Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Znojmo jedná o osudu pivovaru Hostan. Zajímá se i o hlasy obyvatel

  13:02aktualizováno  13:02
O osudu areálu bývalého pivovaru Hostan ve Znojmě budou rozhodovat i obyvatelé města. Studie, která naznačuje jeho možné využití, je do konce února zveřejněna na webových stránkách a lidé se k ní mohou vyjádřit. V areálu leží i světoznámá rotunda svaté Kateřiny.

Architektonická studie využití znojemského pivovaru. Vlevo slavná rotunda svaté Kateřiny. | foto: Město Znojmo

Přes areál bývalého znojemského pivovaru vedou navíc i dvě ze tří přístupových cest ke znojemskému hradu a slavné rotundě svaté Kateřiny. I proto je podle města nutné, aby se budoucnosti tohoto cenného místa věnovala náležitá pozornost.

"Je důležité, aby byl prostor využit také se zřetelem k jeho historické hodnotě a ve prospěch občanů," míní starosta města Vlastimil Gabrhel (ČSSD).

Nové využití pro pivovar hledá Znojmo od té doby, co jej předloni koupilo od společnosti Heineken za 26 milionů korun (vizualizace najdete zde).

Fotogalerie

Město se tím zároveň stalo vlastníkem Hradní ulice, která byla do loňska neprůchozí, neboť byla součástí uzavřeného areálu Hostanu.

Od loňského června se pak znovu otevřela veřejnosti, která může touto cestou projít k rotundě a dále na nádvoří znojemského hradu. "Zároveň si tak občané mohou zvenčí prohlédnout budovy bývalého pivovaru. Hradní ulice je navíc i jediným přístupem pro automobily," uvedla mluvčí znojemské radnice Renáta Bártová.

Studie ukazuje možné využití

Znojemský pivovar je jednou z dominant města, čehož si je vědomo vedení radnice i památkáři. "Tvoří výrazné a charakteristické panorama, které je potřeba respektovat," míní odborný garant jihomoravských památkářů Jan Kozdas.

Znojemský pivovar

1720 Zahájena výroba piva v pivovaru, který město umístilo do areálu znojemského hradu
1947 Pivovar byl znárodněn
1993 Většinový podíl koupila společnost Hostan
2000 Znojmo převedlo svůj podíl na vlastníka pivovaru
2003 Pivovar patří Heinekenu. V roce 2005 Heineken převedl ze Znojma do brněnského Starobrna výrobu lahvového Hostanu. Od té doby začal i útlum sudového piva
2009 Zastupitelé Znojma schválili záměr odkoupit areál
2010 Znojmo kupuje areál od Heinekenu za 26 milionů korun

V tuto chvíli má proto město k dispozici obecný urbanisticko-architektonický průzkum areálu, který si nechalo zpracovat společně s minulým vlastníkem objektů, společností Heineken. Jeho autorem je architekt Jaroslav Poláček.

Průzkum obsahuje rozbor a vyhodnocení jednotlivých částí pivovaru z hlediska jejich stavebního stavu, historie a památkové hodnoty.

Autor studie analyzoval jednotlivé budovy tvořící areál pivovaru a rozdělil je do několika skupin na ty, které je kvůli jejich hodnotě vhodné zachovat, ty, v nichž je možné provádět úpravy, a na ty, které je možné zbourat.

Stavbou, která je historicky cenná a kterou je nutné zachovat, je podle něho objekt starého původního pivovaru z počátku 18. století. Oproti tomu například lahvovna za administrativními a společenskými prostory u vstupu do areálu pivovaru je podle Poláčka běžným užitkovým výrobním objektem z minulého století a lze tam vybudovat prostory nové.

"Odstranit či zásadně přestavět je možné i budovu kotelny," míní Poláček. Bourání je podle něho vhodné i u novodobých přístaveb z jihu původního pivovaru do ulice Hradní.

U ostatních budov lze podle autora provést stavební zásahy různého rozsahu.

Vzkaz nechte starostovi

Celá studie i s fotodokumentací je do konce února umístěna na webových stránkách Znojma. "Znojmáci se mohou podívat na návrhy architekta Poláčka a sdělit nám ke studii své postřehy," vyzval starosta.

Připomínky a náměty lze zaslat na e-mailovou adresu info@muznojmo.cz nebo je lze zavolat na starostův záznamník 515 216 125.

"Do konce února shromážděné podklady od lidí vyhodnotíme a v polovině března pak proběhne veřejné projednání za účasti autora studie architekta Jaroslava Poláčka," dodal Gabrhel.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Najdete na iDNES.cz