Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Opoziční zastupitel na magistrátu zpochybnil hlasování o brněnské MotoGP

  8:52aktualizováno  8:52
Založení spolku města Brna a Jihomoravského kraje, který má v příštích letech řídit Velkou cenu silničních motocyklů zpochybňuje vlivný brněnský opoziční zastupitel Vlastimil Žďárský (ČSSD). Žďárský jako ověřovatel zápisu ze schůze zastupitelstva tvrdí, že hlasování je neplatné a musí se opakovat.

Velká cena silničních motocyklů má zůstat i nadále v Brně, někteří politici z ČSSD, ale žádají opakování hlasování. Ilustrační foto. | foto:  David Neff, MAFRA

„Došlo k zásadnímu porušení jednacího řádu,“ napsal Žďárský úředníkům magistrátu v dokumentu, který má MF DNES k dispozici.

O spolku politici hlasovali dvakrát za sebou. Poprvé koalici při volbě chyběl jeden hlas, vzápětí proto hlasování zpochybnila zastupitelka Hana Kašpaříková (Žít Brno). Politici tedy museli ruce zvednout znovu a napodruhé už spolek těsně prošel. Žďárský je přesvědčen, že zpochybnění Kašpaříkové je neplatné a že v tom případě je závazné první hlasování – tedy to, kterým založení spolku neprošlo.

„Je jasné, že otevřeme Pandořinu skříňku, ale považuji to za vážnou věc,“ řekl šéf klubu zastupitelů ČSSD Žďárský. Podle něj by bylo nejlepší, kdyby politici o spolku hlasovali znovu. „Předešlo by se tak veškerým pochybnostem,“ dodal. To ale podle vyjádření vedení města nehrozí.

Situace je unikátní i v tom, že ještě nikdy žádný z ověřovatelů zápis nezpochybnil. „Je to neobvyklé,“ řekl Pavel Loutocký, tajemník magistrátu. Dodal, že zastupitelé budou o pravdivosti zápisu znovu hlasovat příští úterý.

To potvrdil i primátor Petr Vokřál (ANO). „Nejbližší zastupitelstvo bude hlasovat o tom, že je zápis v pořádku,“ sdělil Vokřál.

„Nechci komentovat ani spekulovat o tom, co vedlo pana zastupitele Žďárského k tomuto protestu, jen mi přijde velice zvláštní, že na krajském zastupitelstvu o pár hodin dříve byl stejný materiál schválen všemi politickými kluby jednomyslně, a to včetně ČSSD,“ dodal primátor. Ve stejný den totiž schvalovali spolek také krajští zastupitelé. Bez výhrad ho podpořili právě i straničtí kolegové Žďárského.

Podle Stanislava Kadečky, odborníka na správní právo, který vyučuje na Masarykově univerzitě, jde pouze o formální pochybení, které by nemělo mít dopad na platnost usnesení. „Nemělo by se to stávat, nic ale nikomu nebrání, aby se obrátil na ministerstvo vnitra. Pokud by došlo k porušení zákona, mohlo by ministerstvo platnost usnesení pozastavit,“ vysvětlil Kadečka. Riziko podle něj hrozí pouze v případě, kdy by někdo rozhodnutí zastupitelstva zpochybnil ve správním nebo soudním řízení. „Pak může být významnou indicií to, že ověřovatel zápisu uplatnil nějaké výhrady,“ dodal.

Problémem je velký dluh

Mezitím už vláda schválila návrh ministryně školství Kateřiny Valachové (nez. za ČSSD), jak vyřešit pořádání závodů na brněnském okruhu v příštích letech. Odpovídá předběžné domluvě se španělským pořadatelem MotoGP, firmou Dorna Sports. Vyplývá z něj, že nový spolek založený městem a Jihomoravským krajem by měl zajišťovat už příští ročník.

Bude pořádat výběrová řízení na dodavatele služeb a mají přes něj plynout státní dotace. Ministryně má pro něj připravených 30 milionů korun. „Paní ministryně naplnila další krok, na němž jsme se shodli na společném jednání se zástupci Dorny a města,“ komentoval rozhodnutí vlády Jiří Smetana, mluvčí Automotodromu Brno, na němž se závody jezdí.

Rád je také hejtman Michal Hašek (ČSSD). „Jsem maximálně spokojen s tím, že celé pořádání Grand Prix v Brně bude v příštích letech pod absolutní veřejnou kontrolou,“ prohlásil pro ČTK. Avšak kdo a jak zaplatí dluh 110 milionů korun za letošní a loňský rok, stále není jasné. Španělský promotér Dorna přitom právě uhrazením dluhu podmiňoval konání dalších ročníků Grand Prix v Brně.
Nejčtenější

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Nejen vůně dálek, cestovatelské veletrhy nabídnou i zajímavé jídlo a pití

V Brně začal veletrh Regiontour.

Na brněnském výstavišti ve čtvrtek začínají cestovatelské veletrhy GO a Regiontour. Až do neděle čeká jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz