Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ČSSD není Paroubek, poznejte další členy, vzkázal on-line exšéf Úrazovky

  8:36aktualizováno  12:47
Recept na to, jak pocítit sympatie k českým sociálním demokratům, poradil čtenářům host iDNES.cz Miloš Janeček. "Sociální demokracie není strana jednoho člověka ani strana demagogů. Zkuste kontaktovat ve svém okolí někoho, kdo v naší straně je. Třeba vám pomůže se orientovat," vzkázal senátorský kandidát ČSSD a odvolaný šéf brněnské Úrazové nemocnice.

Bývalý šéf Úrazové nemocnice v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz - Miloš Janeček | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Čtenáři se Janečka ptali i na korupční kauzu související s městskými zakázkami pro stavební firmy, která nyní hýbe Brnem. "V Úrazové nemocnici všechny zakázky procházejí výběrovým řízením, které sleduje celý management nemocnice a zadává je právnička. Mimoto se díky ministerstvu zdravotnictví v Úrazovce za poslední roky prakticky nic nestavělo," odmítl Janeček možnost, že by se něco takového dělo v ústavu, který dříve řídil.

Za útlumem Úrazové nemocnice podle něj stojí snaha přesunout vyhlášené traumacentrum do Fakultní nemocnice v Bohunicích. "Podstatně to zvýší její prestiž," myslí si Janeček.

"A po zrušení traumacentra v Úrazovce může následovat prodej nebo pronájem nějakému soukromému řetězci," odhaduje senátní kandidát ČSSD. "Moje odvolání přišlo jako odměna za to, že jsem odmítl s vedením ministerstva kolaborovat a převést traumacentrum, nejlepší část nemocnice, právě do Bohunic," zopakoval Janeček.

. VŠECHNY ODPOVĚDI MILOŠE JANEČKA ČTĚTE ZDE

Dokáže se vůbec ještě odvolaný ředitel potkat s ministrem Julínkem? "Půl roku jsem pana Julínka nepotkal a nemám možnost s ním hovořit. Myslím, že patřím do kategorie lidí, o kterých se vyjadřuje, že jsou pod jeho rozlišovací schopností. Přece on je ministrem a já pouhý univerzitní profesor," rýpl si Janeček do ministra.

Kandidovat se Janečkovi moc nechtělo
Ředitelem uznávané Úrazové nemocnice v Brně byl až do loňska. Když ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) oznámil, že se Úrazovka do roka zruší, postavil se Miloš Janeček (ČSSD) na druhou stranu barikády a začal společně se sociálnědemokratickým vedením města Brna bojovat o její záchranu. Stálo ho to ředitelské místo.

"Úrazová nemocnice je specifická dokonalou týmovou multioborovou spoluprací, která umožňuje maximální nasazení při léčení úrazů. Je jedinou nemocnicí v republice, která soustřeďuje odborníky všech profesí, které jsou nutné k léčení úrazů," prohlašoval Janeček.

Tím, že je členem ČSSD, se ale nikdy halasně nechlubil. Dostihlo ho to až ve chvíli, kdy se začal "motat" do plánů ministra Julínka. Ten mu loni zakázal účast na tiskové konferenci sociální demokracie.

"Pan Janeček by se měl starat o chod nemocnice, ne dělat politiku," řekl tehdy Julínek a jedním dechem dodal, že účast na tiskové konferenci řediteli přímo zakázal Janečkův nadřízený z ministerstva.

Janeček se už ale o nemocnici starat nemusí, v ředitelském křesle ho nahradil Petr Svoboda, který s Julínkem ochotně spolupracuje na přesunu Úrazové nemocnice do Fakultní nemocnice v Bohunicích.

A tak se bývalý šéf rozhodl, že začne fušovat do politiky a zkusí kandidovat do Senátu. Nejdřív se mu moc nechtělo, zaskočily ho politické hry, se kterými se v pozici šéfa nemocnice nesetkal. "Moje kandidatura je zatím na vodě. V ČSSD totiž existují skupiny, které sledují své zájmy. A některým z nich se prostě nehodím," přiznal Miloš Janeček.

Toto prohlášení pro MF DNES však hned druhý den ráno vehementně popíral a kandidaturu definitivně potvrdil. Vedení ČSSD ho pak zvolilo jednohlasně. "Šlo mi tehdy o podporu ostatních a vyjasnění toho, co kdo chce. Rozkoly nejsou tak dramatické," vysvětloval později původní prohlášení o intrikách ve straně.

Janečkovi stojí v cestě do Senátu dva silní soupeři: europoslanec a bývalý brněnský primátor Petr Duchoň (ODS) a senátor Jiří Zlatuška (zvolený za LiRA).
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Najdete na iDNES.cz