Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ČSSD pozastavila exmanažerovi Halovi členství, vyloučit ho teď nemůže

  11:20aktualizováno  11:20
Bývalému manažerovi Ředitelství silnic a dálnic Michalu Halovi, kterého policie obvinila z podvodů, pozastavili spolustraníci členství v ČSSD. Podle kritiků je to málo, měli ho prý hned vyloučit. To ale sociálním demokratům nedovolují jejich stanovy.

Michal Hala | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Vlivný státní úředník, který krátce působil jako šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), sedí toho času v cele. Do neděle byl plnohodnotným členem buňky ČSSD v Heršpicích na Vyškovsku.

V neděli večer se ve Vyškově sešlo osmnáct sociálních demokratů na schůzi okresního výkonného výboru s jediným bodem programu, totiž zmrazit Halovo členství ve straně. Rozhodli jednomyslně.

"Dělá nám svými aférami a aktuálním podezřením z trestné činnosti jenom ostudu," komentoval rozhodnutí šéf strany Bohuslav Sobotka.

"Takové jednání netolerovat a distancovat se od něj"

Mnohem razantnější postup by v tomto případě zvolil David Ondračka z nevládní organizace Transparency International, která mapuje korupci v zemi. "To, co se děje na Ředitelství silnic a dálnic, považuji za skandál prvního stupně. Reakce politiků musí být jednoznačná. Takové jednání netolerovat a distancovat se od něj," vzkázal rezolutně Ondračka.

Mladý sociální demokrat, šéf ŘSD

Dvaatřicetiletý Michal Hala byl dříve místopředsedou Mladých sociálních demokratů.

Působil jako vysoký manažer Ředitelství silnic a dálnic, v roce 2007 firmu dokonce nějakou dobu řídil. Poté byl výkonným ředitelem. Když společnost v roce 2009 funkci zrušila, dostal nabídku, aby vedl odbor jednotného systému dopravních informací. To odmítl. V březnu 2010 se oklikou do ŘSD vrátil, stal se externím poradcem.

Připadá mu směšné, že si Michala Halu sociální demokraté stále drží mezi sebou, když je tento bývalý manažer evidentně spjat s řadou předražených zakázek z minulosti. "Pokud bude odsouzen, mělo by to být spojeno i s konfiskací majetku," zdůraznil Ondračka.

Policie těsně před koncem loňského roku Michala Halu spolu s šesticí dalších mužů obvinila z korupce. Zadržený bývalý manažer a později externí poradce Ředitelství silnic a dálnic na sebe poprvé před dvěma roky upozornil velkolepou oslavou svých třicetin za tři čtvrtě milionu korun. Přiznal, že akci "sponzorovali" podnikatelé, nechtěl je však jmenovat.

Aktuální obvinění se ale týká jiného případu. Zadržení muži, mezi nimiž je i bývalý ředitel ŘSD Petr Laušman, podle kriminalistů pronajali za úplatek spřízněné firmě velmi nevýhodně pro stát odpočívadla na dálnicích D5 a D47 (více čtěte zde).

Vyloučení ze strany zakazují stanovy

Razantnější postup vůči Halovi odmítá krajský šéf ČSSD Václav Božek. "Obviněním už v minulosti čelila spousta politiků a nakonec se ukázalo, že se tato neprokázala," komentoval kauzu Božek.

Vyloučit Halu "natvrdo" v této fázi prý jeho spolustraníci nemohou, i kdyby chtěli. "ČSSD má jako jediná strana u nás zakotven ve stanovách princip pozastavení členství v případě, že je její člen obviněn z úmyslného trestného činu. O vině rozhodne ale až nezávislý soud. My budeme verdikt respektovat," vzkázal místopředseda sociálních demokratů, hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Postup strany překvapil krajského šéfa opoziční ODS Jiřího Kadrnku. Čekal ráznější řez. "Hala byl blízkým spolupracovníkem hejtmana v krajské agendě. Ten se bude chtít necelý týden před krajským sněmem, kde má být zvolen kandidátem na hejtmana, nejspíš od spolupracovníka radikálně odstřihnout," odhadl Kadrnka.

Kraj posílá kontrolu na správu a údržbu silnic

Podle deníku Právo Hala na jižní Moravě v roce 2010 také radil při získávání peněz z evropských fondů. Poradenství mu honorovala Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje. Hala pro ni vykonával poradenství na základě mandátní smlouvy při získávání financí z evropských fondů. Bral deset tisíc korun měsíčně.

Podle krajského radního Zdeňka Pavlíka, který je odpovědný za dopravu, byla smlouva platná asi tři čtvrtě roku 2010. Jihomoravský kraj teď kvůli ní pošle kontrolu na správu silnic.

"Kontrola bude zjišťovat plnění a to, jestli je smlouva po právní stránce v pořádku," uvedl podle ČTK radní. Úředníci z odboru dopravy Jihomoravského kraje tak podle něj budou zkoumat například to, jakou práci Hala za peníze odvedl.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz