Na náměstí Svobody měly stát hodiny. Místo toho tam vyrostl černý obelisk za třináct milionů korun, z nějž sice padají skleněné kuličky, ale nelze z něj poznat čas.

Na náměstí Svobody měly stát hodiny. Místo toho tam vyrostl černý obelisk za třináct milionů korun, z nějž sice padají skleněné kuličky, ale nelze z něj poznat čas. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Corrupt Tour objevila Brno, má prý skvělé korupční "pamětihodnosti"

  • 18
Cestovka Corrupt Tour ukazuje "to nejlepší z toho nejhoršího" a vozí klienty po nejkřiklavějších případech korupce, které v republice objevila. Po Praze, Karlových Varech a Ústeckém kraji přichází na řadu Morava. Brno má podle šéfů cestovky dlouhou korupční tradici.

Jako první zamířili zakladatelé firmy Corrupt Tour do Brna, aby se seznámili se zdejšími podivnými projekty a mohli naplánovat, co budou turistům ukazovat.

"Jsme rádi, že má Brno tolik korupčních památek a lidí ochotných vyprávět strašidelné příběhy komunální politiky," pochvaluje si Petr Šourek z cestovní kanceláře, která se rozhodla vydělat na všudypřítomných korupčních skandálech.

Co zajímá Corrupt Tour v Brně?

1. Justiční palác

Nový soudní areál měl stát původně osm set milionů korun. Nakonec za něj stát zaplatil dvě miliardy. Stále není jasné, jak se to mohlo stát.

2. Informační centrum v České ulici

Luxusní infostánek v České ulici stál šest milionů korun. Nyní není jasné, kdo bude platit jeho provoz.

3. Veřejné záchody v Joštově

Malé, zato luxusní veřejné záchodky v Joštově ulici stály městskou kasu tři miliony korun. Město přesto nechce říct, jakou mají návštěvnost.

4. Chata rodiny Ladislava Macka

Rodina náměstka brněnského primátora přestavěla u Brněnské přehrady malou chatu na velké sídlo. Jenže bez patřičných povolení.

5. Brněnský orloj

Na náměstí Svobody měly stát hodiny. Místo toho tam vyrostl černý obelisk za třináct milionů korun, z nějž sice padají skleněné kuličky, ale nelze z něj poznat čas.

Právě "lidé ochotní vyprávět strašidelné příběhy" ho do Brna pozvali. Corrupt Tour totiž oslovil Matěj Hollan a Svatopluk Bartík. Oba patří ke skupině autorů, která vytváří web Žít Brno. Tam čtenáři najdou satirické články kritizující brněnskou politickou scénu.

Bývalý zastupitel za Brno-střed Bartík delegaci z Corrupt Tour po Brně také prováděl. "Chtěl jsem jim ukázat, co je zde v Brně předražené, co vzbuzuje pochybnosti nebo přímo smrdí korupcí. Například orloj na náměstí, Justiční areál, Bauhaus v Ivanovicích, toalety za tři miliony korun na Joštově či infostánek v České ulici za šest milionů," vyjmenovává Bartík.

Cestovka může Brnu pomoct dostat se do magazínu British Airways

Návštěvě navíc sjednal i schůzku na brněnském magistrátu. Právě ten má přitom řadu podivně předražených, či přímo korupčních pamětihodností alespoň částečně na svědomí. A jak na magistrátu zástupci cestovky dopadli?

Na to má Corrupt Tour a magistrát rozdílný názor. "Všude u nás panuje neopodstatněná obava z neznámého a městské úřady jsou touto obavou prosáklé. To bylo vidět i v Brně. Na setkání s brněnskými úředníky se mi ovšem líbilo, že je jim jasné, že třeba reklama na Brno v magazínu British Airways je záležitost, kterou si sami zařídit nedokážou. S námi ano," pochvaluje si Šourek.

Magistrát to vidí jinak. Alespoň podle oficiálního vyjádření jsou mu veškeré aktivity této cestovní kanceláře vlastně jedno.

"Se žádnými cestovními kancelářemi město přímo nespolupracuje. Proběhla jen informativní schůzka," uvedl stroze mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

První korupce v Brně? Už v dobách husitských

Zástupci Corrupt Tour jsou sdílnější. Na schůzce na magistrátu prý úředníci dokonce přidali jeden tip, který by cestovní kanceláři neměl uniknout. Vzpomněli si totiž na zazděného radního v Mečové. Ten byl podle pověsti potrestán za to, že chtěl lstí vpustit do města husitská vojska.

"Je vidět, že korupce má v Brně opravdu dlouhou tradici," glosuje Šourek.

Brno je podle něj také například výborným dokladem toho, že spravedlnost je slepá. Zmínil se tak v souvislosti s novým justičním areálem za dvě miliardy korun, který se oproti původnímu rozpočtu prodražil více než o polovinu.

Aktuálně je za to stíhán předseda krajského soudu Jaromír Pořízek. Ministr spravedlnosti a shodou okolností také brněnský zastupitel Pavel Blažek (ODS) ho však nechává ve funkci (více čtěte zde).

A co na plány cestovky říká magistrát? "Ten je v prvé řadě úřadem pro výkon samosprávy a státní správy a jako takovému mu nepřísluší komentovat aktivity podnikatelských subjektů," tvrdí Žára.