Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ČSSD týden před volbami řeší, zda vyškrtnout kontroverzního Bortela

  11:36aktualizováno  11:36
Sociální demokracie řeší týden před volbami vnitřní problém. Jmenuje se Michal Bortel - advokát a devátý nasazený na jihomoravské kandidátce strany. Bortelova minulost se mnohým jeho spolustraníkům nelíbí natolik, že ho chtějí na poslední chvíli z kandidátky dostat pryč.

Michal Bortel (ČSSD) opouští post starosty největší městské části Brno-střed | foto: MF DNES

Michal Bortel naposledy vládl radnici Brno-střed po volbách v roce 2006, v pouhých pětadvaceti letech. Už po měsíci úřadování ho funkce zmohla a zhroutil se. Později proslul aférami, ve kterých nechyběl alkohol. Jeho starostování vydrželo přesně rok a 44 dní.

Teď se pár dnů před volbami objevila i nová kauza. Bortel se údajně jako advokát dostal do střetu zájmů. V pátek přitom jedná ústřední výkonný výbor strany. Toho chtějí Bortelovi odpůrci využít a plánují navrhnout vyškrtnutí jeho jména z kandidátky.

Kauza souvisí s obdobím, které nastalo po jeho odchodu z radnice. Uchytil se jako asistent europoslankyně za ČSSD Zuzany Brzobohaté. Ta ho po ani ne půlce volebního období propustila. Co jí k tomu vedlo, ale přiblížit nechce. "Je to pro mě uzavřené," konstatovala Brzobohatá.

Bortel kromě asistování v Bruselu zároveň v Brně provozoval svou advokátní praxi.

"Zákon o advokacii advokátům zapovídá, aby souběžně vykonávali profesi, která nesouvisí s povoláním advokáta krom přesně vyjmenovaných výjimek. Pokud by se potvrdilo, že to je pravda, čekal by takového advokáta trest," vysvětlila mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.

Nemá na kandidátce co pohledávat, říkají někteří

Bortel ve svém podvojném povolání potíž nevidí. "Zákon o advokacii jsem rozhodně svým angažmá v Bruselu neporušil. Považuji to za neopodstatněný předvolební útok, který mě má poškodit. Pokud bych zákon porušil, pak by nepochybně již konala Česká advokátní komora, která o mém působení věděla téměř od počátku," uvedl Bortel.

Podobně bezstarostní ale nejsou někteří jeho spolustraníci. Předseda ČSSD a jednička na jižní Moravě se nechce k Bortelovi příliš vyjadřovat.

"Je týden před volbami, a proto nebudu kontroverzní kandidaturu Michala Bortela komentovat," uvedl pouze Bohuslav Sobotka.

Jiní mluví otevřeněji. "Pokud je to pravda, zásadně porušil zákon. Jak může být poslancem, který vytváří zákony, někdo, kdo je nedodržuje? I pokud přičteme jeho předchozí historii, nemá takový člověk na kandidátce ČSSD co pohledávat. A na výkonném výboru se o tom můžeme bavit. Pokud by tam nebyl odvolán, je pořád čas do voleb. Vyškrtnout ho může nechat předsednictvo strany volebním manažerem," uvedl místopředseda krajského výkonného výboru ČSSD Ivan Ohlídal.

Ze tří funkcí naráz se zhroutil po měsíci

Měřeno na skandály žije Bortel už několikátý politický život. Kariéru mnohého politika by totiž zahubila jen jediný z nich.

Bortel se v roce 2006 stal starostou Brna-střed. Stihl přitom dělat i poradce poslanci Michalu Pohankovi z ČSSD a svého vlastního mluvčího. Po měsíci se ale zhroutil a museli si ho odvézt rodiče.

Nakonec své křeslo starosty Bortel s ostudou opustil po roce. A jeho šéf Pohanka krátce poté podpořil vládu Mirka Topolánka a stal se v sociální demokracii nenáviděným přeběhlíkem.

Sbírka Bortelových průšvihů ale zahrnuje i divoké alkoholové večírky nebo diplomovou práci, v níž podle kritiků opisoval sám od sebe.

Přesto se ho třeba loni krajské špičky pokusily dosadit do čela společnosti Kordis. Dirigoval by tak hromadnou dopravu v celém kraji. Až po masivním odporu couvly.

Hašek a Tejc Bortela podporují

Jak je možné, že se jméno Bortel stále vynořuje v různých funkcích? Straníci mimo záznam ukazují na vlivného politika ČSSD Jeronýma Tejce. Označují ho za jakéhosi patrona Bortela. Oba politici to popírají, ač Bortel Tejcovi v minulosti například dělal koncipienta.

"To, že někdo něco takového říká, neznamená, že je to pravda. Jsme pouze členy jedné místní organizace," uvedl Tejc. Jinak ale jako by mluvil o jiném člověku než někteří jeho spolustraníci.

"Je inteligentní, má znalosti teoretické i praktické. Pokud by se stal členem Poslanecké sněmovny, byl by platný v ústavněprávním výboru," dodal Tejc.

Bortela brání i Michal Hašek. "Slyšel jsem o údajně připravované diskreditační kampani vůči některým kandidátům včetně Michala Bortela," uvedl Hašek.

I pokud se Bortel poslancem nestane, strádat alespoň zatím nebude. Od poslankyně Brzobohaté přes propuštění pořád bere peníze. "Jeho právní kancelář mi poskytuje právní služby. Je to nutné, protože ač sama právník nejsem, sedím v ústavně-právním výboru," dodala Brzobohatá.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

K úhynu ryb v největším moravském rybníce přispěli i přemnožení karasi

V Rybníce Nesyt na Břeclavsku uhynulo více než sto tun ryb.

Z rybníku Nesyt u Sedlce na Břeclavsku vylovili hospodáři už více než sto tun leklých ryb. Škody určitě překročí pět...

Univerzity odebírají tituly výjimečně. Podvodníci studium sami vzdají

Ilustrační snímek

Dva ministry druhé vlády Andreje Babiše stál průšvih kolem plagiátorství v jejich vysokoškolských pracích křeslo....

Bez mobilu ani ránu. Řidiči na jihu Moravy je používají častěji než jinde

Ilustrační snímek

Řidiči na jihu Moravy zvládají za jízdy volat, psát SMS, sledovat weby všeho druhu včetně sociálních sítí. A jak ukázal...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz