Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Co pijeme? Kalnou vodu, někdy i bakterie

  11:01aktualizováno  11:01
Zatímco Brno se chystá na kampaň, která má přesvědčit obyvatele, aby dali přednost vodě z kohoutku před balenými vodami v PET lahvích, některé obce si stěžují, že jim z vodovodu teče kalná tekutina. Na popularitě získávají studny.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Napustit si do sklenice něco, co barvou připomíná spíš vodu z louže, se lidem moc nechce. Na podivné zbarvení vody si stěžují třeba v Mikulově na Břeclavsku.

Tamní starosta Rostislav Koštial se společností Vodovody a kanalizace jednal a tvrdí, že o kolísání kvality dodávek vody vodohospodáři vědí už dlouho. A chtějí to zlepšit. Žluté tekutiny by měla Mikulov zbavit opravená úpravna vody v Lednici a nový přivaděč.

"I v souvislosti s těmito rekonstrukcemi se objevily v minulosti častější problémy s kvalitou dodávek," připustil Koštial na diskusním fóru města.

Případ Mikulova ukazuje, že ne všude v Jihomoravském kraji teče lidem z kohoutku průzračná tekutina. Rozdíly v kvalitě existují hlavně mezi malými vesnicemi.

Deset procent domácností bez veřejného vodovodu
Podle Českého statistického úřadu se na jihu Moravy necelých 10 procent lidí nedostane k pitné vodě z veřejných vodovodů. V jejich obci prostě tato civilizační vymoženost není.

Podle Vladimíra Chaloupky z odboru vodovodů a kanalizací ministerstva zemědělství je takových obcí na jižní Moravě sedmdesát šest.

"Pokud budeme brát v úvahu části obcí, tak se jedná o 111 lokalit. Plán výstavby nových vodovodů však zahrnuje pouze pět obcí. Ostatní ho nechtějí a vodou se zásobují samy, především prostřednictvím studní," upozornil Chaloupka.

Své při tom sehrává i cena. Voda z veřejné sítě na jihu Moravy je totiž jedna z vůbec nejdražších. Průměrná cena vodného a stočného v Jihomoravském kraji je letos 57 korun za metr krychlový. Nejvíce platí odběratelé na Blanensku.

Studny získávají na popularitě
Lidé na jihu Moravy možná i proto čím dál častěji zatahují vodovodní kohoutky a vracejí se k používání vody ze studní. Studny zkrátka nikdy nebyly využívané tolik jako dosud. Vodu z nich lidé využívají hlavně ke sprchování, praní nebo splachování toalet. Někteří ale i k pití. Jde právě o domácnosti, které zatím nemohou odebírat vodu z veřejné sítě. Má to však svá rizika. Hlavně co se týče kontroly kvality.

"Soukromníci s vlastní studnou se musejí postarat sami. Voda z veřejného zdroje prochází mnohem větší kontrolou. Sleduje se šedesát ukazatelů - ropné látky, pesticidy a další. Tak velký test by soukromníka stál tisíce," upozorňuje Anna Žádníková z Krajské hygienické stanice v Brně.

Podle Asociace pro čistou vodu v Evropě zhruba 80 procent studní nesplňuje příslušnou vyhlášku, která stanovuje parametry pitné vody. "Studniční voda je v řadě případů znečištěna a kontaminována škodlivými chemikáliemi i nebezpečnými organismy," uvedl před časem místopředseda asociace Miroslav Šustr.

Nejčastějšími škodlivinami jsou podle něj dusičnany, ale také dusitany, chloridy, sírany či nejrůznější bakterie. "Objevili jsme i skutečně extrémní případy, kdy například jedna domácnost na jižní Moravě používala vodu s dvacetkrát překročenou normou na dusičnany," dodal.

Hygienici: Při problémech s vodou okamžitě jedeme
Že se problémy s vodou objevují i ve větších městech, připouští technický náměstek břeclavské společnosti Vodovody a kanalizace Kamil Kasala. "Problémy mohou vznikat v době, kdy je na síti nějaká závada, a trvají bohužel po celou dobu poruchy," přiznává Kasala.

Podle něj může mít na problémy vliv i věk sítě. "Některá potrubí jsou i z dvacátých let. Na takových jsou samozřejmě poruchy častější," podotkl. Vodovody jsou přesto kontrolovány velmi přísně. "Sledujeme to prakticky denně. Pokud se někde objeví hlášení o špatné vodě, okamžitě vyjíždíme. Problémy kolikrát vznikají až v rozvodech konkrétních domů. Dodavatel je zodpovědný za kvalitu vody jen k vodoměru," uvádí Anna Žádníková z Krajské hygienické stanice v Brně.

Případné závady jsou odstraňovány takřka do několika hodin. A kvalitu vody hygienici neustále sledují.

. Kdo má studnu, musí si kvalitu vody hlídat sám

Kontrola vody ve vodovodech je přísná, v případě studní se musí každý spolehnout na sebe. Upozorňuje na to vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální hygienické stanice v Břeclavi Luďa Jančarová.

Jak se kontroluje kvalita vody z vodovodů?
Během celého roku ji musí kontrolovat správce vodovodu, tedy společnost Vodovody a kanalizace. My jednou za čtvrt roku provádíme duplicitní odběr v některých odběrových místech. Když se vyskytne nějaký problém, což se na koncovém hydrantu může stát, vodohospodáři musejí okamžitě sjednat nápravu.
Jak často kontrolují vodu oni sami?
Každý, kdo provozuje vodovodní síť, je povinen neustále odebírat vzorky a udržovat kvalitu vody. Výsledky veškerých odběrů pak předává hygienickým stanicím. Sledování kvality vody je tedy velmi přísné.
Co když je voda nekvalitní?
Pak musejí vodohospodáři problém ihned odstranit a dalším odběrem dokázat, že je voda v pořádku.
Kontroluje se i voda u studní?
Studna může být náhradním zdrojem. Povinnost udržet kvalitu má pak ten, kdo ji spravuje. Pokud patří obci, pak tato povinnost padá na obec. A pokud je soukromá, každý si kvalitu vody musí ohlídat sám.




Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...



Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Z brněnského orloje padají speciální kuličky. Na počest Komety

Z brněnského časostroje na náměstí Svobody padají speciální kuličky. Tentokrát...

Fanoušci Komety mohou v těchto dnech ukořistit poněkud netradiční předmět do své fanouškovské sbírky. Orloj na náměstí...

Hokejová hala pro Kometu vznikne na výstavišti. Zřejmě do roku 2022

Studii nového hokejového stadionu za Lužánkami už dříve vypracovala...

Multifunkční hala pro hokejovou Kometu vznikne na výstavišti v Brně. Podle primátora Petra Vokřála (ANO) by mohla být...

Omezení pro auta u brněnského nádraží se odsouvá, musí se znovu schválit

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Auta, tramvaje a do toho tisíce lidí každý den proudí prostorem před brněnským hlavním nádražím. Od letošního ledna už...

Najdete na iDNES.cz