Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Politik bez důvěry je bezcenný, zaznělo v Hodoníně proti Škromachovi

  10:12aktualizováno  10:12
Hodonínská ČSSD, která je domovskou organizací Zdeňka Škromacha, vyzvala svého senátora k rezignaci z postu místopředsedy strany. Spolustraníci Škromacha viní z intrikování proti předsedovi vlastní strany. Není v tom ale sám - na Vyškovsku kolegové vyzvali k rezignaci také jihomoravského radního Zdeňka Pavlíka.

Jak se Zdeněk Škromach o rezignaci rozhodne, řekne v sobotu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Když Zdeněk Škromach v pondělí se zpožděním nejistý přicházel na jihomoravský výkonný výbor ČSSD, jeho spolustraníci už pár minut jednali.

Pohodový úsměv senátora, který voliči vídali na videu v předvolebních Hovorech od bazénku na jeho internetových stránkách, byl pryč. Škromacha čekalo vysvětlování, proč se za zády předsedy Bohuslava Sobotky účastnil tajné schůzky v Lánech s prezidentem Zemanem.

Jednání bylo uzavřené. Přesto je už teď jasné, že ve své obhajobě nejspíš úspěšný nebyl. K odstoupení z pozice místopředsedy ČSSD ho totiž v úterý večer vyzvala i jeho vlastní domácí hodonínská organizace. Jestli Škromach opravdu rezignuje, si chce ještě rozmyslet.

"Je neoddiskutovatelný fakt, že zásluhy Zdeňka Škromacha jsou obrovské a jeho práce přesahuje kohokoliv jiného z našeho okresu. Okresní výkonný výbor je ale toho názoru, že by za své nedávné činy měl přijmout odpovědnost," uvedl šéf hodonínské okresní organizace Jiří Janda, který Škromacha označuje za svého dobrého přítele.

"Když politik ztratí důvěru, stává se politikem bezcenným"

Přesto od něj senátor slyšel výsledek hlasování: "Podporujeme Bohuslava Sobotku jako kandidáta na premiéra a žádáme Michala Haška, Zdeňka Škromacha a Milana Chovance, aby zvážili svou odpovědnost a rezignovali na pozice stranických místopředsedů, Hašek pak i na všechny veřejné funkce".

Podle informací MF DNES se přitom odehrála ostrá debata mezi Škromachem a místopředsedou krajské sociální demokracie Ivanem Ohlídalem. "Škromach se aktivně podílel na puči ve vlastní straně. Když politik ztratí důvěru, stává se politikem bezcenným. Měl by rezignovat," řekl Ohlídal.

Škromach si vše chce důkladně rozmyslet. "Hlasování bylo velmi těsné. Inicioval ho bývalý poslanec Ohlídal, který se nyní do Sněmovny nedostal, takže roli může hrát určitá míra naštvání. V sobotu poskytnu jasné stanovisko. Zvažuji všechny alternativy, aby to, co udělám, bylo ve prospěch ČSSD," řekl senátor za Hodonínsko. Kritika od vlastních spolustraníků z regionu ho zaskočila. Dosud se mu dařilo konfliktům se vyhýbat.

Rozhodnutí padlo i na Vyškovsku

A není to jediné úterní rozhodnutí krajské ČSSD. Pozdě večer skončil okresní výbor na Sobotkově rodném Vyškovsku. Tam straníci v usnesení dokonce vyzvali k rezignaci předsedu své vlastní organizace - jihomoravského radního Zdeňka Pavlíka.

"To, s kým se stýkal, to, co prosazoval, budí dojem, že nehájil zájmy okresu. Mrzí mě, že se k ´návštěvníkům Lán´ Zdeněk Pavlík tak přiklonil. Znám ho osmnáct let. Je to zakládající člen porevoluční obnovy strany na Vyškovsku. Pracovali tu se Slávkem Sobotkou léta společně," uvedl navrhovatel usnesení Jiří Zieger.

Dokument podle něj prošel čtrnácti hlasy. Tři sociální demokraté se zdrželi. Pavlík se z jednání kvůli náhlé nemoci omluvil. Záležitost nekomentoval ani pro MF DNES.

Pavlíka pouze okresní výkonný výbor odvolat nemůže. V sobotu se ale právě na Vyškovsku, Blanensku a Škromachově Hodonínsku budou konat konference ČSSD, tedy nejvyšší stranické orgány okresů. Místní členové strany se tak sejdou v širším složení. A na všechna tři zasedání osobně "dohlédne" Bohuslav Sobotka.

Že setkání, na kterých mohou skončit Haškovci, Škromach a Pavlík, proběhnou v jeden den, bylo ale podle Sobotky naplánováno už před volbami.

"Chci využít okresní konference na jižní Moravě k tomu, abych slyšel názory členů na současnou situaci v ČSSD a seznámil je se svým pohledem na věc," uvedl Sobotka.

Den nato se přitom odehraje v Praze ústřední výkonný výbor ČSSD. Klíčové jednání rozhodne o tom, zda Sobotka zůstane předsedou strany a jejím kandidátem na premiéra. V tom ho už podpořilo rozhodnutí krajského výboru i pěti okresních výborů. Jasnou podporu Sobotkovi nevyjádřilo Brno-město, kde šéfuje navrhovatel jeho odvolání Roman Onderka. Ve Znojmě se ještě nesešli.

Členové ČSSD ze Sobotkova rodného Vyškovska plánují na jeho podporu vypravit do Prahy v neděli autobus. Sobotkův stranický oponent Michal Hašek současný vývoj nekomentoval.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Ilustrační snímek

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Univerzity odebírají tituly výjimečně. Podvodníci studium sami vzdají

Ilustrační snímek

Dva ministry druhé vlády Andreje Babiše stál průšvih kolem plagiátorství v jejich vysokoškolských pracích křeslo....

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Bez mobilu ani ránu. Řidiči na jihu Moravy je používají častěji než jinde

Ilustrační snímek

Řidiči na jihu Moravy zvládají za jízdy volat, psát SMS, sledovat weby všeho druhu včetně sociálních sítí. A jak ukázal...

Najdete na iDNES.cz