Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnské ČSSD utíkají těsně před volbami členové. Kandidují samostatně

  16:12aktualizováno  16:12
Jen několik týdnů před komunálními volbami opustily brněnskou ČSSD desítky členů. Vyvrcholila tím jejich nespokojenost se situací ve straně. Podle šéfa brněnských sociálních demokratů Olivera Pospíšila jde jen o zhrzené ambice.

Šéf brněnské ČSSD Oliver Pospíšil kritiku bývalých členů odmítá | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

„V sociální demokracii se jde po moci, ne po ideálech. V brněnské městské organizaci se stojaté vody nehnuly. Od roku 2001 se nevyměnili klíčové lidé na vedoucích postech,“ prohlásil Jiří Čejka, který je šestnáct let úspěšným starostou brněnských Vinohrad.

V posledních komunálních volbách před čtyřmi lety dostal přes čtyřicet procent hlasů. Letos jej místní organizace nezvolila lídrem kandidátky. Proto s dalšími šesti členy odešel a založil nezávislou kandidátku Jiří Čejka s občany pro Vinohrady.

Z další místní organizace v Králově Poli odešlo na jaře nejméně třicet lidí, což je devadesát procent členské základny. „Sociální demokracie v Brně podle nás není sociální demokracie, dělá populistickou konzervativní politiku, kterou prosazuje ODS nebo SPD. Brněnské vedení strany neví, jak se žije lidem, pohybuje se jen ve světě politicko-ekonomických elit,“ popsal Michal Škerle.

Ten odešel s dalšími lidmi na kandidátku Pirátů. Sám přitom patřil mezi aktivní členy ČSSD, kde byl od roku 2002 a působil jako krajský zastupitel a krajský tajemník strany.

Podobný exodus zaznamenala i buňka v Žabovřeskách, část lidí si také založila vlastní kandidátku. Stěžují si na klientelismus a špatnou vnitrostranickou komunikaci.

Podle šéfa brněnské ČSSD není kritika na místě

Šéf brněnské organizace ČSSD Oliver Pospíšil kritiku odmítá. Podle něj se jen projevují zhrzené ambice bývalých členů, kteří se nedostali na kandidátky kvůli nedůvěře spolustraníků.

„Pan Čejka ani pan Škerle nepatřili mezi rebely nebo hlasité kritiky poměrů. Oba se opírali v minulosti o bývalého předsedu Bohuslava Sobotku, který za fungování ČSSD nesl dlouholetou odpovědnost. Tento příběh reformátorů, kteří vyčerpali všechny možnosti a nezbylo jim nic jiného než odejít z dusného prostředí, nemůže obstát,“ řekl Pospíšil.

Podobný exodus jen několik měsíců před volbami ale brněnská ČSSD dosud nezaznamenala. Momentálně má 940 členů a odchod ohlásilo asi šest desítek z nich. Dalším pak skončí členství ve straně automaticky po nezaplacení příspěvků začátkem roku.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Recidivista ukradl tři banány, poté prodavači kolenem vykopl zub

Na zadržených banánech si budou moci pochutnat zvířata ze zoologické zahrady v...

Napadením prodavače vyvrcholila minulý týden banální krádež ovoce v Hodoníně. Když se prodavač dožadoval vrácení zboží,...

Najdete na iDNES.cz