Bývalý šéf Úrazové nemocnice v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz - Miloš Janeček | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

ČSSD není Paroubek, poznejte další členy, vzkázal on-line exšéf Úrazovky

  • 26
Recept na to, jak pocítit sympatie k českým sociálním demokratům, poradil čtenářům host iDNES.cz Miloš Janeček. "Sociální demokracie není strana jednoho člověka ani strana demagogů. Zkuste kontaktovat ve svém okolí někoho, kdo v naší straně je. Třeba vám pomůže se orientovat," vzkázal senátorský kandidát ČSSD a odvolaný šéf brněnské Úrazové nemocnice.

Čtenáři se Janečka ptali i na korupční kauzu související s městskými zakázkami pro stavební firmy, která nyní hýbe Brnem. "V Úrazové nemocnici všechny zakázky procházejí výběrovým řízením, které sleduje celý management nemocnice a zadává je právnička. Mimoto se díky ministerstvu zdravotnictví v Úrazovce za poslední roky prakticky nic nestavělo," odmítl Janeček možnost, že by se něco takového dělo v ústavu, který dříve řídil.

Za útlumem Úrazové nemocnice podle něj stojí snaha přesunout vyhlášené traumacentrum do Fakultní nemocnice v Bohunicích. "Podstatně to zvýší její prestiž," myslí si Janeček.

"A po zrušení traumacentra v Úrazovce může následovat prodej nebo pronájem nějakému soukromému řetězci," odhaduje senátní kandidát ČSSD. "Moje odvolání přišlo jako odměna za to, že jsem odmítl s vedením ministerstva kolaborovat a převést traumacentrum, nejlepší část nemocnice, právě do Bohunic," zopakoval Janeček.

. VŠECHNY ODPOVĚDI MILOŠE JANEČKA ČTĚTE ZDE

Dokáže se vůbec ještě odvolaný ředitel potkat s ministrem Julínkem? "Půl roku jsem pana Julínka nepotkal a nemám možnost s ním hovořit. Myslím, že patřím do kategorie lidí, o kterých se vyjadřuje, že jsou pod jeho rozlišovací schopností. Přece on je ministrem a já pouhý univerzitní profesor," rýpl si Janeček do ministra.

Kandidovat se Janečkovi moc nechtělo
Ředitelem uznávané Úrazové nemocnice v Brně byl až do loňska. Když ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) oznámil, že se Úrazovka do roka zruší, postavil se Miloš Janeček (ČSSD) na druhou stranu barikády a začal společně se sociálnědemokratickým vedením města Brna bojovat o její záchranu. Stálo ho to ředitelské místo.

"Úrazová nemocnice je specifická dokonalou týmovou multioborovou spoluprací, která umožňuje maximální nasazení při léčení úrazů. Je jedinou nemocnicí v republice, která soustřeďuje odborníky všech profesí, které jsou nutné k léčení úrazů," prohlašoval Janeček.

Tím, že je členem ČSSD, se ale nikdy halasně nechlubil. Dostihlo ho to až ve chvíli, kdy se začal "motat" do plánů ministra Julínka. Ten mu loni zakázal účast na tiskové konferenci sociální demokracie.

"Pan Janeček by se měl starat o chod nemocnice, ne dělat politiku," řekl tehdy Julínek a jedním dechem dodal, že účast na tiskové konferenci řediteli přímo zakázal Janečkův nadřízený z ministerstva.

Janeček se už ale o nemocnici starat nemusí, v ředitelském křesle ho nahradil Petr Svoboda, který s Julínkem ochotně spolupracuje na přesunu Úrazové nemocnice do Fakultní nemocnice v Bohunicích.

A tak se bývalý šéf rozhodl, že začne fušovat do politiky a zkusí kandidovat do Senátu. Nejdřív se mu moc nechtělo, zaskočily ho politické hry, se kterými se v pozici šéfa nemocnice nesetkal. "Moje kandidatura je zatím na vodě. V ČSSD totiž existují skupiny, které sledují své zájmy. A některým z nich se prostě nehodím," přiznal Miloš Janeček.

Toto prohlášení pro MF DNES však hned druhý den ráno vehementně popíral a kandidaturu definitivně potvrdil. Vedení ČSSD ho pak zvolilo jednohlasně. "Šlo mi tehdy o podporu ostatních a vyjasnění toho, co kdo chce. Rozkoly nejsou tak dramatické," vysvětloval později původní prohlášení o intrikách ve straně.

Janečkovi stojí v cestě do Senátu dva silní soupeři: europoslanec a bývalý brněnský primátor Petr Duchoň (ODS) a senátor Jiří Zlatuška (zvolený za LiRA).

,