Strážníci parkují před budovou hlavního nádraží v Brně.

Strážníci parkují před budovou hlavního nádraží v Brně. | foto: iDNES.cz

Čtenáři fotí policejní auta, která v Brně parkují, kde nemají

  • 40
Řidiči, kteří zaparkují z jakýchkoliv důvodů na zákazu zastavení či na místě pro invalidy, najdou na svém autě zaručeně železnou botičku se vzkazem. Parkují na nich však i ti, kteří prohřešky jiných trestají. Všimli si toho čtenáři iDNES.cz. A do redakce poslali fotografie.

Čtenářům MF DNES se podařilo přistihnout městské strážníky i policisty při nezákonném parkování a poslali do redakce fotografie z místa. - Čtěte také: Strážníci parkovali na místě pro invalidy, řešili agresivního zloděje

"Vyfotil jsem strážníky, jak parkují před hlavním nádražím v zákazu vjezdu. Autobus tam neměl šanci projet. Snažil jsem se zachytit i policejní auto, všimli si mě a od výhrůžek nebylo daleko," napsal čtenář Milan a přiložil fotografie.

Jak to vlastně s parkováním policistů a městských strážníků na zakázaných místech je? Co si mohou strážci zákona vlastně dovolit?

"Za běžných okolností platí pro policistu stejná pravidla jako pro běžného občana. Měl by jezdit standardně a dodržovat pravidla silničního provozu," popsal mluvčí jihomoravských policistů Pavel Šváb.

Pokud však policista jede k ­zásahu policejním vozem, musí použít maják i houkačku.

U zaparkovaného auta musí strážníci maják a houkačku vypnout

U automobilů městských strážníků je však mnohdy těžké poznat, jestli jeho posádka v obchodě právě chytá zloděje, nebo si šla koupit svačinu. Městští strážníci mají majáček a houkačku spuštěnou pouze, když k zásahu jedou.

"Když vůz zaparkujeme, majáček musíme vypnout. Kdyby byl zásah delší, mohla by se u služebního vozu vybít baterie," uvedla jejich mluvčí Denisa Kapitančiková.

Naproti tomu jihomoravští policisté se snaží mít majáček puštěný v každé situaci. "Pokud se však jedná třeba o zatčení a tajnou akci, vyjíždíme a parkujeme bez majáčku. Tak, abychom nevyrušili případného pachatele," popsal Pavel Šváb.

Podle Kapitančikové ale většina lidí pořídí fotky špatně parkujících vozů, když jsou strážníci v akci. "Jedná se o situace, pokud je ohrožen život nebo dochází k loupeži či jinému nezákonnému chování," popsala mluvčí.

Právě v těchto případech závisí hlavně na rychlosti zásahu, a tak mají strážníci a policisté povoleno služební vůz zaparkovat i na místech, kde by v normálních případech stát neměli.

Policejní vozy jsou neustále monitorované

Policisté a strážníci si ani tak se služebními auty nemohou dělat, co se jim zlíbí. Vozy jsou totiž nepřetržitě sledovány. "V autech máme zařízení, jež monitoruje jeho polohu. Víme, přesně, kde se vůz nachází," popsal Šváb.

Městští strážníci mají ve všech vozech nainstalováno GPS. Ve služebně tak pracovníci on-line vidí, kde auta jsou.

"Systém využíváme hlavně proto, abychom měli přehled o poloze našich vozidel. Pak víme, který vůz je nejblíže a koho k výjezdu můžeme poslat. Nemělo by se však stávat, že by ve služebním autě jel strážník, kterému skončila pracovní doba. "Policejní auto je stejné jako zbraň či uniforma," uvedla Kapitančiková.

Když strážci zákona skončí služba, musí klíče od služebního vozu odevzdat. "Kdyby se zjistilo, že strážník zneužil svoji pravomoc a parkoval tam, kde neměl, bude potrestán," dodala Denisa Kapitančiková. Takovému jedinci potom hrozí kázeňský postih.