Brněnské ČSSD utíkají těsně před volbami členové. Kandidují samostatně

  16:12aktualizováno  16:12
Jen několik týdnů před komunálními volbami opustily brněnskou ČSSD desítky členů. Vyvrcholila tím jejich nespokojenost se situací ve straně. Podle šéfa brněnských sociálních demokratů Olivera Pospíšila jde jen o zhrzené ambice.

Šéf brněnské ČSSD Oliver Pospíšil kritiku bývalých členů odmítá | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

„V sociální demokracii se jde po moci, ne po ideálech. V brněnské městské organizaci se stojaté vody nehnuly. Od roku 2001 se nevyměnili klíčové lidé na vedoucích postech,“ prohlásil Jiří Čejka, který je šestnáct let úspěšným starostou brněnských Vinohrad.

V posledních komunálních volbách před čtyřmi lety dostal přes čtyřicet procent hlasů. Letos jej místní organizace nezvolila lídrem kandidátky. Proto s dalšími šesti členy odešel a založil nezávislou kandidátku Jiří Čejka s občany pro Vinohrady.

Z další místní organizace v Králově Poli odešlo na jaře nejméně třicet lidí, což je devadesát procent členské základny. „Sociální demokracie v Brně podle nás není sociální demokracie, dělá populistickou konzervativní politiku, kterou prosazuje ODS nebo SPD. Brněnské vedení strany neví, jak se žije lidem, pohybuje se jen ve světě politicko-ekonomických elit,“ popsal Michal Škerle.

Ten odešel s dalšími lidmi na kandidátku Pirátů. Sám přitom patřil mezi aktivní členy ČSSD, kde byl od roku 2002 a působil jako krajský zastupitel a krajský tajemník strany.

Podobný exodus zaznamenala i buňka v Žabovřeskách, část lidí si také založila vlastní kandidátku. Stěžují si na klientelismus a špatnou vnitrostranickou komunikaci.

Podle šéfa brněnské ČSSD není kritika na místě

Šéf brněnské organizace ČSSD Oliver Pospíšil kritiku odmítá. Podle něj se jen projevují zhrzené ambice bývalých členů, kteří se nedostali na kandidátky kvůli nedůvěře spolustraníků.

„Pan Čejka ani pan Škerle nepatřili mezi rebely nebo hlasité kritiky poměrů. Oba se opírali v minulosti o bývalého předsedu Bohuslava Sobotku, který za fungování ČSSD nesl dlouholetou odpovědnost. Tento příběh reformátorů, kteří vyčerpali všechny možnosti a nezbylo jim nic jiného než odejít z dusného prostředí, nemůže obstát,“ řekl Pospíšil.

Podobný exodus jen několik měsíců před volbami ale brněnská ČSSD dosud nezaznamenala. Momentálně má 940 členů a odchod ohlásilo asi šest desítek z nich. Dalším pak skončí členství ve straně automaticky po nezaplacení příspěvků začátkem roku.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Nehoda čtyř aut zastavila provoz na dálnici D1 u Brna, jeden člověk zemřel

Nehoda tří kamionů a jednoho osobního auta na dálnici D1 ve směru na Prahu....

Jeden člověk zemřel při nehodě tří kamionů a osobního auta na 172. kilometru dálnice D1 nedaleko Brna. Hromadná srážka...

Kometa přehrála v osmifinále LM Tampere, Plzeň rozstřílela Bolzano

Momentka z utkání Kometa Brno - Tappara Tampere

Úvodní osmifinálové zápasy hokejové Ligy mistrů oběma českým klubům vyšly: Kometa doma přehrála finskou Tapparu 5:1,...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

VIDEO: Býk utekl z jatek a přeplaval řeku, u Hodonína ho zastřelili

Býk utekl z jatek a přeplaval řeku

Jen o pár hodin si prodloužil život býk, který uprchl při přepravě na jatka ve slovenské Holíči a překonal řeku Moravu....

Podvodník prosázel peníze hokejistů, kteří si u něj objednali výstroj

Hokej - ilustrační foto

Nejméně tři desítky hokejistů naletěly podvodníkovi, který na sociálních sítích nabízel hráčskou výstroj, jež nikdy...

Před 180 lety vyjel první tuzemský vlak, lokomotivu přivezli z Anglie

Před první jízdou vlaku museli dělníci v roce 1838 postavit viadukt, který v...

Cestující z Rajhradu u Brna možná zaregistrovali na tamní nádražní budově pamětní desku, která připomíná, že odtud 11....

Najdete na iDNES.cz