Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Co s Wilsonem? Město nechá pozemek odležet

  11:21aktualizováno  11:21
Deset milionů korun z městského rozpočtu už je na cestě na ministerstvo. Zastupitelé v úterý přes odpor ODS schválili zaplacení pokuty za armádní pozemek na Kraví hoře. I přestože existuje šance, že by ji platit nemuseli.

Projekt Wilson. Armáda pokutovala Brno za nedodržení podmínek smlouvy. | foto: Archiv MAFA

Proč tedy radniční koalice zaplacení pokuty prosadila?

Město na tom ve finále paradoxně může vydělat. Podmínka nekomerčního využití areálu, kvůli které ministerstvo obrany městu pokutu vyměřilo, je totiž časově omezená na deset let.

Kdyby zastupitelé v úterý nerozhodli o zaplacení pokuty, vyvíjel by se spor nejspíš následovně: tak, jak popisoval místostarosta Brna-středu Libor Šťástka, by ministerstvo odpustilo pokutu a začalo jednat o zrušení podmínky nekomerčního využití.

Město by ale za lukrativní parcelu nezatíženou žádnými podmínkami zaplatilo ministerstvu minimálně dvojnásobek pokuty jako tržní cenu pozemku. Podle vedení města by to mohl být až pětinásobek. Tato varianta je ale pasé a hraje se úplně jiná hra. Jednou z možností je uskutečnit výše zmíněný scénář, jen prodražený o desetimilionovou pokutu.

. ANALÝZA

Středobodem kauzy Wilson je armádní pozemek na náměstí Míru na Kraví hoře. Město jej získalo bezplatně od ministerstva obrany a městská část Brno-střed na něm plánovala postavit polyfunkční dům Wilson s byty, obchodem, restaurací či klubovnou pro místní.

Porušila přitom ale podmínku nekomerčního využití areálu a uzavřením smluv se soukromým investorem navíc obešla vedení města Brna.

Za porušení podmínky vyměřilo ministerstvo městu desetimilionovou pokutu.

V úterý zastupitelé rozhodli, že ji zaplatí.

Mnohem pravděpodobnější je ale varianta největšího zisku vyměněného za trochu trpělivosti: smlouva zůstane v platnosti i s podmínkou nekomerčního využití. Město dá prostor místním občanům, kteří proti plánovanému polyfunkčnímu domu Wilson protestovali, ať se činí a přemění zchátralý areál na své vysněné volnočasové centrum doplněné o služebnu policie nebo poštu.

Podmínka? Město to nebude platit. Politici moc dobře vědí, že policie ani pošta nemá pražádný důvod do areálu chodit a platit likvidaci ekologické zátěže nebo nové stavby. "Nemáme důvod rozšiřovat počet služeben nebo je přesouvat," potvrdila i mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková.

Obyvatelé Masarykovy čtvrti tak budou mít svůj vysněný pozemek, nikdo ale nebude chtít investovat do jeho sanace a přestavby potřebné peníze. Opět minimálně desítky milionů. Město jim bude ochotno symbolicky přispět nebo se za ně zaručit při jednáních, nicméně šance, že by se s pozemkem něco v příštích letech stalo, bude mizivá.

A v tu chvíli přijde na řadu opět smlouva s ministerstvem. Ta totiž stanovuje "ochrannou lhůtu" nekomerčního využití na deset let. Třetina z této doby už je pryč.

Někdy kolem roku 2015 tedy bude mít město volné ruce, lukrativní pozemky do té doby nejspíš ještě získají na ceně a komerčnímu využití areálu nebude nic bránit.

A bude záležet jen na osvícenosti budoucího vedení města, jestli v nové stavbě zbude místo na obyvatele městské části alespoň tolik, kolik ho mělo být v domě Wilson.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz