Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Co s Wilsonem? Město nechá pozemek odležet

  11:21aktualizováno  11:21
Deset milionů korun z městského rozpočtu už je na cestě na ministerstvo. Zastupitelé v úterý přes odpor ODS schválili zaplacení pokuty za armádní pozemek na Kraví hoře. I přestože existuje šance, že by ji platit nemuseli.

Projekt Wilson. Armáda pokutovala Brno za nedodržení podmínek smlouvy. | foto: Archiv MAFA

Proč tedy radniční koalice zaplacení pokuty prosadila?

Město na tom ve finále paradoxně může vydělat. Podmínka nekomerčního využití areálu, kvůli které ministerstvo obrany městu pokutu vyměřilo, je totiž časově omezená na deset let.

Kdyby zastupitelé v úterý nerozhodli o zaplacení pokuty, vyvíjel by se spor nejspíš následovně: tak, jak popisoval místostarosta Brna-středu Libor Šťástka, by ministerstvo odpustilo pokutu a začalo jednat o zrušení podmínky nekomerčního využití.

Město by ale za lukrativní parcelu nezatíženou žádnými podmínkami zaplatilo ministerstvu minimálně dvojnásobek pokuty jako tržní cenu pozemku. Podle vedení města by to mohl být až pětinásobek. Tato varianta je ale pasé a hraje se úplně jiná hra. Jednou z možností je uskutečnit výše zmíněný scénář, jen prodražený o desetimilionovou pokutu.

. ANALÝZA

Středobodem kauzy Wilson je armádní pozemek na náměstí Míru na Kraví hoře. Město jej získalo bezplatně od ministerstva obrany a městská část Brno-střed na něm plánovala postavit polyfunkční dům Wilson s byty, obchodem, restaurací či klubovnou pro místní.

Porušila přitom ale podmínku nekomerčního využití areálu a uzavřením smluv se soukromým investorem navíc obešla vedení města Brna.

Za porušení podmínky vyměřilo ministerstvo městu desetimilionovou pokutu.

V úterý zastupitelé rozhodli, že ji zaplatí.

Mnohem pravděpodobnější je ale varianta největšího zisku vyměněného za trochu trpělivosti: smlouva zůstane v platnosti i s podmínkou nekomerčního využití. Město dá prostor místním občanům, kteří proti plánovanému polyfunkčnímu domu Wilson protestovali, ať se činí a přemění zchátralý areál na své vysněné volnočasové centrum doplněné o služebnu policie nebo poštu.

Podmínka? Město to nebude platit. Politici moc dobře vědí, že policie ani pošta nemá pražádný důvod do areálu chodit a platit likvidaci ekologické zátěže nebo nové stavby. "Nemáme důvod rozšiřovat počet služeben nebo je přesouvat," potvrdila i mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková.

Obyvatelé Masarykovy čtvrti tak budou mít svůj vysněný pozemek, nikdo ale nebude chtít investovat do jeho sanace a přestavby potřebné peníze. Opět minimálně desítky milionů. Město jim bude ochotno symbolicky přispět nebo se za ně zaručit při jednáních, nicméně šance, že by se s pozemkem něco v příštích letech stalo, bude mizivá.

A v tu chvíli přijde na řadu opět smlouva s ministerstvem. Ta totiž stanovuje "ochrannou lhůtu" nekomerčního využití na deset let. Třetina z této doby už je pryč.

Někdy kolem roku 2015 tedy bude mít město volné ruce, lukrativní pozemky do té doby nejspíš ještě získají na ceně a komerčnímu využití areálu nebude nic bránit.

A bude záležet jen na osvícenosti budoucího vedení města, jestli v nové stavbě zbude místo na obyvatele městské části alespoň tolik, kolik ho mělo být v domě Wilson.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Omezení pro auta u brněnského nádraží se odsouvá, musí se znovu schválit

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Auta, tramvaje a do toho tisíce lidí každý den proudí prostorem před brněnským hlavním nádražím. Od letošního ledna už...

Brno plánuje novou čtvrť, starosty těch okolních děsí dopravní kolaps

K oblasti Červeného kopce v Brně nyní patří stejnojmenná národní přírodní...

Brno chce vybudovat v oblasti Červeného kopce novou čtvrť pro deset tisíc lidí. Záměr děsí starosty i obyvatele...

Exkurze do vesmíru. Brno přivítá největší světovou výstavu o kosmonautice

Na brněnském výstavišti se představí největší putovní expozice o kosmonautice...

Brněnské výstaviště od května na čtyři měsíce přivítá největší putovní výstavu o kosmonautice na světě. Organizátoři...

Najdete na iDNES.cz