikáliemi i nebezpečnými organismy," uvedl před časem místopředseda asociace Miroslav Šustr.

Nejčastějšími škodlivinami jsou podle něj dusičnany, ale také dusitany, chloridy, sírany či nejrůznější bakterie. "Objevili jsme i skutečně extrémní případy, kdy například jedna domácnost na jižní Moravě používala vodu s dvacetkrát překročenou normou na dusičnany," dodal.

Hygienici: Při problémech s vodou okamžitě jedeme
Že se problémy s vodou objevují i ve větších městech, připouští technický náměstek břeclavské společnosti Vodovody a kanalizace Kamil Kasala. "Problémy mohou vznikat v době, kdy je na síti nějaká závada, a trvají bohužel po celou dobu poruchy," přiznává Kasala.

Podle něj může mít na problémy vliv i věk sítě. "Některá potrubí jsou i z dvacátých let. Na takových jsou samozřejmě poruchy častější," podotkl. Vodovody jsou přesto kontrolovány velmi přísně. "Sledujeme to prakticky denně. Pokud se někde objeví hlášení o špatné vodě, okamžitě vyjíždíme. Problémy kolikrát vznikají až v rozvodech konkrétních domů. Dodavatel je zodpovědný za kvalitu vody jen k vodoměru," uvádí Anna Žádníková z Krajské hygienické stanice v Brně.

Případné závady jsou odstraňovány takřka do několika hodin. A kvalitu vody hygienici neustále sledují.

. Kdo má studnu, musí si kvalitu vody hlídat sám

Kontrola vody ve vodovodech je přísná, v případě studní se musí každý spolehnout na sebe. Upozorňuje na to vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální hygienické stanice v Břeclavi Luďa Jančarová.

Jak se kontroluje kvalita vody z vodovodů?
Během celého roku ji musí kontrolovat správce vodovodu, tedy společnost Vodovody a kanalizace. My jednou za čtvrt roku provádíme duplicitní odběr v některých odběrových místech. Když se vyskytne nějaký problém, což se na koncovém hydrantu může stát, vodohospodáři musejí okamžitě sjednat nápravu.
Jak často kontrolují vodu oni sami?
Každý, kdo provozuje vodovodní síť, je povinen neustále odebírat vzorky a udržovat kvalitu vody. Výsledky veškerých odběrů pak předává hygienickým stanicím. Sledování kvality vody je tedy velmi přísné.
Co když je voda nekvalitní?
Pak musejí vodohospodáři problém ihned odstranit a dalším odběrem dokázat, že je voda v pořádku.
Kontroluje se i voda u studní?
Studna může být náhradním zdrojem. Povinnost udržet kvalitu má pak ten, kdo ji spravuje. Pokud patří obci, pak tato povinnost padá na obec. A pokud je soukromá, každý si kvalitu vody musí ohlídat sám.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Najdete na iDNES.cz