Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ČSSD a ODS dohodly program nové jihomoravské koalice

  12:54aktualizováno  19:37
Po víkendu má podoba koalice jasnější obrysy. Michal Hašek z ČSSD a Milan Venclík z ODS v neděli jednali o vytvoření společné vlády v Jihomoravském kraji. Obě strany dnes společně projednávaly návrh programové části koaliční smlouvy, kompetence i personální stránku koalice. Sociální demokracie se chce v Radě starat například o zdravotnictví a školství.

Michal Hašek rozjel další kolo koaličního jednání | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Sociální demokracie bude chtít mít v Radě na starosti zdravotnictví, sociální věci, školství, dopravu a některé další resorty," uvedl po nedělním jednání lídr ČSSD Michal Hašek.

Kolik míst v jedenáctičlenné radě obsadí sociální demokraté a kolik ODS, Hašek neprozradil.

"Program koalice, složení rady i rozdělení kompetencí musí respektovat volební výsledky, tedy velmi silný mandát ČSSD," dodal. Zároveň by podle něj měla opozice mít důstojné místo, aby nebyla odříznuta od možností spoluvytvářet klíčová rozhodnutí o jižní Moravě v příštích čtyřech letech. V minulosti se spekulovalo o rozdělení míst v radě sedm ku čtyřem.

Další schůzky si politici naplánovali na sváteční pondělí. "Co se týká podpisů a schválení, máme jediný limit a tím je páteční schůze zastupitelstva," řekl.

Domluvili se už v pátek?

Spekuluje se o tom, že koalice už je od pátečního večera domluvená. Podle nejmenovaných zdrojů blízkých koaličnímu vyjednávání už jihomoravská ODS souhlasila s podmínkami ČSSD a navenek se všichni tváří, že jednání ještě probíhají. Podpis koaliční dohody by měl být podle zákulisních informací v úterý.

"Možná by někdo rád, kdyby už koaliční jednání o radě Jihomoravského kraje byla hotová, ale teprve dokončujeme jednání o programových prioritách, neboť jsme v pátek poměrně dlouho hledali shodu na otázce o regulačních poplatků. Poté, co večer ODS na placení poplatků za pacienty v krajských zdravotnických zařízeních přistoupila, jednání pokračují," popřel již domluvenou koalici Michal Hašek.

ČSSD ani ODS nejsou z krajských jednání zrovna nadšení

Podle informací od člověka, který je ve vyjednávacím týmu, ale nepřál si zveřejnit své jméno, (redakce iDNES.cz jej zná) jsou někteří členové ODS pobouřeni tím, že se lídr kandidátky ODS Milan Venclík s ČSSD dohodl, ačkoli jsou podmínky koaliční dohody v neprospěch ODS.

Radost z koaličního partnera ČSSD nemají ani její přední představitelé. Jiří Paroubek, kterému se tato koalice nelíbila už dříve, je na dovolené v Itálii, proto nechtěl novinky okolo koaličního jednání komentovat. Bohuslav Sobotka pro iDNES.cz uvedl: "Myslím, že Topolánkova a Venclíkova ODS není pro ČSSD vhodný koaliční partner, osobně bych dal přednost jinému řešení."

Páteční jednání stoply poplatky ve zdravotnictví

Rozhovory se obnovily po páteční přestávce. ČSSD tehdy jednání stopla kvůli poplatkům. Chtěla, aby si k nim občanští demokraté vyjasnili svůj postoj. Když ODS později zveřejnila své tři podmínky k placení poplatků, reagoval lídr ČSSD, že koaliční jednání může pokračovat. ODS si pro placení poplatků stanovila mantinely, jichž se od počátku chtěla držet i ČSSD.

Totiž, aby se při proplácení poplatků lidem v krajských nemocnicích neporušoval zákon, aby způsob schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a aby se vyhodnotil dopad na rozpočet kraje. Proplácení poplatků odčerpá z krajské pokladny asi 75 milionů korun ročně.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz