Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Politik bez důvěry je bezcenný, zaznělo v Hodoníně proti Škromachovi

  10:12aktualizováno  10:12
Hodonínská ČSSD, která je domovskou organizací Zdeňka Škromacha, vyzvala svého senátora k rezignaci z postu místopředsedy strany. Spolustraníci Škromacha viní z intrikování proti předsedovi vlastní strany. Není v tom ale sám - na Vyškovsku kolegové vyzvali k rezignaci také jihomoravského radního Zdeňka Pavlíka.

Jak se Zdeněk Škromach o rezignaci rozhodne, řekne v sobotu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Když Zdeněk Škromach v pondělí se zpožděním nejistý přicházel na jihomoravský výkonný výbor ČSSD, jeho spolustraníci už pár minut jednali.

Pohodový úsměv senátora, který voliči vídali na videu v předvolebních Hovorech od bazénku na jeho internetových stránkách, byl pryč. Škromacha čekalo vysvětlování, proč se za zády předsedy Bohuslava Sobotky účastnil tajné schůzky v Lánech s prezidentem Zemanem.

Jednání bylo uzavřené. Přesto je už teď jasné, že ve své obhajobě nejspíš úspěšný nebyl. K odstoupení z pozice místopředsedy ČSSD ho totiž v úterý večer vyzvala i jeho vlastní domácí hodonínská organizace. Jestli Škromach opravdu rezignuje, si chce ještě rozmyslet.

"Je neoddiskutovatelný fakt, že zásluhy Zdeňka Škromacha jsou obrovské a jeho práce přesahuje kohokoliv jiného z našeho okresu. Okresní výkonný výbor je ale toho názoru, že by za své nedávné činy měl přijmout odpovědnost," uvedl šéf hodonínské okresní organizace Jiří Janda, který Škromacha označuje za svého dobrého přítele.

"Když politik ztratí důvěru, stává se politikem bezcenným"

Přesto od něj senátor slyšel výsledek hlasování: "Podporujeme Bohuslava Sobotku jako kandidáta na premiéra a žádáme Michala Haška, Zdeňka Škromacha a Milana Chovance, aby zvážili svou odpovědnost a rezignovali na pozice stranických místopředsedů, Hašek pak i na všechny veřejné funkce".

Podle informací MF DNES se přitom odehrála ostrá debata mezi Škromachem a místopředsedou krajské sociální demokracie Ivanem Ohlídalem. "Škromach se aktivně podílel na puči ve vlastní straně. Když politik ztratí důvěru, stává se politikem bezcenným. Měl by rezignovat," řekl Ohlídal.

Škromach si vše chce důkladně rozmyslet. "Hlasování bylo velmi těsné. Inicioval ho bývalý poslanec Ohlídal, který se nyní do Sněmovny nedostal, takže roli může hrát určitá míra naštvání. V sobotu poskytnu jasné stanovisko. Zvažuji všechny alternativy, aby to, co udělám, bylo ve prospěch ČSSD," řekl senátor za Hodonínsko. Kritika od vlastních spolustraníků z regionu ho zaskočila. Dosud se mu dařilo konfliktům se vyhýbat.

Rozhodnutí padlo i na Vyškovsku

A není to jediné úterní rozhodnutí krajské ČSSD. Pozdě večer skončil okresní výbor na Sobotkově rodném Vyškovsku. Tam straníci v usnesení dokonce vyzvali k rezignaci předsedu své vlastní organizace - jihomoravského radního Zdeňka Pavlíka.

"To, s kým se stýkal, to, co prosazoval, budí dojem, že nehájil zájmy okresu. Mrzí mě, že se k ´návštěvníkům Lán´ Zdeněk Pavlík tak přiklonil. Znám ho osmnáct let. Je to zakládající člen porevoluční obnovy strany na Vyškovsku. Pracovali tu se Slávkem Sobotkou léta společně," uvedl navrhovatel usnesení Jiří Zieger.

Dokument podle něj prošel čtrnácti hlasy. Tři sociální demokraté se zdrželi. Pavlík se z jednání kvůli náhlé nemoci omluvil. Záležitost nekomentoval ani pro MF DNES.

Pavlíka pouze okresní výkonný výbor odvolat nemůže. V sobotu se ale právě na Vyškovsku, Blanensku a Škromachově Hodonínsku budou konat konference ČSSD, tedy nejvyšší stranické orgány okresů. Místní členové strany se tak sejdou v širším složení. A na všechna tři zasedání osobně "dohlédne" Bohuslav Sobotka.

Že setkání, na kterých mohou skončit Haškovci, Škromach a Pavlík, proběhnou v jeden den, bylo ale podle Sobotky naplánováno už před volbami.

"Chci využít okresní konference na jižní Moravě k tomu, abych slyšel názory členů na současnou situaci v ČSSD a seznámil je se svým pohledem na věc," uvedl Sobotka.

Den nato se přitom odehraje v Praze ústřední výkonný výbor ČSSD. Klíčové jednání rozhodne o tom, zda Sobotka zůstane předsedou strany a jejím kandidátem na premiéra. V tom ho už podpořilo rozhodnutí krajského výboru i pěti okresních výborů. Jasnou podporu Sobotkovi nevyjádřilo Brno-město, kde šéfuje navrhovatel jeho odvolání Roman Onderka. Ve Znojmě se ještě nesešli.

Členové ČSSD ze Sobotkova rodného Vyškovska plánují na jeho podporu vypravit do Prahy v neděli autobus. Sobotkův stranický oponent Michal Hašek současný vývoj nekomentoval.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Rodina z jižní Moravy mapovala kamenné kříže. Hledala jejich příběhy

Původním povoláním novoveský hostinský a později kamenický mistr František...

Jihomoravská krajina je kamennými kříži doslova posetá. Bylo by marnou snahou pokoušet se nalézt jedinou vesnici, která...

Kvůli chybě při plnění zásobníků tankovali řidiči místo benzinu naftu

Benzina přejmenovala benzin Natural 95 na Efecta 95.

Natankovat místo benzínu naftu. Této chyby se nechce dopustit žádný řidič. Na čerpací stanici u brněnského nákupního...

VIDEO: Muž se vloupal do bytu, vyjít ven jej přiměla až namířená pistole

Strážníci museli muži podezřelému z vloupání pohrozit zbraní

Sousedé z bytového domu v městské části Brno-střed slyšeli, jak se do jednoho z bytů někdo dobývá. Přivolali proto...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz