Šéf brněnského studia ČT Karel Burian

Šéf brněnského studia ČT Karel Burian | foto: Česká televize, Jakub Ludvík

ČT rozhodne, zda kontroverzní Burian dál povede studio v Brně

  • 0
Brněnské studio České televize čeká v nejbližší době důležitý zlom. Rozporuplnému šéfovi studia Karlu Burianovi, který opakovaně čelí velké kritice od řady osobností nejen z Brna, končí letos šestileté funkční období. Ve funkci chce zůstat a konkurz se nestihne.

Generální ředitel České televize Petr Dvořák spolu s Radou ČT budou muset do konce roku vybrat ředitele nového, nebo Buriana ve funkci ponechat.

"Chci ve funkci pokračovat, protože jsem nastartoval proces změn, které bych společně s projektem výstavby nového televizního studia rád dokončil," uvedl Burian. O tom, zda se mu podaří vlivné ředitelské křeslo obhájit, může být rozhodnuto už ve středu. Zasedá totiž Rada České televize, která musí jméno ředitele regionálního studia odsouhlasit.

"Netajím se tím, že budu hlasovat proti Karlu Burianovi. Stojí proti němu totiž velká část brněnské kulturní veřejnosti. Za takové situace nemůže studio zužitkovat potenciál, který region má. A pak nefunguje, nemůže fungovat ani nebude fungovat," tvrdí předseda Rady České televize Milan Uhde.

Zároveň ovšem připouští, že v patnáctičlenné radě má většina jeho kolegů opačný názor než on, a Buriana si naopak ve funkci pochvaluje. "Může být tedy opět zvolen," uvedl Uhde.

Není jasné, kdy a jak se bude o budoucím vedení brněnského televizního studia rozhodovat. Podle Uhdeho se o tomto tématu zatím oficiálně vůbec nemluvilo, přestože Burianovi končí funkční období už za několik týdnů. "Otevřené výběrové řízení se už zřejmě bohužel nestihne. Moudřejší ale budeme tuto středu nebo pak v polovině prosince," zhodnotil Uhde.

Personální záležitosti jsou věcí Dvořáka, myslí si radní Koutný

Návrh na jméno regionálního šéfa by měl podat generální ředitel televize Petr Dvořák. Jeho výběr pak musí odsouhlasit rada. "Program tohoto jednání rady byl již uzavřen a tento bod v něm obsažen není," vzkázal přes svoji mluvčí Dvořák a více toto téma nekomentoval. Není však vyloučeno, že může tuto záležitost vznést bez ohlášení přímo na radě.

Debatu o vedení brněnského studia může otevřít také někdo ze členů rady. "Radní ale nemají důvod do personálních záležitostí intervenovat. To je záležitost generálního ředitele," myslí si například radní Petr Koutný. Patří k těm, kdo si na Burianovo působení v čele studia nestěžují. "Nevidím důvod k nespokojenosti," zhodnotil Koutný.

Burian už přitom v roce 2001 z televize odejít musel. Nepodařilo se mu vyvrátit podezření, že jako šéf regionálního zpravodajství manipuloval vysílání ve prospěch některých politiků a podnikatelů.

Burianův návrat do ještě vlivnější funkce v roce 2008 řadu lidí pobouřil. "Škodíte pověsti České televize, odstupte," vzkázaly tehdy Burianovi dvě desítky osobností, jako tehdejší rektor JAMU Václav Cejpek či šéf Divadla Husa na provázku Vladimír Morávek.

Ředitel chce svůj obraz vylepšit

Burian však v křesle přečkal jak tuto výzvu, tak několik dalších v následujících letech. Tehdejší generální ředitel televize Jiří Janeček, který ho do funkce jmenoval, navíc jeho práci pravidelně oceňoval. Burianův měsíční plat i s odměnami byl například v prvním pololetí roku 2011 vyšší než plat prezidenta. Jak totiž musela televize zveřejnit po žalobě kvůli porušení svobodného přístupu k informacím, dostával Burian tehdy v průměru 364 tisíc korun měsíčně.

Burian nyní podle svých slov pracuje na tom, aby se jeho vztahy s kritiky zlepšily. "Jsem si vědom toho, že otevřená komunikace je jedním ze základů toho, aby práce, kterou ve studiu odvádíme, byla pro veřejnost, včetně té odborné, uchopitelná. Vždy jsem byl ochoten diskutovat s kýmkoli, kdo o to měl zájem, a to i nadále trvá," tvrdí nynější šéf brněnského studia České televize.